Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

První patentový zákon chránil i nudle. V pondělí mu bylo 538 let

  14:36
Chránit dobré nápady zákonem se jako první pokusila Benátská republika. Patent ochránil nejen typ mlýnu, čerpadlo, ale i nudle nebo pečivo.

Kopie benátského zákona z 19. března 1474 | foto: www.copyrighthistory.org

Devatenáctého března 1474 Senát Benátské republiky vykročil do legislativního neznáma. Rozhodl se chránit duševní vlastnictví a zřejmě ne náhodou v době, kdy ve městě působil Leonardo da Vinci. Odcitujme z jeho prohlášení starého přesně 538 let:

V našem městě žijí, nebo do něj díky jeho velikosti a slávě každý den přibývají z nejrůznějších míst, lidé s bystrou myslí, kteří umí vytvářet nejrozmanitější důmyslná zařízení. Pokud by byl přijat zákon, který by zabránil zneužití jejich práce a zařízení jinými, a oni nemohli být ošizeni o svou odměnu, tito muži by mohli využívat svou hlavu k vynalézaní a vytváření věci, které by našemu Státu byly k nemalému užitku a prospěchu.

Pak následoval zákon na ochranu vynálezů. Benátská legislativa z 19. března roku 1474 je nejstarším známým zákonem, který obsahoval mnohé zásady z moderního práva na ochranu duševního vlastnictví. Podobné pokusy o ochranu duševního vlastnictví se objevovaly v Itálii už od 20. let 15. století. V podstatě také šlo o uzákonění stávající praxe (Benátky nabízely daňové úlevy a monopoly imigrantům se znalostí nových technologií už hluboko ve 13. století). Zákon z 19. března je ovšem prvním dobře doloženým pokusem o systematické řešení potíží s intelektuálními krádežemi.

Obsahoval například přesně daná kritéria definice vynálezu. Musel mít přesně určeného původce (tedy držitele patentu), být nový (stačilo na území Benátské republiky) a přitom netriviální. A muselo být předem definované jeho praktické využití. Pokud byly body naplněny, měl vynálezce nárok na nejméně desetileté exkluzivní užívání svého zařízení, přičemž Senát republiky mohl jeho monopol prodloužit na dobu i dvakrát delší.

Jedním z hlavním důvodů, proč Benátky lákaly vynálezce, byla i snaha o udržení kroku ve vojenské oblasti, především v loďařství.

Trestem za neoprávněné využívání vynálezu na benátském území měla být pokuta ve výši 100 dukátů (dnes zhruba pár desítek tisíc korun), kterou provinilec měl zaplatit vynálezci.

"Nelegální kopie" příslušného patentu měla být zničena, pokud se nehodily státu. V takovém případě je stát mohl zabavit a podle libosti používat, jen s tou výhradou, že provozovat je bude pouze vynálezce. Koneckonců patentový zákon měl v první řadě sloužit zájmům benátského státu. Pravda, hlavně nepřímo tím, že vynálezcům dá pocit jistoty a zbaví je obav z toho, že jim po zveřejnění jejich nápad někdo ukradne.

Předpis se používal v 15. i 16. století a v roce 1593 si své vynálezy nechal podle něj úředně chránit například ještě Galileo Galilei. Zákon chránil i další hospodářsky zajímavé vynálezy jako vylepšení mlýnů, ale i podivnosti jako nový typ těstovin ve tvaru nudlí či jakési "pirohy" plněné směsí masa a ryb.

Zbytek světa váhá

Jak zajímavý benátský experiment byl, můžeme pochopit při pohledu do zbytku tehdejší Evropy. Tam byla situace vynálezců méně jistá. Takzvané patenty v té době představovaly v podstatně povolení k monopolu od panovníka (třeba k výlučnému prodeji určitého zboží v určité oblasti) a udělovaly se z milosti panovníka.

Vládce ho tedy mohl udělit komukoliv. Pokud šlo o využití nějakého nápadu či unikátní technologie, udělil ho spíše než autorovi nápadu někomu, kdo měl blízko ke dvoru. Práva vynálezce nebyla legislativně nijak uznávána. Samozřejmě, v téhle situaci benátský model nemohl pro "zákonodárce" vypadat příliš lákavě. Omezoval možnosti panovníka vydělávat na udělování patentů.

Následovníka v jiné legislativě se dočkal ve Velké Británii. Tamní parlament v roce 1623 vydal Statute of Monopolies. V době, kdy stát neměl přesně určené daňové příjmy, panovníci patenty využívali jako jeden ze zdrojů svých příjmů. Vydávali tak patenty na monopolní prodej zcela obyčejných věcí, například Alžběta I. vydala monopol na prodej soli. A její následník, Jakub I., který vládl v roce 1623, byl v tomto ohledu ještě horší: už proto, že byl rozhazovačnější a neuměl být ani oblíbený.

Parlament proto zrušil všechna králem vydaná privilegia s výjimkou těch, která byla vydána na nové vynálezy. Ty měly být chráněny po dobu 14 let. Vydané nařízení, které je dodnes základem anglo-amerického patentového systému, omezovalo právo na patent jen na ty, kteří nový něco "vynalezli", případně první do země přinesli. Šlo tedy vlastně o vyhrazení se proti přílišné exkluzivitě, o otevření ekonomiky a obranu proti monopolům.

Ve většině Evropy si ovšem panovníci od parlamentu nenechali do vlády tolik mluvit a ke zrušení dosavadní praxe v udělování patentů docházelo jen pomalu. Ve Francii se muselo počkat až na Revoluci. V českých zemích první právní úpravu v této oblasti přinesl císařský patent z roku 1832, který byl na konci století (1897) nahrazen rakouským patentovým zákonem.

Od konce 19. století, přesněji první patentové konference v roce 1883, se pak patenty globalizují a začínají se celosvětově sjednocovat. Národní rozdíly ovšem stále nepřetrvávají. Například některé věci (týká se to třeba biotechnologických patentů), které si můžete nechat patentovat v USA, v Evropě úřady neuznají.

Od dob benátského zákon se také patentové právo zkomplikovalo. Ukazují to například nepřehledné patentové války mobilních výrobců. Otázkou je, jestli znovu nenastal čas na změnu.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 4 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...