Internet Explorer 9

Internet Explorer 9 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Podívejte se na minulost. Sedm nejstarších webů, které se skoro nezměnily

  • 34
Jednou z největších výhod internetu je i rychlost, s jakou umožňuje změny a aktualizace. Některé stránky se však od osmdesátých let prakticky vůbec nezměnily a poskytují tak zábavný náhled do historie.

V pátek 15. března 1985 byla zaregistrována doména symbolics.com a stala se úplně první adresou s .com na konci. Patřila výrobci počítačů Symbolics, Inc. z Massachusetts. Dnes už tam najdete stránku věnovanou informacím o doméně samotné, její historii a nejrůznějším faktům o internetu. Mezitím se z .com stala ta nejrozšířenější generická doména nejvyššího řádu na světě.

Je ale řada domén zaregistrovaných během osmdesátých nebo devadesátých let, kde naleznete stránky, které se během téměř třiceti let změnily jen minimálně nebo vůbec. Server Hover.com našel sedm takových zajímavých webů, kde si můžete zavzpomínat, jak vypadal raný internet.

1. Interrupt Technology Corporation

Stránka Interrupt Technology Corporation je asi jednou z těch nejvíce strohých nad internetu, a to už od roku 1986.

Datum registrace domény: 18. září 1986

Stránka této konzultační firmy je vrcholem strohosti. Obsahuje jen pár vět napsaných černým písmem na bílém pozadí. Vlastní jednoduchost vysvětluje poněkud pasivně-agresivním způsobem: existuje prý jen proto, aby uspokojila lidi, podle kterých musí mít každá doména přítomnost na webu. Zda společnost stále funguje, není jasné.

2. Vortex Technology

Stránky Laurena Weinsteina jsou zřejmě stále aktualizovány - až na design.

Datum registrace domény: 27. října 1986

Tento web založil Lauren Weinstein a zaměřuje se zřejmě na otázky soukromí na internetu. Autorova hlavní publikační činnost probíhá zřejmě na odkazovaném blogu a má i aktivní účet na Twitteru. Zatímco na vizuálním designu webu se toho zřejmě od osmdesátých let moc nezměnilo, informace o počasí v Los Angeles udržuje Lauren aktuální.

3. Texas Internet Consulting

Web sice nevypadá úplně aktuálně, ale firma možná stále funguje.

Datum registrace domény: 23. dubna 1987

Další z webů konzultačních firem má jednoduchou adresu tic.com. Založil ji Smoot Carl-Mitchell a nabízí poradenství v oblastech od GNU/Linux po síťovou bezpečnost. Podle životopisu, který je zde dostupný v pdf, autor od roku 2004 po několikaleté pauze opět pracuje v rámci této společnosti, kterou vlastní.

4. Toad Hall

Nic víc než sbírku linků od aktivisty Johna Gilmora na webu nenaleznete.

Datum registrace domény: 18. srpna 1987

Na stránce vlastněné Johnem Gilmorem nalezneme jen soubor odkazů, hlavně na materiály ohledně svobody slova, ale třeba i na fotografie zničených budov WTC. Dá se z nich také vyčíst, že John příliš neměl v oblibě 43. prezidenta USA George W. Bushe. Autor samotný je občanskoprávní aktivista a jedním ze zakladatelů Electronic Frontier Foundation.

5. Caine, Farber & Gordon, Inc.

Web firmy Caine, Farber & Gordon byl aktualizován naposledy v roce 2008, přes 20 let od jejího vytvoření.

Datum registrace domény: 2. listopadu 1987

Tato softwarová firma je ještě o poznání starší než její téměř 30 let stará stránka - byla prý založena už v roce 1970. Poslední aktualizace webu, konkrétně sekce o kompilátorech, je z roku 2008. Nejzábavnější je asi zmínka, že jejich nejpopulárnější nástroj PDL/81 je připraven na problém roku 2000.

6. Milk Kommunikations Ko-Op

Navštívíte-li stránku milk.com, dostanete asi něco jiného, než byste čekali.

Datum registrace domény: 18. Července 1994

Pokud máte zájem o tuto doménu, máte si prý připravit alespoň 10 milionů dolarů. Jestli tuto částku nikdo nevynaloží, naleznete zde asi do konce věků vtipy, recepty na autorova oblíbená jídla nebo velmi vyčerpávající FAQ.

7. Purple.com

Vlastník stránky prý na stížnosti uživatelů, že barva není dost fialová, v roce 2006 změnil její odstín.

Datum registrace domény: 31. srpna 1994

Autor tohoto webu má zřejmě hodně rád fialovou barvu, protože toho zde jinak moc nenaleznete. Tedy kromě FAQ, kde se dozvíte například, že doména není na prodej. Můžete si ji ale pronajmout za 5000 dolarů měsíčně. Nebo si na ní umístit reklamu. Až vás fialová omrzí, můžete zkusit stránku, která fialová není.


Témata: webová stránka