První notebook s 3D kamerou Intel RealSense na českém trhu

První notebook s 3D kamerou Intel RealSense na českém trhu | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Sheldon Cooper doporučuje: první notebook s ovládáním budoucnosti

  • 22
Test: - Je to první notebook na českém trhu, který je vybaven 3D skenovací kamerou Intel RealSense. Potěší velmi výkonnou konfigurací, tichým chlazením, matným displejem, reproduktory Bang&Olufsen se subwooferem a podle nás i velmi povedeným vzhledem.

Hned zkraje musíme upozornit, že Asus N551JQ je plnotučný notebook, při úhlopříčce 15,6" váží 2,7 kg. Není tedy na denní nošení v kabelce, avšak nabízí velmi výkonné komponenty a zároveň tiché chlazení - což je kombinace, které se v ultratenkých tělech jen obtížně dosahuje. I při několikahodinové plné zátěži zůstávají palmresty a klávesnice příjemně chladné a díky robustní konstrukci a kvalitnímu zpracování se s ním velmi dobře pracuje.

Ta nejzajímavější součást testovaného notebooku se však tentokrát skrývá ve víku displeje. Tam, kde tradičně vidíte očičko webové kamery, je „očiček“ k vidění více - a klasická kamera je jen jedním z nich. Je to speciální 3D kamera Intel RealSense, od které si (nejen) Intel slibuje revoluci v interakci s počítačem a přiblížení 3D skenování běžným uživatelům.

A že to Intel myslí opravdu vážně dokládá i sérií reklamních spotů, kde technologii RealSense ještě před její uvedením na trh propagoval Jim Parsons, známý zejména jako Dr. Sheldon Cooper ze seriálu Teorie velkého třesku.

Intel RealSense integrovaný ve víku displeje notebooku Asus N551J. Uprostřed vidíte Full HD webovou kameru, napravo od ní IR laserový projektor a nalevo od ní infračervenou kameru. Dioda indikuje, že je kamera v provozu.

Základem RealSense je projektor s infračerveným laserem, který na objekty před kamerou promítá okem neviditelnou mapu. Tu zachytává infrakamera, procesor poté porovnává rovinnou mapu promítanou projektorem se záběrem infračervené kamery, který je prostorově deformován právě objektem, na který je promítán. Z něj lze snadno vypočítat přesný tvar objektů a také hloubku obrazu.

Obraz v infračerveném spektru (kamera samozřejmě nezachytává jen promítanou mapu, ale veškerý obraz) je oproti běžnému obrazu lépe využitelný nejen pro určení hloubky obrazu a oddělení objektů od pozadí, ale také pro rozpoznávání tváří a výrazů. K tomu, aby počítač dokázal rozpoznat vaši náladu (a využít ji), tak teoreticky není tak daleko. Ale to předbíháme.

Co RealSense dovede?

Součástí RealSense je i klasická kamera, která je v případě provozu ve 3D režimu zodpovědná za zachytávání barev a textur. Lze ji pochopitelně využít i jako obyčejnou 2D webovou kameru, například při komunikaci přes Skype.

Jedno z využití RealSense se prakticky shoduje s herním ovladačem Kinect od konzole Xbox. Můžete jím ovládat hry a programy. Systém dokáže stopovat pohyby ruky a prstů, měřit jejich vzdálenost a rychlost pohybu a kombinací těchto veličin je schopen proměnit vaše ruce a prsty v relativně přesné ovladače. Zatím to není na psaní textů na virtuální klávesnici, ale jako ovladač ve hře nebo speciálně přizpůsobených aplikací využít lze.

Další využití se týká schopnosti oddělit osobu od pozadí. To půjde výborně využít například při videohovorech a videokonferencích - můžete sedět uprostřed open space, v neuklizené pracovně, nebo doma na zahradě a ostatní účastníci to nepoznají - kolem vaší postavy totiž bude jednobarevné pozadí, případně obrázek dle vašeho výběru. Touto funkcí můžete nahradit klíčovací pozadí při natáčení efektních videí.

Infračerveným skenerem ozářený a IR kamerou snímaný povrch zasazený ve videosignálu z webové kamery. Takto RealSense vnímá plastičnost povrchů.

Vizualizace, jak RealSense vnímá hloubku obrazu. Ruka v popředí je ve světlejším odstínu než vzdálenější obličej, který je světlejší než ještě vzdálenější tričko u krku.

A nakonec to možná nejzajímavější: RealSense funguje i jako opravdový 3D skener. Snadno s ním můžete naskenovat předměty a pracovat s nimi dále jako s trojrozměrnými objekty. Včetně možnosti jejich vytištění na 3D tiskárně.

Je pochopitelné, že skener integrovaný do víka displeje notebooku má určité ergonomické limity v použití, z hlediska flexibility použití na tom bude lépe například tablet Dell Venue 8 s RealSense kamerou na zadní stěně, jehož recenzi pro vás právě připravujeme.

Co RealSense v notebooku dovede již nyní?

Stručná odpověď: to, co mu umožní aktuální nabídka programů a aplikací. Co dovede samotný hardware, jsme napsali výše. A co všechno dovede v konkrétním instalovaném systému, se odvíjí od jeho softwarového vybavení.

Zpravidla nemáme rádi, když výrobce notebooku k instalaci operačního systému přibalí hromadu aplikací, z nichž většinu je rozumné vymazat hned po instalaci. Zde bychom však naopak uvítali, kdyby jej výrobce vybavil vhodně nakonfigurovanými programy, které umí RealSense využívat. V případě testovaného Asusu se tak musíme spokojit jen s proklikem na web Intelu s neúplným výčtem relevantních aplikací a dvojicí programů přímo od Intelu.

Jedna je v podstatě demem, kdy si můžete zkusit, jak kamera v prostoru vnímá vaše ruce - pohyby ve vzduchu můžete čeřit vodu nebo manipulovat s poletujícími „diamanty“. Druhým programem je hra Warrior Wave, kde pomocí ruky pomáháte Hoplítům dostat se přes sérii překážek a nástrah „do domečku“. Hra má osmdesát úrovní a je (pro mne překvapivě) hodně zábavná.

Díky RealSense je ve hře Warrior Wave pohyb ruky před notebookem hlavním herním...
Díky RealSense je ve hře Warrior Wave pohyb ruky před notebookem hlavním herním...

Díky RealSense je ve hře Warrior Wave pohyb ruky před notebookem hlavním herním nástrojem.

Instalace dalších aplikací je na vás.

My jsme vyzkoušeli 3DMe od společnosti Cubify, ve které můžete do 3D naskenovat vlastní obličej a nechat jej vsadit do kreslené postavičky - například princezny nebo snowboarďáka. Výslednou sošku si můžete nechat vytisknout na 3D tiskárně (včetně poštovného vyjde na 60 eur, tedy zhruba 1 600 Kč, což považujeme za šílenost), nebo si nechat vyrenderovat krátké video v pohybu.

Tvář autora recenze programem 3DMe naskenovaná a vložená do figurky rytíře. Figurka včetně tváře je 3D objekt, se kterým lze přirozeně otáčet a pohybovat.

Nepoměrně složitější a sofistikovanější je program FaceShift, nástroj pro tvorbu avatarů, tedy virtuálních postav zastupující opravdové uživatele. FaceShift dokáže sledovat i pohyby mimiky v obličeji, takže v režimu „zkoušky“ ovládáte vlastní mimikou univerzální hlavu - hýbe podle vás pusou, mhouří oči, krčí nos, mrká... Při tvorbě avatara jednak naskenujete svoji hlavu jako objekt, jednak můžete rozličné mimické výrazy naskenovat zvlášť a avatar by měl při animaci používat vaši mimiku. Není to snadný proces a můj první pokus dopadl neslavně.

Ukázka sledování mimiky a pohybu ve FaceShift Studiu ...

... a neúspěšný pokus o tvorbu vlastního avataru ve stejném programu.

Zkusili jsme i Personify, nástroj pro virtuální spolupráci a vytváření videoprezentací. Pomocí RealSense kamery doplní obraz mluvčího například do pracovní plochy.

Automatický ořez v aplikaci Personify.

Využívá k tomu rozpoznání osoby od pozadí, takže ve výsledném videu je vidět jen osoba, nikoli prostředí kanceláře nebo pokoje. Spojení s komunikátorem Skype se nám zprovoznit nepodařilo a „vyřezávání“ osoby nefunguje bezchybně - pokud osoba klidně sedí, je ořez poměrně přesný, při prudších pohybech problikávají části pozadí. 

Ovládání pomocí kamery RealSense by měl podle všeho využívat i přehrávač 360° videí Kolor Eyes, kamera se však při startu programu nespustila (a samostatně ji aktivovat nelze) a ve videu jsme se tak mohli pohybovat jen myší.

Velmi zajímavou aplikací pro RealSense kameru bude software pro 3D skenování objektů Easy3DScan od společnosti Cappasity, jehož testovací verze by měla být vydána ve druhém čtvrtletí letošního roku. Doufáme, že jej vyzkoušíme například s notebookem Acer Nitro V17, což je druhý notebook s kamerou RealSense, který míří na český trh. 

Velmi slušný hardware v krásném těle

Asus N551JQ je připraven i na výkonově náročnější práci. Je osazen procesorem Intel Core i7-4710HQ taktovaném na 2,5 GHz a 16 GB DDR3 operační paměti od Samsungu. Zpracování obrazu má na starost HD4600 od Intelu, při potřebě vyššího výkonu se automaticky přepne na GeForce 845M od Nvidie s 2 GB videopaměti. Na celkovém výkonu se kladně podepisuje rychlé 256GB SSD uložiště od SanDisku, škoda, že není doplněno klasickým pevným diskem s vyšší kapacitou. Do notebooku by se jistě vešel a kupříkladu při zpracování videa dobře hodil. 

Asus N551J s technologií RealSense.
Asus N551J s technologií RealSense.

Stříbrné části těla notebooku jsou kovové, černé z plastu. Celkové provedení je velmi povedené. Praktické je podsvětlení klávesnice, nastavitelné ve třech stupních. Za světla je nutné podsvětlení vypnout, jinak jsou znaky na klávesách nečitelné.

Pochválit musíme matný IPS displej s rozlišením 1 920 x 1 080 pixelů z produkce LG. Připojení k síti zajistí 802.11n síťová karta od Intelu, která zvládne i Wireless Display a 1 GBit ethernet. 56 Wh akumulátor vydrží při opatrnějším používání notebook napájet zhruba čtyři hodiny. Po delší době vidíme také DVD vypalovací mechaniku z produkce TSST (Toshiba a Samsung).

Levou stranu obsadil mohutný výdech teplého vzduchu od chladiče, miniDisplayPort, HDMI, RJ-45 a dva USB 3.0 porty. Jeden z nich umí i rychlé nabíjení připojeného zařízení při vypnutém notebooku. 

Pravou stranu z větší části zabírá vypalovací CD/DVD mechanika, jeden USB 3.0 port a kombinovaný sluchátkový výstup a mikrofonní vstup. Napravo od mechaniky vidíte výstup pro Subwoofer a oko pro zámek Kensington.

Specialitou, kterou jsme však viděli i u loňských modelů Asusu, je přídavný subwoofer. Je malý a překvapivě lehoučký. Žádné výrazné basy od něj nečekejte, ale do zvuku příjemně doplní hloubky, které by jinak chyběly. Slušně hrají i vestavěné širokopásmové reproduktory z produkce Bang&Olufsen, příjemná je zejména plnost vokálu a celkově neagresivní podání zvuku. 

Případavný subwoofer doplňuje do zvuku hloubky. Upřímně, čekali jsme výraznější projev. Pokud je počítač (zejména grafická karta) v zátěží a je ticho, slyšeli jsme subwoofer reprodukovat tiché pazvuky.

Výborný je zvuk vestavěného mikrofonu, hlas je výrazný, poměrně přirozený a velmi příjemně jsou potlačeny okolní hluky a šumy. Stejně tak potěší velmi dobrý obraz displeje, zejména skvělé podání černé barvy a široké pozorovací úhly. A samozřejmě matné provedení.

Výsledky výkonových testů
3D Mark FireStrike1 525 bodů
3D Mark SkyDiver6 253 bodů
3D Mark CloudGate8 705 bodů
CineBench R11 - OpenGL52,92 fps
CineBench R11 - CPU  7,11 bodu
PC Mark Home 3 201 bodů
PC Mark Home (Open GL) 3 490 bodů
PC Mark Creative 3 263 bodů
PC Mark Creative (Open GL) 4 079 bodů
PC Mark Work 3 366 bodů
PC Mark Work (Open GL) 4 338 bodů
GeekBench 2.410 997 bodů
GeekBench 3.1 (jedno jádro) 3 167 bodů
GeekBench 3.1 (všechna jádra)12 358 bodů
HD Tach (rychlost čtení SSD)  394,8 MB/s (průměr)
ATTO - rychlost čtení (1 MB/32 MB) 40 MB/s / 477 MB/s
ATTO - rychlost zápisu (1 MB/32 MB) 32 MB/s / 455 MB/s

Asus N551JQ je velmi povedený notebook bez vážnějších nedostatků. Jako první na český trh přináší technologii RealSense, jejíž plný potenciál se teprve rozvine. Notebook pořídíte za 31 990 Kč, včetně DPH.