Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Řád z neuspořádanosti aneb jak entropie vytváří pořádek

K vytvoření komplexních struktur složených z jednoduchých prvků není potřeba žádných složitých interakcí, stačí k tomu jen entropie. Takové jsou závěry teoretického výzkumu, který provedl tým vědců Michiganské univerzity.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: University of Michigan/Glotzer Lab

O vzniku řádu z neuspořádanosti psal již rakouský fyzik Erwin Schrödinger ve své slavné knize "Co je život?", která inspirovala celou jednu generaci biologů při hledání podstaty genetického kódu.

Kvazikrystaly

Něčím podobným, i když z trochu jiného úhlu, se rozhodli zabývat vědci z Michiganské univerzity, kteří si dali za úkol prozkoumat, jakou roli (a jestli vůbec nějakou) hraje entropie při vzniku uspořádanosti. Jejich výzkum potvrdil, že jednoduché tvary se mohou samovolně seskupovat do složitých komplexních struktur, jakými jsou kvazikrystaly, a to jen díky entropii.

Entropie

Entropii lze v běžném životě chápat jako míru neuspořádanosti až chaosu, což je však částečné posunutí jejího fyzikálního významu. Jejím opakem je organizovanost a uspořádanost. Například kámen má nízkou entropii, zatímco nadrcený štěrk vyšší.

Kvazikrystaly jsou pevné látky, jejichž vnitřní struktura není přísně periodická, ale na větších měřítkách je v ní přesto možné odhalit jistou pravidelnost. Jejich stavební elementy nekopírují jednotvárně jen jeden vzor, ale ani nejsou náhodně rozmístěny. V tom se liší jak od klasických krystalů, tak i od amorfních látek, mezi kterými tvoří jakýsi přechod.

Entropie vytváří řád

Entropie nám říká, kolika způsoby je možné prvky daného systému uspořádat. Ačkoli se o ní, zvláště v populární literatuře, hovoří jako o míře neuspořádanosti, zdá se, že je schopná generovat řád. Aspoň to dokládá studie michiganských vědců, kteří se rozhodli prozkoumat struktury tvořené pravidelnými čtyřstěny (tetraedry), jejichž stěny tvoří rovnostranné trojúhelníky stejné velikosti.

Entropie

Pravidelný čtyřstěn patří mezi pět tzv. platónských těles, pravidelných konvexních mnohostěnů, pomocí kterých se řecký filozof Platón snažil vysvětlit podstatu světa, resp. čtyř základních živlů: země, vzduchu, ohně a vody.

Tak vysoko ale ambice amerických vědců nešly, ti se "jen" pokusili zjistit, kolik takových čtyřstěnů je možné vměstnat do určité, předem dané oblasti prostoru. Donedávna se soudilo, že čtyřstěny jsou jediná tuhá tělesa, jež lze do vymezené části prostoru napěchovat s menší hustotou než koule (např. krychle vyplní pravoúhlý prostor úplně, tedy na 100 %, zatímco koule pouze 74 %, takže u čtyřstěnů by mělo být toto procento ještě nižší).

Tuto představu ale v roce 2008 vyvrátila matematička Elizabeth Chenová (mimochodem rovněž z Michiganské univerzity). Současná studie její závěry potvrdila, navíc vědci nalezli, jak aspoň doufají, nejhustší možné prostorové uspořádání čtyřstěnů vůbec.

Vynořující se krása

Ale to nebylo vše. Při simulacích na počítači se čtyřstěny spontánně uspořádávaly do kvazikrystalu. Ten po stlačení zabíral nejprve 77 %, po přeuspořádání dokonce až 83 % určeného prostoru.

"Čtyřstěny jsou nejjednodušší pevná tělesa, zatímco kvazikrystaly patří mezi nejsložitější a nejkrásnější struktury v přírodě. Podivuhodné a zcela neočekávané je, že takový stupeň komplexity může vytvářet samotná entropie," tvrdí Sharon Glotzerová, která celý výzkum vedla.

Entropie

A její kolega Rolf Petschek dodává: "Objev může vést k vývoji množství nejrůznějších materiálů, jejichž vlastnosti jsou dány jejich strukturou. Kvazikrystal bude mít odlišné vlastnosti než krystal či obyčejné pevné těleso."

Jak vzniká komplexita

Experiment michiganských vědců ukázal, že i u pevných anorganických částic může zcela samovolně docházet k samoorganizaci, a to bez přítomnosti přitažlivých sil, jakými jsou například chemické vazby.

"Naše výsledky směřují k podstatě fázových přechodů a k otázkám, jak povstává komplexita v přírodě a v materiálech, které vyrábíme," říká Glotzerová. "Že je entropie schopna vytvářet řád, to jsme věděli, ale nečekali jsme, že by mohla vytvořit tak komplikované uspořádané struktury."

Glotzerová považuje objev svého týmu za nesmírně důležitý. Nejde jen o to, jak do požadovaného prostoru nacpat co nejvíc částic, to vůbec ne. Poprvé se totiž ukázalo, že i neorganické, čistě geometrické elementy se mohou samovolně uspořádávat a vytvářet velmi komplikované struktury.

Co dalšího by mohlo působením entropie vzniknout? Co takhle život? A jsme zase zpátky u Schrödingera. Kvazikrystaly nám připomínají jeho vizionářské spekulace o aperiodickém krystalu jakožto podstatě genetického kódu.

Teorie i praxe

Závěry práce michiganských vědců se jistě brzy promítnou do široké škály oborů – od telekomunikací, přes optiku a pokusů o sestrojení různých plášťů neviditelnosti, až po vývoj a výrobu metamateriálů.

Rovněž nelze opomenout její význam na poli filozofickém, neboť její výsledky by mohly najít odezvu nejen v teoriích samoorganizace, ale možná by se mohly odrazit i v teoriích zabývajících se vznikem a vývojem živých organismů. Příroda je zkrátka mnohem složitější, než si dovedeme představit. Kdyby Schrödinger žil, zcela jistě by nám k tomu měl co říci.

Zdroj:

www.umich.edu
www.wikipedia.cz

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 13 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 44 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...