R300 od Ati může být dokonalý propadák

O výkonech posledního kousku grafického procesoru od Ati se stále množí spekulace. Bohužel pro kanadského výrobce to nejsou spekulace zrovna povzbudivé. Zatím to vypadá, že R300 bude dokonalý propadák.

O výkonech posledního kousku grafického procesoru od Ati se stále více množí spekulace - bohužel pro kanadského výrobce nejsou zrovna povzbudivé. Přitom právě R300 má vytáhnout Ati až na absolutní vrchol mezi grafickými čipy a udělat konečně z této společnosti jedničku na poli výrobců grafických čipů.

Prozatím je Ati stále jenom "dvojkou" a pozici na trhu nemá zrovna jednoduchou. Na její místo se už tlačí další, jako například SiS, VIA a samozřejmě také Matrox, který boduje se svojí Parhelií 512.

Do R300, jak je označován budoucí grafický čip od Ati Technologies, se vkládají velké naděje. Není žádným tajemstvím, že je tato novinka stále ještě ve vývoji - k dispozici jsou však už první kousky, které procházejí prvními testy.

A právě možnost testovat novinku od Ati měli údajně podle serveru x-bitlabs i redaktoři hongkongského magazínu PC Market. Se svými poznatky se nebyli ochotni svěřit s poukazem na to, že je celá věc tajná.

Jedinou informací, kterou dali k dispozici, bylo, že měli možnost otestovat R300 i v MadOnion 3D Mark 2001. A výsledek? R300 je podle nich údajně rychlejší než nVidia geForce 4 Ti4600 - ale o pouhých 15 až 20 procent!

Poměrně nemilé překvapení vzhledem k faktu, že se od R300 očekávalo mnohem více a že tento čip má přímo konkurovat NV30 od nVidie - a nikoliv nynější GeForce 4 Ti.

Ani spekulace o hardwarových specifikacích nejsou povzbudivé. I v těch má novinka od Ati za svojí budoucí konkurencí zaostávat. Tak například má mít menší počet tranzistorů, nižší počet texturovacích jednotek a podobně.

Přesto existuje několik pohledů na věc. Je tu i řada argumentů a důvodů, proč brát výsledky s velkou rezervou a nepodléhat pesimismu.

Tak například je známo, že 3D Mark 2001 vyžaduje optimalizaci na určitý druh hardwaru. Ta pochopitelně zatím nemůže existovat, takže výsledky nemusejí být přesné, zřejmě nebudou ani odpovídat výkonu karty.

A dále. Většina procesorů a čipů pro grafické karty je ve svých prvních kouscích a prototypech zcela záměrně podtaktována na velmi nízké frekvence, aby byla možnost doladit ovladače a kompatibilitu karty. Jakýkoliv test je na takové "podtaktované" kartě pochopitelně velmi zkreslený.

To koresponduje i s možností, že sama Ati ještě nemá pro svoji novinku finální podobu ovladačů, a tak výkon degradují samotné ovladače.

Kdyby se však později ukázalo, že výsledky jsou správné, pak by pro Ati asi nastaly těžké časy. NVidia by ji opět převálcovala a tentokrát už by ji nezachránily ani pokročilé technologie. Vždyť již dnes tato společnost přichází o výhody, díky kterým se držela jak se říká "nad vodou".

Donedávna byla výhodou Ati například integrovaná řešení, karty All in Wonder, kdy je na grafické kartě implementován i TV Tuner. Jenomže i do tohoto segmentu se už tlačí nVidia. I výrobci montující její  čipy do svých grafických karet začínají nabízet s grafickou kartou zároveň TV-tuner.

NVidia tak může vyrazit Ati poslední trumfy z ruky a obsadit část trhu, na kterém Ati doposud dominovala. Pak by Ati musela výrazně snížit ceny, nebo zvolit nějakou zázračnou obchodní politiku, která by dokázala přesvědčit zákazníka, aby kupoval méně výkonné grafické karty. Zatím však takový model nefungoval - zákazníci vždy chtěli to nejvýkonnější, nebo alespoň kartu toho výrobce, který dokázal mít nejvýkonnější řešení za co nejnižší cenu.

A tak jediným východiskem z této situace může být co nejrychlejší uvedení na trh. Dřív, než nVidia představí svoji NV30 a než se zjistí, že je novinka od Ati dokonalý propadák.