Rada by mohla začít udělovat digitální licence

Předseda rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Pospíchal navrhne na nejbližším zasedání rady, které se koná v úterý a ve středu, aby již příští týden rada začala udělovat licence pro nadcházející digitální televizní vysílání.

"Část rozhodování je již skončena, teď je možné ten proces dokončit. Rada je ale kolektivní orgán, a musí sám rozhodnout kolektivní vůlí, jestli ten proces chce dokončit nebo ne," řekl Pospíchal s tím, že poměr hlasů pro a proti udělování licencí již příští týden podle něj bude "velmi natěsno".

Tendr na licence vyhlásila rada již předloni v listopadu, zatím žádné neudělila. Důvodem je, že část členů rady čekala nejprve za novelu zákona o elektronických komunikacích, poté pak na novelu mediálního zákona. Tu sněmovna schválila v pátek, novela však musí ještě projít Senátem a podepsat ji prezident.

Pospíchalův záměr podpořil poslanec a člen mediální komise sněmovny Ladislav Skopal (ČSSD). "Myslím si, že rada již nemusí zdržovat tento proces," řekl Skopal s tím, že původní představa poslanců však byla mít nejdříve mediální zákon a poté vyhlásit výběrové licenční řízení. "Je pravda, že se dnes již kloním k tomu, aby se to udělalo co nejdříve, rámec určitý máme, víme asi z čeho vycházet," podotkl Skopal.

Předseda vysílací rady míní, že pokud by se rada v úterý či ve středu rozhodla tendr dokončit, samotné hlasování o licencích by pak již nezabralo příliš času. "Je možné to podle mého názoru udělat nejdéle za dvě zasedání, řekněme do dvou týdnů by se to rozhodnout dalo," uvedl Pospíchal. Další týdny však podle něj bude trvat, než rada zpracuje odůvodnění svých verdiktů udělujících licence konkrétním žadatelům. "Musí dostatečně předjímat možné soudní ataky ze strany neúspěšných uchazečů," míní Pospíchal.

Rada vyhlásila tendr na digitální licence před rokem a čtvrt pro pozice ve dvou zatím dočasně zkoordinovaných sítích, šest z licencí je určeno pro celostátní vysílání, šest pro regionální. O licence se uchází přes 30 subjektů s více než čtyřmi desítkami projektů.

Postupným vypínáním současného analogového vysílání vznikne 24 a možná podle použité technologie i více volně přístupných celostátních či regionálních stanic. Ministerstvo informatiky předpokládá vypnutí posledního analogového vysílače mezi lety 2010 a 2012, což odpovídá i vývoji v dalších zemích EU. Pro všechny diváky to znamená pořídit si do té doby jakýsi převaděč signálu zvaný set-top box, jehož ceny nyní začínají na 2000 korunách, popřípadě jiná obdobná zařízení.