Ruský programátor Valerij Spiridonov trpí genetickou degenerativní nemocí....

Ruský programátor Valerij Spiridonov trpí genetickou degenerativní nemocí. Přihlásil se jako dobrovolník k velmi riskantní transplantaci hlavy. | foto: RT

První transplantace hlavy. Mladý Rus se přihlásil jako dobrovolník

  • 83
Třicetiletý ruský informatik Valerij Spiridonov potvrdil pro televizi RT, že plánuje stát se prvním člověkem v historii, jehož hlava bude transplantována na tělo dárce. Náročnou operaci chce provést italský lékař Sergio Canavero. Odpůrci varují, že jde o nebezpečný způsob, jak na sebe poutat pozornost.

Mladý informatik Valerij Spiridonov trpí vzácným degenerativním onemocněním typu Werdnig-Hoffmann (typ spinální svalové atrofie), které mu znemožňuje se voně pohybovat. Jeho onemocnění se navíc každým rokem zhoršuje a není obvyklé, aby se lidé s touto diagnózou dožívali vyššího věku.

Valerij Spiridonov v reportáži ruské státní televize RT.com (anglicky, rusky)

„Je to nejen úžasná příležitostí pro mě, ale také to dá základ pro příští generace, ať už bude výsledek celé operace jakýkoli,“ řekl pro RT Spiridonov.

Operaci, při které dojde k oddělení hlavy pacienta a spojení této hlavy s dekapitovaným tělem dárce, připravuje italský lékař Sergio Canavero, který se problematikou lidské transplantace hlavy dlouhodobě zabývá. Věří, že má metodu, která dává šanci na úspěšnou operaci, včetně alespoň částečného spojení míchy (více v našem předchozím článku).

Transplantace hlavy do dvou let

Sergio Canavero plánuje operaci

  1. nalezení vhodného dárce těla
  2. podchlazení těla pacienta i dárce
  3. naříznutí krků a napojení důležitých žil a tepen na hadičky
  4. co nejjemnější přeříznutí páteře
  5. spojení míchy pacientovy hlavy a dárcova těla
  6. podpoření srůstání míchy
  7. napojení žil a tepen, svalů a kůže
  8. uvedení pacienta do umělého kómatu na několik týdnů
  9. elektrostimulace nových nervů
  10. v případě odmítnutí dárcova těla podávání imunosupresantů (léků pro potlačení imunitního systému)
  11. probuzení pacienta z kómatu
  12. dlouhodobá rehabilitace (až jeden rok)

V současné době hledá Canavero jak dobrovolníky pro operaci, tak i finanční prostředky, které by nákladnou proceduru a rehabilitaci uhradily. Operace by mohla podle Canavera stát kolem 11 milionů dolarů (zhruba čtvrt miliardy korun).

Kontroverzní operace s nejistým výsledkem

Cena není jediným důvodem, proč kritici považují celou záležitost za pouhou „PR senzaci“ a označují italského vědce za „blázna“. Arthur Caplan, ředitel lékařské etiky na New York University, připomíná, že takovou operaci je nutno napřed mnohokrát vyzkoušet na zvířatech, než ji bude možné provést na lidech. Obává se, že i kdyby se operace zdařila, zdaleka není vyhráno: „Pacient bude zahlcen novými nervovými spojeními, se kterými si neporadí, a může z toho zešílet.“ Canavero ovšem trvá na tom, že je transplantace možná.

Přednáška Sergia Canavera o transplantaci hlavy (prosinec 2014, TEDx):

Mladý Rus se s chirurgem zatím setkal pouze po Skypu, ještě neabsolvoval lékařskou prohlídku. Není tedy jasné, zda bude vhodným kandidátem. A samozřejmě není vůbec jasné, zda se operace uskuteční. Canavero totiž zatím nemá instituci, která by jeho operaci zaštítila, ani finanční prostředky k jejímu provedení. Podle CNN již sehnal část financí, ale nemůže sdělit, od koho.

Spiridonov ví, že celá operace je krajně nejistá. „Mám strach, samozřejmě,“ cituje ho britský bulvární deník Mirror. „Ale musíte pochopit, že opravdu nemám moc jiných možností. Pokud to nezkusím, čeká mě smutný osud. Moje onemocnění se bude jenom horšit. Jsem odhodlaný do toho jít a nehodlám své rozhodnutí měnit.“