První trojitá recenze na nový iPod nano a iPod Classic v Česku

Nové verze iPodů dorazily do Česka. Neexistují noviny, které by o nich nepsaly. Jaký však doopravdy je nový iPod Classic? Co nového dokáže iPod nano? Přinášíme vám hned tři recenze.
iPod nano

iPod nano | foto: Apple

Abychom vám mohli přinést co nejzajímavější pohled na nové iPody, rozhodli jsme se je otestovat hned třikrát. Každý člen redakce si vzal strojky na pár dní do své kapsy a výsledkem je následující "trojitá" recenze.

 OBSAH
 Pohled první - Pavel Kasík
 Pohled druhý - Vašek Nývlt
 Pohled třetí - Honza Kužník
 

Pohled první - Pavel

Je tomu skoro rok, co jsem testoval "starý nový iPod Nano", a tak jsem byl zvědavý, kterým směrem udělal pokrok ten letošní. Testoval jsem iPod nano (4GB) a iPod classic (160GB).

iPod nano 

Takto vypadají iPod nano a iPod classic


 

Design na prvním místě

Začněme iPodem Nano: jeho původní verze na první pohled upoutala svým podlouhlým tvarem, z něhož displej zabíral skutečně jen nepatrnou část, a také kolečko bylo celkem osamocené.

 Ipod nano

Starý iPod nano

Nová verze se výrazně scvrkla a tvarem se blíží spíše čtverečku:

 iPod classic

Oblé tvary a praktická velikost - iPod nano

Lehoučký přístroj dobře padne do ruky (jen pro lidi s velkými prsty bude asi ovládání trochu nepříjemné) a počáteční obava, že "nebude za co chytnout" se ukázala býti lichou - kolečko je palcem snadno ovladatelné i za chůze. Displej rozhodně nepřehlédnete, zabírá polovinu přední strany a nemám vůči němu výhrad. I na slunci byl čitelný a rozlišení je velice slušné. To platí dvojnásob i o velkém bratříčkovi, novém iPodu classic, který nabízí nepřekonatelných 160 GB úložného prostoru pro vaše filmy, hudbu a fotografie

 iPod classic

iPod classic už je trochu větší a těžší zařízení

Hardiskový přehrávač váží o něco více, rozhodně mnohem více, než běžný mp3 přehrávač. Vynahrazuje nám to nejen velkým pevným diskem, ale také velice dobrým displejem. Na sledování filmu ve dvou to možná není, ale na nějaké ty video podcasty je to více než dostatečné.

nový iPod - menu

Ovládání

Klasické ipodovské kolečko reagující na pohlazení samozřejmě zůstává, stejně tak i koncepce ovládání. Při jeho používání projdete fází úžasu ("podívej, jak rychle můžu projíždět písničky!"), nervozity ("zase jsem přejel tu položku v nabídce, chci se posunout jen o jedno místo, proč to nejde?" a navyklé spokojenosti (to když vám to kolečko pak chybí třeba na mobilním telefonu...). Ne vždy je ovšem navigace s kolečkem zcela přesná, posunout se o jednu položku nahoru nebo dolů chce trochu štěstí. Naštěstí je ale menu koncipováno rozumně a nejpoužívanější položky jsou na začátku nebo na konci nabídek.

Velkou výtku mám k tlačítku HOLD zamykajícímu ovládací prvky - u iPodu nano je téměř nemožné zámek klávesnice aktivovat nebo deaktivovat jednou rukou, o odemknutí a ovládání v kapse ani nemluvě. Pokaždé, když chcete přeskočit nebo pauznout přehrávanou skladbu, musíte přehrávač vyndat na světlo, odemknout, provést akci a zase vrátit do kapsy. Aspoň se budete moci častěji chlubit, že máte iPoda.

iPod classic

Hry

Není zvykem, aby si hry u mp3 přehrávače vysloužily samostatnou podkapitolku, ale hry v nových iPodech jsem si po dlouhé době s chutí zahrál. Především Vortex představuje velice originální přístup ke klasické hře Arkanoid.

nový iPod - hry (Vortex)

Namísto dvourozměrného prostředí ale jezdíte kolem dokola jakési studny a bouráte pohyblivé cihličky pod sebou. Jedná se o skvělé využití ovládacího kolečka.

Dále je tu hra Quiz, která čerpá podklady k otázkám z ID3 tagů nahraných skladeb.

nový iPod - hry (Quiz)

Je několik typů otázek, multimediální možnosti přehrávače jsou využity především při "Z kterého roku je přehrávaná písnička" apod. Přes iTunes se údajně dají stáhnout další soubory otázek z různých oblastí, případně vytvořit vlastní.

nový iPod - hry (Quiz)

iTunes - kámen úrazu?

Jak si možná někteří pamatujete, loni mi na iPodu nejvíce vadil program iTunes a jeho celkem nestandardní přístup k synchronizaci. Přesunout si třeba narychlo jenom jednu písničku je skoro nemožné, systém ochotně uploaduje všechny změny na disku, obrázky, stahuje podcasty, updaty atd. Samozřejmě, skoro všechno z toho se dá v nastavení povypínat, je třeba se přepnout do manuálního režimu (lze hned po instalaci zařízení) a pak lze namísto celkové synchronizace přesouvat jednotlivé položky.

U iPodu nano proběhla letos synchronizace překvapivě bezproblémově, což mne příjemně potěšilo. S iPody je třeba stahování aktuálních podcastů asi nejjednodušší, jaké může být. Takže uznávám, že pro synchronizování celé knihovny nejsou iTunes špatný nástroj.

Zato iPod classic mi z neznámého důvodu odmítl pracovat (zkoušel jsem synchronizovat videa, což vyústilo v několik "záseků") a teprve po mnoha pokusech se nám povedlo donutit jej dělat, co jsme potřebovali. Zajímavé je, že podcasty se mi přetáhly vždy. Za ty Podcasty si iPod classic zaslouží pochvalu - díky velice kvalitnímu displeji je možné sledovat i videopodcasty (pozor, můžete schytat nechápavé pohledy od spolucestujících v metru... třeba záviděli:)

Závěr

Celkově mne nové iPody spíše potěšily. iPod nano svým kompaktním a elegantním designem a iPod classic výborným displejem. Kvalitě zvuku nemám co vytknout (jen dodávaná sluchátka beru spíše jako nouzovku).

Pro procházení velké galerie hudby i videa je iPod velice dobře uzpůsoben, potěší zejména fulltextové vyhledávání. Není sice zrovna rychlé zadávat text přes kolečko, ale je to spolehlivý způsob, jak najít libovolnou písničku.

Je dostatečně známé, že iPody jsou "takové jiné přehrávače". Někomu mohou vadit problémy s výměnou akumulátoru (zabudován, nutno řešit v servisu) nebo absence diktafonu. To je odvrácená strana mince. Ale pokud si vyladíte iTunes k obrazu svému a zvyknete si na jedinečné kulaťoučké ovládání, jedná se o kvalitní a exkluzivní multimediální přehrávač.

  Klady a zápory dle Pavla Kasíka
 PLUSY  MÍNUSY
 + plynulé přehrávání videa  - někdy nepřesné ovládání
 + velká kapacita  - zdaleka ne bezproblémové iTunes
 + netradiční ovládání, exkluzivní vzhled  - tlačítko HOLD u iPodu nano je nešťastně umístěné
 + synchronizace podcastů  - i základní sluchátka by mohla být kvalitnější
 + originální hry  

Pohled druhý - Vašek

Rukama a ušima mi prošly snad všechny přehrávače s gravírovaným jablkem na zádech a přesto (nebo snad proto?) jsem se do řad jejich příznivců nepřidal. Nové iPody jsou však výsledkem poměrně razantních inovací, proto jsem doufal, že se Apple poučil a staré notorické nedostatky potlačil.

Recenzi jsem pojal především z čistě uživatelského hlediska - o funkcích a schopnostech se podrobně rozepisují Honza s Pavlem. Vyvaroval jsem se také sledování videa. Gigantická úhlopříčka v řádu jednotek centimetrů mne ke sledování filmů totiž zrovna nevybízí a na podcasty a klipy zcela stačí - což je jasné.  

iPod nano a iPod classic

Stahuj, stahuj, vykrůcaj ...

iPody jsem dostal za úkol naplnit. Nepovažoval jsem to za problém, vždyť iTunes mám nainstalované, knihovnu vytvořenou a počítač si zatím se všemi iPody rozuměl. Ale chyba mostu. První komplikace nastaly hned při připojení přehrávače k počítači.

Na domácím stroji s Windows 2000 si nejdříve vyžádal stažení nových iTunes, načež prohlásil, že nové iTunes už do starých Windows nainstalovat nelze. Tudy tedy cesta nevedla. Druhý pokus s počítačem s Windows Vista již proběhl úspěšněji. Tedy hned po tom, co aktualizoval iTunes a poté i firmware přehrávače. Stáhnul součtem 100 MB, několik minut pak instaloval (C2D na 1,6 GHz + 2 GB RAM).

Jsem poněkud alergický na přístup „bez internetu nekamarádím“, protože pokud si první seznámení s iPodem prožijete třeba na dovolené v zahraničí, nebo pod vánočním stromkem na chalupě, moc legrace si neužijete. Nutno dodat, že při srovnání s instalací konkurenčního přehrávače Zune (jeho podrobný test právě připravujeme) to byla procházka růžovou zahradou.

nový iPod - menu

Správa obsahu - geniálně jednoduchá

Synchronizace přehrávače s hudební knihovnou v PC je snadná a rychlá – po připojení přehrávače iTunes automaticky zkontrolují obsah iPodu a chybějící skladby do něj dohrají. Při 160 GB disku verze Classic se málokomu stane, aby nemohl knihovnu zkopírovat celou (na rozdíl od u malé 8 GB nano verze). Osobně preferuji manuální režim (do kterého musíte nejprve přepnout), ve kterém můžete do přehrávače přesouvat celá alba, diskografie interpretů, jednotlivé skladby … a nestahují se Vám tam i hudební kusy, které mít v přehrávači nechcete. Windows Vista vyžadují doinstalování opravného balíčku – bez něj údajně iPod neodpojují korektně. Nevím, zkusil jsem, nic špatného se nestalo (ani varování).

nový iPod - Podcasty (video)

Červený šátečku, kolem se toč ...

Ovládání má iPod vyřešené jednoduše, to je známá věc, platná již po mnoho generací. Nesedí mi jen to pověstné obslužné kolečko – oproti předchozím verzím je cítit jisté zpřesnění, ale i tak se mi, především v MHD tlačenici, zpravidla podařilo žádanou položku minout a přejet na další. Korektní volby jsem dosahoval průměrně na druhý či třetí pokus. A to se nezlobte, to naštve.

nový iPod - Cover Flow

Hudební knihovna je zpracována perfektně, můžete vyhledávat prakticky podle všech smysluplných kritérií. Díky rotačnímu ovladači jsou rychle dostupné všechny položky, tedy, pokud se trefíte. Reakce přehrávače jsou velmi rychlé i při hodně obsazené knihovně – u 160 GB HDD se snadno dostanete do řádu desítek tisíc skladeb. Časovou prodlevou trpí jen přechody na nejvyšší (tj. hlavní) úroveň menu.

Jedním uchem tam, druhým …

Noví iPodi hrají velmi dobře. A to ve školním smyslu tohoto slovního spojení. Stručně je lze charakterizovat "nenadchnou, ale neurazí". Pro náročnější audiofily jsou tu jiné přehrávače, například iAudio, případně některé iRiver a Samsung. iPod zvukově plně uspokojí běžné posluchače, rozhodně si zaslouží vyměnit vlastní sluchátka za kvalitnější (poslouchal jsem na Koss KCS-35 a iGrado).

nový iPod - přehrávání

Projev zní příjemně a plně. Akustickým nástrojům nechybí hloubka - housle zní jako housle, nikoli jejich futrál. To bývá častou chybou některých přehrávačů, které blyštivě zahrají pouze "povrch tónů", ale jejich vnitřek zůstane posluchači utajen. Noví iPodi tímto naštěstí netrpí. 

Nedostatky pramení především v patrné unylosti projevu - zvuku, chybí mu razantnější drive, působí ploše. Nezdůrazňují zbytečně okraje frekvenčního pásma, ale poslech některých náročnějších skladeb začne trochu nudit. Reprodukci schází náboj, detaily a zvukové nuance nejsou reprodukovány s dostatečnou prezentností.

Vážným problémem může být relativně nízký výkon zesilovače. Méně citlivá sluchátka, slaběji nahraná skladba (ne, normalizace MP3 souborů opravdu není důstojným řešením) a hluk metra tak mohou vzájemně vyústit prakticky až k ukončení poslechu. Na druhou stranu - s iPodem nehrozí, že přes půl autobusu uslyšíte techno reprodukci adolescenta, který pomocí hluboko zaražených špuntových sluchátek a volume otočeným zcela doprava pracuje na své brzké hluchotě. 

Suma sumárum

iPod je atraktivní přehrávač s velmi dobrým zvukem a pro šikovné prsty jednoduchou obsluhou. Zamrzí nutnost používání firemního proprietárního software, nemožnost transferu muziky zpět do počítače a „přejížděcí syndrom“ ovládacího kolečka.

 Klady a zápory  dle Vaška Nývlta
 PLUSY  MÍNUSY
 + skvěle vyřešená multimediální knihovna  - absolutní nutnost na vše používat proprietární software iTunes (je to výborný sw přehrávač hudby s perfektní knihovnou, ale pro transfer souborů do iPodu je omezující)
 + obsluha je dotažena ke geniální jednoduchosti  - MP3 encoder v iTunes nedosahuje kvalit LAME (doporučuji vytvářet MP3 soubory jinde)
 + 160 GB (iPod Classic) je do kapsy více než dostatečných (v osobním přehrávači víc opravdu neupotřebíte)  - ovládání kroužením prstu nemusí každému vyhovovat
 + velmi dobrý zvuk, který však nedosahuje úrovně některých špičkových konkurentů  - zadní plechový kryt se velmi snadno poškrábe
 + obrovský výběr příslušenství, široké možnosti konektivity k domácím A/V receiverům, přenosným radiomagnetofonům, či autorádiím  - slabší výkon zesilovačů, kompromisní (ale přesto nadprůměrná) reprodukce

Pohled třetí - Honza

Ohlášení nového harddiskové jukeboxu iPod Classic ve mně vyvolalo nadšení, které jsem ve spojení se značkou Apple ještě nikdy nepocítil. Nový kapesní MP3 přehrávač s kapacitou až 160 GB, slušným zvukem, podporou videa, jemným a rozměrným displejem a pohodlným ovládáním na našem trhu zcela chyběl. Představu o kompletní hudební a částečně i filmové knihovně uložené v jedné nevelké a elegantní kostičce jsem si hýčkal až do chvíle, kdy iPod Classic společně se svým menším souputníkem nano dorazil do redakce. Od té doby prošlo mé počáteční rozjaření několika fázemi. Od prvotního: Tohle si z New Yorku určitě musím přivézt, přes: Tak s tímhle běžte do háje, až po konečné: Rozhodně nejlepší iPod, jaký tady kdy byl.

Oba iPody jsou si podobné jako vejce vejci. Liší se pouze fyzickou velikostí a výdrží akumulátoru.

iPod classic

iTunes: nutné a zbytečné

U iPodu vše začíná a končí softwarem nazvaným iTunes. Bez něj nenatlačíte do přehrávače ani notu. iPod sice podporuje Mass storage (UMS), ale pouze pro ukládání dat, nikoliv pro jejich následné přehrávání. Když Sony na veletrhu IFA ohlásilo, že končí se SonicStage (obdoba iTunes) byl jsem, stejně jako mnoho dalších, příjemně potěšen. Sony od této chvíle (až do odvolání, protože kdo ví...?) bude dodávat přehrávače s plnou podporou protokolu UMS. Hudbu tedy do nich nahrajete jakýmkoliv file managerem. U iPodů bohužel něco takového nehrozí. Prodeji hudby v iTunes store se daří a Apple nemá jediný důvod od stejnojmenného softwaru upouštět (snad jen, že by mi chtěl udělat radost). A to je škoda.

nový iPod - hry

Itunes tvoří bariéru, která některé potenciální zákazníky od koupi přehrávače odrazuje. Technicky totiž neexistuje mnoho důvodů pro jejich využívání. Roztřídit skladby do hudební knihovny umí přehrávač i bez jejich pomoci. Itunes neumožňují zpětné kopírování hudby z přehrávače na disk (pochopitelně to  provést lze, ale musíte použít nástroj třetí strany). Neporadí si s číslováním skladeb v názvu souboru. Pokud nemáte dobře vyplněný ID3tag, seřadí se písničky podle abecedy. Pokud by iPod nabízel i stromovou strukturu adresářů, příliš by to nevadilo, ale takhle budete muset celé album otagovat znovu (to iTunes umí) a opět jej do jukeboxu nahrát. Itunes nejsou příliš šetrné ani co se týče připojení k internetu. Jejich update probíhá tak, že jste nuceni stáhnout celý program znovu, což činí cca 50 MB. Bez nejnovější verze přitom iPod k počítači nepřipojíte.

nový iPod - menu

Kdyby byly iTunes jen jednou z možností, jak iPod s počítačem propojit, neměl bych námitek. Jejich povinné používání však ubírá přehrávačům na atraktivitě. Těžko donutíte kamaráda bez iPodu, aby si na svém počítači dobrovolně nainstaloval iTunes a mohl vám pak nějakou hudbu nahrát. Spuštění iTunes store v ČR je v nedohlednu a do té doby lze program iTunes navíc dobře využít jen na stahování Podcastů (i když i v tomto oboru existuje mnohem lepší soft nazvaný mypodder) a třídění a správu hudební knihovny v počítači.

nový iPod - menu

Nový iPod nano a iPod Classic: Změny, které někdy stojí za to

Stručný popis základních změn naleznete v tomto článku a nebudu je zde tedy všechny vypisovat. Nejdůležitější je podpora videa u iPodu nano. Ipod Classic kromě mírného liftingu prodělal i odtučňovací kůru – 80GB verze má hloubku 10,5 mm, 160GB pak pouhých 13,5 mm. Samotný způsob i logika ovládání zůstaly při starém. Dotykové kolečko se čtyřmi skrytými tlačítky a potvrzovacím středem stačí na opravdu pohodlné listování všemi nabídkami i multimediálním obsahem. První stisk prostřední klávesy během přehrávání přepne do režimu přetáčení – kolečkem vyberete na grafickém ukazateli, kde přesně má reprodukce pokračovat. Druhý stisk nabídne hodnocení pomocí hvězdiček.

Základní menu si může každý uživatel upravit dle libosti. Jednotlivé položky lze zobrazit nebo naopak skrýt. Na rozdíl od minulé generace je obrazovka rozdělena vertikálně na dvě poloviny. V levé části roluje menu, v pravé pak plavou přebaly alb, případně údaje o počtu fotografií, videí, podcastů nebo skladeb apod. Šikovné.

nový iPod - Podcasty

Novinkou je také takzvaný Cower flow. Jedná se o nabídku v menu, pomocí níž můžete efektně listovat přebaly všech alb nahraných do přístroje. Pochopitelně pouze v případě, že obal s daným albem nejprve v počítači sesynchronizujete. Tuto funkci znají nejlépe majitelé iPhonů, kde se objevila poprvé. Její praktické využití (kromě prvotního chlubení se kamarádům) nechám na vás. Já osobně upřednostňuji klasický seznam.

nový iPod - vyhledávání

Výborně je vyřešeno hledání podle abecedy. Kolečkem si natočíte požadované písmenko a iPod zobrazí všechna alba (interprety …) na něj začínající. Nechybí pochopitelně již zmíněné hodnocení počtem hvězdiček a tomu odpovídající třídění skladeb. Hudební knihovna je tříděna podle názvu alba/skladba, žánru, jména interpreta/skladatele. Samostatnou položku mají v menu audio knihy a podcasty. Přímo v iPodu lze vytvářet i playlisty. Zvuku se podrobně věnuje ve své stati Vašek, s jehož názorem souhlasím. Já se omezím pouze na konstatování, že uživatelsky nastavitelný ekvalizér mi opravdu chybí a vůbec nechápu, proč jej Apple do iPodů nedává. Zvukový projev je přeci jen trochu plochý a chybí mu prostor.

iPod nano

Pokud z iPodu vytáhnete sluchátka, automaticky se zapauzuje playback. Promítání filmů je jak na nano, tak na verzi Classic na vysoké úrovni. Oba displeje (nano – 5 cm, Classsic – 6,4 cm) mají dostatečné rozlišení (320 x 240 obr. bodů) i barevné podání na to, aby filmy i fotografie na nich vypadaly více než dobře. U videa je pochopitelně nutná konverze (podpora H.264 a MPEG-4,  až 2.5 Mbps, 640×480 obr. bodů, 30 fps se zvukovou stopou AAC-LC až 160 Kbps, 48 Khz, stereo a koncovkami .m4v, .mp4 a .mov).

Hraní her se ve své recenzi podrobněji věnuje Pavel. Já jen doplním nepříjemný fakt, že hry stažené (koupené) pro předchozí verze iPodů na těch nových nefungují. Na fanouškovských serverech panuje naděje, že Apple si své podivné jednání uvědomí a uveřejní opravný balíček, který spuštění starších her na nových strojích umožní. Přeci jen, nechat si platit za něco dvakrát, to není zrovna fér....

nový iPod - Podcasty (video)

Šikovný kalendář je s úkolovníkem aktualizovatelný přes Outlook (ne každý má smartphone). Vkládat lze i obyčejné textové poznámky (TXT – i s českou diakritikou). Výbornou pomůckou je zobrazování světových časů (vyberete si město a hned víte, kolik je tam hodin). Nechybí ani stopky. 

Zásadní chybou na kráse jsou kovová záda iPodu. Nejen, že se rychle umastí, ale velmi jednoduše se poškrábou. Stačil týden nošení po batozích a kapsách a šrámy byly na světě.

iPod nano

Vydrrrrrž...

Testoval jsem iPod Classic se 160GB harddiskem a iPod nano se 4GB flashovou pamětí. Classic vydržel nepřetržitě zvučit dokonce přes slibovaných 40 hodin. Nano při běžném používání hravě překonal 20h hranici (Apple uvádí maximum 24 h). Video jsem na obou přístrojích dopodrobna netestoval. Nicméně není důvod nevěřit údajům firmy, která u Classicu uvádí výdrž sedm hodin a verze nano pět hodin.

iPod classic

Koupit či nekoupit?

Osobně bych uvažoval o koupi 160GB iPodu Classic. Mít s sebou neustále kompletní hudební knihovnu je pro mne velmi lákavé. Smířil bych se i s nepříliš pohodlným a nepřívětivým  programem iTunes. Oceňuji jednoduché, pohodlné a logické ovládání. Slušný zvuk pro cestovní poslouchání stačí. Vynikající je výdrž akumulátoru. Nákup iPodu bych k vzhledem k jeho ceně nechal na kamarádech v USA.

iPod nano je vynikající a stylový přehrávač. Pro posluchače, kteří s sebou nechtějí nosit celou svou diskotéku může být výborným řešením. Na rozdíl od stejně vybavené a podobně konstruované konkurence (například walkman Sony NW A800 nebo Samsung T9 - více zde) nabízí kalendář a úkolovník synchronizovatelný s Microsoft Outlook. Za takovými stroji jako je Cowon D2 (více zde) nebo Creative ZEN (více zde) však funkčně zaostává (slot na SDHC karty, FM rádio, diktafon, uživatelsky nastavitelný EQ - poznámkový blok, kreslení a slovník u D2 atd.).

  Klady a zápory dle Honzy Kužníka
 PLUSY  MÍNUSY
 + logické a pohodlné ovládání  - iTunes - kdyby tenhle program nebyl povinný, měl by iPod už celý svět
 + předpokládaná rozsáhlá podpora třetích stran při výrobě doplňků  - i fotografie je nutné ládovat do iPodu přes iTunes
 + u iPodu Classic bezkonkurenční kapacita 160 GB  - absence uživatelského ekvalizeru
 + vynikající displej pro video i fotografie  
 + výborná výdrž baterie u iPodu Classic  

 OBSAH
 $1#Pohled první - Pavel">Pohled první - Pavel Kasík
 $1#Pohled druhý - Vašek">Pohled druhý - Vašek Nývlt
 $1#Pohled třetí - Honza">Pohled třetí - Honza Kužník

  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 30 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Nyní startuje naposledy

v diskusi jsou 3 příspěvky

28. března 2024  15:36

Přímý přenos Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 30 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 34 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...