Velitelský ostrov byl při modernizaci USS Enterprise  (1979–1982) přestavěn

Velitelský ostrov byl při modernizaci USS Enterprise (1979–1982) přestavěn podle vzoru třídy Kitty Hawk | foto: www.navy.mil

První letadlová loď USA s jaderným pohonem vyplula na poslední misi

  • 151
USS Enterprise je legendou amerického námořnictva. Atomový kolos USA vyplul po 51 letech služby na svou poslední, osmiměsíční misi. Po návratu bude americké námořnictvo řešit problém: demontáž obra s osmi jadernými reaktory na palubě.

Málokterá loď se stane legendou. USS Enterprise, první letadlová loď USA s jaderným pohonem, toto štěstí měla. V jejích prostorách se vystřídalo během více než padesátileté historie kolem dvou set tisíc příslušníků námořnictva (US Navy).

Američané lodi říkají jednoduše Big E. Zahrála si ve filmu Top Gun a zúčastnila se blokády Kuby. Spolu s křižníky Long Beach a USS Bainbridge vytvořila první eskadru s čistě jaderným pohonem. Je také první lodí, která obeplula zeměkouli bez doplňování paliva a zásob.

Enterprise se zúčastnila i války ve Vietnamu. V lednu 1969 proběhl na její palubě vážný incident, při kterém výbuch rakety MK-32 Zuni, podvěšené na zaparkovaném letounu F4 Phantom, zasáhl i jiné stroje na palubě. Při požáru a výbuších munice zahynulo 27 mužů, dalších 314 bylo zraněno. Oheň zničil 15 palubních letounů.

První válku v Perském zálivu Enterprise vynechala. Byla na generální opravě a výměně paliva v reaktorech. V následující invazi do Iráku a Afghánistánu už ale obří letadlová loď opět zasáhla.

Poslední mise Enterprise bude osmiměsíční

Letadlová loď Enterprise nyní opustila základnu v Norfolku po dvaadvacáté. Návrat z poslední mise je plánován na konec listopadu. Během plavby popluje vodami Atlantiku i Tichého oceánu. Letadla z její paluby budou létat společně s letouny NATO nad Afghánistánem. Svou přítomností bude Enterprise také vyvíjet tlak na Írán.

Doprovodí ji eskortní lodě (raketový křižník USS Vicksburg a tři torpédoborce - USS Porter, USS Nitze a USS James E. Williams) a jaderné ponorky.

Stručně o Enterprise

Obr o délce 342 metrů je nejdelší válečnou lodí světa.V  současnosti je nejstarší lodí v americkém námořnictvu. Slouží od roku 1961. 

Jméno Enterprise se v americkém námořnictvu dědí. Je to už osmá loď v řadě s tímto jménem a druhá letadlová.

Enterprise zdobí na boku Einsteinův vzorec E=mc2, který symbolicky připomíná typ jejího pohonu. Velitelský ostrov byl při modernizaci (1979–1982) přestavěn podle vzoru třídy Kitty Hawk. Je na něm číslice 65.

Stavba lodi byla objednána u loděnice Newport News Shipbuilding Co. ve státě Virginia v USA. Kýl lodi byl založen 4. února 1958. 24. září 1960 byl spuštěn na vodu trup a 25. listopadu 1961 Enterprise vstoupila do služby.

Enterprise, nejstarší letadlová loď USA s jaderným pohonem

Vyosenou úhlovou letovou palubu, na které přistávají letadla, spojují s hangárem čtyři výtahy. Letouny startují z druhé paluby s pomocí čtyř příďových parních katapultů. 

Energii dodává osm tlakovodních jaderných reaktorů (Westinghouse A2W). Výměna jaderného paliva v nich proběhla pouze čtyřikrát. Dva reaktory slouží pro pohon jedné turbíny. Pohon proto obstarávají čtyři lodní šrouby.

Po návratu z poslední mise bude americké námořnictvo řešit problém: demontáž obra s osmi jadernými reaktory na palubě. Přeměnu na muzeum námořnictvo odmítlo. Údržba by stála desítky miliónů.

Základní technické údaje
Výtlak77 700 tun standard, 89 600 t plný
Šířka paluby75,6 m
Ponor11,3m
Rychlost30+ uzlů
Posádkapřibližně 5 500
Letadlaaž 85