Sluneční erupce

Sluneční erupce | foto: Profimedia.cz

První nahrávka nebeské hudby: slunce hraje jako kytara

  • 5
Astronomové pořídili první nahrávku sluneční hudby. Ta je vyvolána stojatým vlněním na magnetických siločárách, které se pak začnou chovat podobně jako kytarové struny. Vědci se pokusí převést nahrávku na ekvivalentní zvuky ve slyšitelném pásmu.

Siločáry solárního magnetického pole se chovají podle pozorování astronomů obdobným způsobem jako hudební nástroje. Odborníci univerzity v britském Sheffieldu se chtějí pokusit toto chvění na několika příkladech převést ve zvuky, informovala univerzita na internetových stránkách.

"Sluneční magnetické siločáry mohou být až 100 milionů kilometrů dlouhé a vytvářejí vlny a chvění stejným způsobem jako struny na kytaře nebo sloupec vzduchu v píšťale varhan," uvedl Youra Taroyan z Sheffieldské univerzity.

Jeho tým zjistil, že vlny jsou vytvářeny drobnými, ale hustými erupcemi koronární hmoty v patě magnetických siločar. Uvolňuje se při tom energie, která se rovná milionům atomových bomb. Akustické vlny se šíří velmi vysokou rychlostí v rozpětí 45 000 - 90 000 mil za hodinu. 

Siločáry jsou jako napnuté struny

Každá taková erupce vytváří v magnetických siločarách vlny, které se odrážejí mezi oběma konci siločarové smyčky - vzniká tak jev nazývaný jako stojaté vlnění. Efekt erupce je ve výsledku stejný jako brnknutí na napnutou strunu kytary. Kmity odezní nejpozději do hodiny a jejich energie se rozptýlí ve sluneční koróně.

Příklady "tónů", které Slunce svými magnetickými poli vytváří, se sheffieldští vědci pokusí zrekonstruovat v pozemských podmínkách v podobě skutečných zvuků na zasedání britské Královské astronomické společnosti (RAS) v Prestonu.

Kromě "sluneční hudby" však teorie kmitání může vysvětlit skutečnost, že je sluneční koróna mnohem teplejší než plynný povrch Slunce, a to více než stonásobně. Dosud vědci neměli řádné vysvětlení, jak je to možné, když jaderná fúze, tedy zdroj energie hvězdy, je v jejím nitru. Teorie "sluneční hudby" nyní nabízí vysvětlení: vysoce energetické kmity siločar předávají svou energii, a tedy i teplo koróně. Její plazma pak může dosahovat teplot kolem půl milionu stupňů Celsia, ačkoli sluneční povrch má asi "jen" 5500 stupňů Celsia, uvádí server space.com.

,