Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia

Pusťte na vaše fotky stroje, co v nich udělají pořádek i úpravy

  • 30
Na nepořádek ve fotkách má řada tvůrců software nástroje, které většinou zvládnou i řadu úprav. Pomůžeme vám při jejich výběru.

Během léta se často zaplní paměťové karty fotoaparátů a později i disky počítačů stovkami nových digitálních fotografií. Je tedy třeba se rozhodnout, s jakým programem si fotky prohlížet a třeba i trochu upravovat. Bezplatně dostupné programy přitom nabízejí daleko bohatší funkce než software dodávaný k digitálním fotoaparátům nebo nástroje ve standardní výbavě Windows. Představme si tedy ty nejlepší z nich.

Picasa

Skvělým programem na prohlížení, úpravy i správu fotek, se kterým si poradí i naprostí začátečníci, je Picasa od společnosti Google. Program při svém prvním spuštění vyhledá všechny fotografie a obrázky v počítači a setřídí je podle složek a data pořízení.

Řazení podle data umožňuje programu prezentovat snímky na přehledné časové ose. Sami si pak fotky můžete seskupovat do virtuálních fotoalb. Mezi funkcemi pro úpravy fotek nabízí Google Picasa ořezávání, vyrovnávání horizontu, automatické vyvážení kontrastu a barev nebo projasnění snímků. V podrobnějším ladění fotek je k dispozici vyvážení bílé, nastavení teploty barev, stínů i nasvícení.

Připraveno je také 12 grafických efektů s podrobným nastavením. Všechny provedené úpravy jsou samozřejmě vratné. Ze snímků je možné vytvářet koláže, prezentace, video, vypalovat je na CD nebo vystavovat v internetovém albu. Zajímavé je rovněž propojení se serverem Blogger.com nebo odesílání snímků e-mailem přes Gmail.Picasa

Picasa 2.7 stahujte za Slunečnice zde (5,8 MB, freeware)

Picasa

XnView

Jen málokterý z bezplatně i komerčně dostupných programů si poradí s otevřením tolika různých typů grafických formátů jako XnView. Prohlížeč podporuje přibližně 400 různých grafických formátů, do pěti desítek formátů může XnView obrázky a fotografie ukládat.

Podporu formátů je možné ještě dále rozšířit pomocí plug-inů. XnView zvládne také úpravy obrázků a fotek jako je popisování a třídění, otáčení, převracení, ořezávání, automatickou nebo manuální úpravu jasu, kontrastu a barev, odstranění efektu červených očí, převod barevné hloubky, různé efekty a filtry nebo přidávání textů a vodoznaků.

Hromadné úpravy obrázků umožňují převod formátů a přejmenování více souborů současně. XnView umí vytvářet prezentace s přechodovými efekty a hudbou na pozadí, spustitelné i bez instalace prohlížeče nebo použitelné jako spořič obrazovky počítače. Další možnosti výstupů nabízejí internetová alba, přehledy náhledů snímků, vícestránkové obrázky a panoramata.

XnView 1.94.1 stahujte ze Slunečnice zde (5 MB, freeware)

XnView Pocket pro chytré mobilní telefony Windows Mobile stahujte zde

XnView

IrfanView

Velkou výhodou prohlížeče IrfanView je podpora značného množství grafických formátů (další rozšíření je možné pomocí plug-in modulů), rychlost otevírání obrázků, nabídka základních možností pro úpravy obrázků (úprav rozměrů, ořezávání, otáčení, korekce jasu, kontrastu i barev), konverze formátů, vytváření samospustitelných prezentací a další užitečné funkce. IrfanView je navíc pro nekomerční použití zdarma a může fungovat bez instalace na přenosném USB Flash Disku.

IrfanView 4.20 stahujte ze Slunečnice zde (1,3 MB, freeware)

Češtinu do programu najdete zde , balíček plug-inů zde

IrfanView

FastStone Image Viewer

Bohatě vybavený program FastStone Image Viewer obsahuje množství funkcí pro prohlížení a úpravy všech standardně používaných formátů fotek a obrázků. Aplikace obsahuje také nástroje na vytváření prezentací fotek s přechodovými efekty a hudbou na pozadí, úpravy snímků (otáčení, převracení, ořezávání, změna velikosti, odstranění efektu červených očí, korekce jasu, kontrastu a barev, efekty a filtry), popisování fotek i jejich tisk.

Mezi pokročilými funkcemi nechybí dávkové úpravy a přejmenovávání fotografií, zobrazení histogramu a EXIF dat, porovnávání snímků a jejich pohodlné, hromadné odesílání e-mailem (včetně změny velikosti, komprese a přejmenování).

FastStone Image Viewer 3.5 stahujte ze Slunečnice zde (4,1 MB, freeware)

Verzi programu pro použití na USB klíčenkách stahujte ze Slunečnice zde (4 MB, freeware)

FastStone Image Viewer 2

FastStone MaxView

Jednoduchý prohlížeč, určený kromě instalace do počítače i k přenášení na USB klíčenkách a dalších přenosných paměťových zařízeních, FastStone MaxView pochází od stejného výrobce jako předchozí program.

MaxView nabízí prohlížení snímků jako prezentaci s přechodovými efekty a hudbou na pozadí, základní úpravy snímků (otáčení, převracení, změna velikosti, korekce jasu, kontrastu a barev, základní filtry) nebo zobrazení EXIF dat uložených do snímku fotoaparátem.

FastStone MaxView 2.1 stahujte ze Slunečnice zde (1,5 MB, freeware)

Verzi programu pro použití na USB klíčenkách stahujte ze Slunečnice zde (4 MB, freeware)

FastStone MaxView

ForceVision

Šikovná Aplikace ForceVision poslouží nejen jako prohlížeč obrázků, ale také k jejich úpravám nebo převodu grafických formátů, ve kterých jsou uloženy. Podporováno je přes 50 různých grafických formátů, mezi kterými je možný vzájemný převod (i hromadně).

K prohlížení obrázků a fotek je připraven režim prezentace s 30 přechodovými efekty, s úpravami vám pomohou desítky efektů a filtrů, nechybí samozřejmě ani běžné funkce pro úpravy velikosti, ořezávání, otáčení, korekci barev, jasu a kontrastu. ForceVision spolupracuje s digitálními fotoaparáty i skenery.

ForceVision stahuje ze Slunečnice zde (1,3 MB, freeware)

ForceVision 2

V jakém programu prohlížíte fotky a obrázky vy? Který prohlížeč byste doporučili ostatním uživatelům? Podělte se o svoje zkušenosti se čtenáři v diskusi.