QBM x RDRAM

Společnosti vyrábějící paměťové čipy a moduly se musí neustále vyrovnávat se stále rychlejšími procesory. Vyhodíte současné paměti do koše? Kdo bude dominovat paměťovému trhu u výkonných počítačů?
Tak jak se zvyšuje rychlost a výkon procesorů, zvyšují se i nároky na paměť. Nejde jen o kapacitu, ale také o rychlost, s jakou je schopna paměť spolupracovat s procesorem. To samozřejmě ví i společnosti zabývající se výrobou a vývojem pamětí. Například společnost Rambus minulý týden prezentovala svou paměť RD RAM s pracovní frekvencí 1.2 GHz.

Zatímco v současné době mají navrch paměti DDR SDRAM situace v delším pohledu nemusí být zase až tak jasná. Jednak díky neustálému zvyšování cen paměťových modulů typu SDRAM a DDR SDRAM a jednak díky novým technologiím a postupům.

Vývoj DRAM pamětí

Pokud se budeme držet DRAM pamětí, máme v současné době na výběr z prakticky tří paměťových platforem: SDRAM, DDR SDRAM a RD RAM. Zatímco SDRAM se pomalu stává nedostatečně výkonnou a její podíl na trhu se bude neustále snižovat, RDRAM i DDR SDRAM tu s námi ještě nějakou tu dobu budou.

Předpověď společnosti IDC o vývoji na trhu počítačových pamětíObě tyto platformy mají poměrně široký potenciál, i když RDRAM je na tom mírně lépe. Stále je nejvýkonnější pamětí pro Pentium 4 a nehodlá usnout na vavřínech. I vzhledem k cenám se zdálo, že paměti společnosti Rambus budou odsouzeny k používání v systémech, kde jsou vysoké požadavky na výkon a rychlost. Změna cenové politiky výrobců DDR SDRAM (z nichž někteří vyrábí i RDRAM) však může přinést nový vítr do plachet právě RDRAM.

Společnost Rambus je na budoucnost připravena velice dobře. Na Rambus Developer Foru minulý rok předvedla technologii Yellowstone, která v budoucnu umožní přenos dat rychlostí až 6,4 GHz. Navíc se chystá rozšířit datovou šířku ze současných 16bitů postupně na 32 a 64 bitů, což bude mít za následek rapidní zvýšení přenosové rychlosti.

Ani vývojáři DDR pamětí nezahálí. Patrně nejslibnější se jeví technologie QBM (Quad band memory ) od společnosti Kentron. Ta si bere za základ právě DDR SDRAM paměti, které na základě své technologie zrychlí na 400 MHz a dosáhne tak jejich dvojnásobné rychlosti.

Platform konference

První seznámení s novými RDRAM paměťmi proběhlo na tzv. Platform konferenci, kde byly demonstrovány RDAM moduly RIMM s pracovní frekvencí 1066 a 1200 MHz s propustností 4,2 GB za sekundu. Jak je vidět 533 MHz sběrnice u Pentia 4 bude využita beze zbytku. Společnost Samsung již dokonce několik těchto vzorkových pamětí poskytla svým zákazníkům.

Na tomtéž fóru byly prezentovány i informace o vývoji technologie QBM. Nejdříve bude uvedena 400 MHz verze s propustností 3,2 GB za sekundu a posléze 533 MHz s rychlostí přenosu 4,2 GB dat za sekundu.