Pokud nejste jako ten chlapík vlevo, pak vám dá ten pán vpravo možnost si vydělat.

Pokud nejste jako ten chlapík vlevo, pak vám dá ten pán vpravo možnost si vydělat. | foto: Jan Kužník, Technet.cz

První sociální síť, která vám nesežere čas, ale vydělá peníze. To je Quirky

  • 65
Znáte ten problém, když se vám nabíječka nevejde do zásuvky na prodlužovačce, i přestože zdířky jsou stále volné. Jistého Jakea Ziena to taky štvalo. S pomocí sociální sítě Quirky proto vyrobil ohebnou prodlužovačku, která pojme i největší adaptér. Slušně na tom vydělal a vy můžete také.

Quirky je zjednodušeně řečeno sociální síť pro vynálezce a zlepšovatele. Ve skutečnosti je určena každému, kdo má jen trochu kreativního ducha. Pár dolarů na ní totiž může vydělat třeba jen tím, že pomůžete vybrat finální barvu chystaného výrobku.

Nenechávejte si nápady

PRO SEBE

Zkuste Quirky.com

Quirky není jenom sítí, kde můžete prezentovat svůj nápad na zlepšovák. Quirky je i firma, která vám ten zlepšovák nakonec vyrobí a prosadí do obchodů. Podíly ze zisku samozřejmě putují na vaše konto. A to od uvedení na trh až do konce světa, respektive do doby, než se přestane výrobek prodávat. 

Současný šéf a zakladatel sociální sítě Quirky Ben Kaufman přitáhl pozornost více než 5 000 posluchačů na konferenci SolidWorks World 2012 v San Diegu (odtud jsou i fotografie v článku). Vývojáře a uživatele stejnojmenného profesionálního 3D kreslicího programu svou prezentací doslova nadchl.

Vše, co potřebujete, je právě a jen dobrý nápad. Stejně tak vydělají i ti, co váš dobrý nápad ještě zdokonalí v některém z vypsaných soutěžních kol, která předcházejí výrobě finálního produktu. Řeší se v nich například použitý materiál, barva, ale i nejrůznější problémy, které během navrhování výrobku vypluly na povrch.

Běžně se tak stane, že díky komunitě se prvotní myšlenka přetaví ve zcela novou. Během celého procesu se neustále monitoruje, kdo a jakou měrou přispěl k výsledné podobě produktu. Když jde produkt do prodeje, všichni dostanou svůj podíl. Prohlédněte si video - Quirky Manifesto - s popisem celého procesu.

Jak to chodí na sociální síti pro vynálezce Quirky.

Jak to na Quirky chodí, je patrné i z případu Jakea Ziena (podívejte se na jeho Quirky profil) a jeho zásuvkového psa. Původní nápad počítal s tím, že jednotlivé zásuvky bude možné od sebe pružně odtáhnout (tak, aby se vešel i velký adaptér - viz obrázek výše).

Poté, co výrobek prošel komunitním připomínkováním a posouzením komise složené ze zaměstnanců Quirky, byla konstrukčně složitější "pružná" varianta nahrazena finální "ohebnou" variantou. Ta umožňuje zástrčky psa natočit tak, aby se adaptér vždy vešel. Další výhodou je, že takovouto prodlužovačku například lehce omotáte kolem zadní nohy skříně nebo jiné překážky.

A takto vypadá hotová prodlužovačka (pes), která pojme i objemné adaptéry, dá se dobře schovat pod nábytek a případně obtočit kolem překážky.

Hotový výrobek si můžete přímo na Quirky i koupit. Najdete jej však také v oddělení některých obchodů, například Best Buy.

Přijetí návrhu do výroby může ovlivnit každý uživatel Quirky jednoduše tím, že dá vybranému nápadu svůj hlas. Kdykoliv jej také může porota Quirky vybrat pro takzvané vnitřní posouzení rovnou. V tu chvíli je už napůl vyhráno. Každé úterý a čtvrtek o půlnoci pak provozovatelé serveru na stránkách ohlásí jeden nový vynález/zlepšovák, který půjde do výroby.

Takhle vypadají balení nových výrobků, které v Quirky vzniknou. Přímo na obalu je i jméno a fotografie autora.

Návrh nové prodlužovačky se samozřejmě vytvářel v programu SolidWorks (proto také Ben Kaufman na této konferenci v San Diegu vystoupil).

Základní posuzování a hlasování o návrhu trvá třicet dní. Vývoj vybraného návrhu pak běží měsíc i déle. Během něj může každý přispět svou troškou. Navrhnout jakékoliv konstrukční zlepšení, nový materiál, případně se zapojit přímo do vypsaných "soutěžních" kvízů, ve kterých se řeší například finální cena výrobku (aby nebyla příliš nízká nebo vysoká). Uživatel sítě svými odpověďmi získává vliv, který je ve finále přepočítáván na skutečné dolary nebo spíše většinou centy. Za zásadní rady však lze i zásadně vydělat.

Jak Quirky funguje? Jednoduše. Stačí dobrý nápad nebo dobrá připomínka. Obojí je zde možné zpeněžit.

Quirky rozděluje z finální ceny každého prodaného výrobku 30 % mezi komunitu přispěvovatelů (to jest těch, kteří nějak finální podobu zásadně ovlivnili). Jednotlivé výše podílů jsou pevně stanoveny a na stránkách uvedeny. Stejně tak na webu najdete, kolik se již prodalo kusů i jak dlouho je výrobek v prodeji.

Podle zakladatele serveru Bena Kaufmana má šanci opravdu každý. Na tiskové konferenci nám řekl, že 40 % všech zlepšováků a vynálezů podaných na Quirky je od autorů žijících mimo USA. Na přímý dotaz, zda síť plánuje expanzi (tj. jazykovou mutaci) i do Evropy, odpověděl nadějně, že tento krok usilovně zvažují.