Před českým radarem se terorista neschová ani za několik zdí. Myš přehlédne

  0:40
Původně měl sloužit ruční radar z pardubické firmy RETIA záchranářům a protiteroristickým jednotkám. Zvládne nalézt osoby zavalené pod zřícenými domy, odhalit pozice nebezpečných teroristů ukrytých i za několika zdmi či detekovat uprchlíky ukryté v kamionech. Podívejte se, jak funguje.

V Pardubicích radary umí. Z produkce radiolokační firmy Tesla a jejích nástupkyň pochází například proslulé pasivní radiolokátory Tamara i Věra, ale i další špičkové přístroje, které jsou používány po celém světě.

Do sídla společnosti RETIA jsme se vypravili kvůli přístroji, který se obvyklým představám laické veřejnosti o radarech coby o velkých neohrabaných zařízeních poněkud vymyká. Zajímal nás ruční mikroradar pro odhalování osob za překážkami, který byl českým divákům představen na letošních Dnech NATO. Jmenuje se ReTWis 4.3 a jeho účelem je použití v dynamicky se vyvíjejících situacích při zásazích bezpečnostních a záchranných složek. Umí totiž odhalit polohu ukrytých osob, např. v budovách či pod zemí.

Pro úplnost uvedeme, že na Mezinárodním veletrhu techniky pro policii MILIPOL 2015, který se konal v říjnu 2015 ve francouzské Paříži, společnost předvedla modernizovaný typ Retia ReTWis 5, který je menší a „vidí“ dál.

Mikrovlny najdou člověka za zdí či překážkou

Možná jste ve své domácí či firemní bezdrátové síti zaznamenali, že člověk, který projde mezi vaším počítačem (popřípadě tabletem či mobilem) a wi-fi routerem, zhorší parametry připojení. Výrobci radarů a dalších zařízení pracujících v mikrovlnném spektru o tomto fenoménu pochopitelně nemohou nevědět. V Pardubicích se proto zamysleli, jak tento jev využít pro detekci osob.

„ReTWis pracuje na principu vysílání velmi krátkých, speciálně modulovaných pulsů mikrovlnných signálů,“ říká Radim Šikl, vedoucí obchodního a marketingového oddělení lokalizačních systémů společnosti RETIA. Přístroj poté rozpoznává odražené pulsy, které se vrací zpět na anténu a do přijímače. Vyhodnocením těchto odrazů vzniká prostorový obraz situace.

Jelikož radar zaznamenává změnu mikrovlnného signálu způsobeného pohybem orgánů v lidském těle, osoba za zdí nemá šanci se zamaskovat. Mikrovlny totiž zaznamenají i nepatrný pohyb plic a břicha při dýchání (1-3 mm).

Nastavení umožňuje vidět i za několik zdí

Největší tajemství radaru spočívá ve vyhodnocení odraženého signálu. Výsledkem je grafický výstup na displeji, který umožňuje obsluze situaci pozorovat různými způsoby a to jak na displeji radaru, tak i na dálku, např. na notebooku či tabletu.

K čemu složí radary

Při vyslovení slova radar se většině z vás vybaví letectvo nebo měření rychlosti. Při debatě o tématu jistě padne slovo georadar a meteoradar.

Vzhledem k rozsáhlosti tématu si více o typech radarů a jejich využití v praxi přečtěte na stránkách Ministerstva obrany.

Samozřejmostí je určení polohy sledované osoby včetně měření vzdálenosti. V nastavení radaru je možné určit zorné pole (0-8 metrů, 6-14, 12-20 metrů). Díky tomu je možné sledovat osoby ukryté přímo za zdí, na kterou je radar přiložen, stejně jako polohu lidí, kteří jsou od radaru za několika zdmi na relativně velkou vzdálenost. Obsluha může zorné pole nastavit podle potřeby a taktické situace například i tak, že radar vidí do třetí místnosti a předchozí či následující prostory „nevidí“.

O tom jsme se přesvědčili při pořizování obrázků. Figurant nejprve chodil v místnosti před radarem, abychom se naučili číst údaje displeje. Na něm totiž není vidět celá osoba, ale především trup v podobě červeného „fleku“. Když se poté figurant pohyboval ve vedlejší místnosti, zaznamenal radar také osoby v dalších místnostech. Díky „přeostření“ na další místnosti jsme sledovali pohyb osob v navazujících prostorech.

Následně jsme byli svědky praktické ukázky sledování osob ve vedlejší budově. Obsluha přístroj umístila na stativ doprostřed místnosti a přes zeď zaostřila paprsek radaru na místnost ve vedlejší budově továrny. Podobným způsobem může např. protiteroristická jednotka střežit zájmový prostor skrytě, například ze zaparkovaného automobilu. Sledovali jsme, že člověk nemá šanci se ukrýt.

O vysoké míře citlivosti radaru jsme se přesvědčili v okamžiku, kdy během předvádění přístroje redakčnímu objektivu položila obsluha zapnutý radar na stůl. Na displeji jsme uviděli dvě červené skvrny (obutá chodidla), jelikož radar zaznamenal přes desku stolu proudění krve v obutých nohou redaktora. Z radaru bylo možné jednoduše odečíst vzdálenost mezi chodidly i jejich vzdálenost od radaru.

Radar „vidí“ kromě člověka také psy, nezobrazuje kočky a myši

V Pardubicích původně vyvinuli radar pro záchranáře a protiteroristické jednotky. Pro intervenční tým je důležité mít přehled i o větších zvířatech jako jsou velká nebo bojová plemena psů, neboť vystresované zvíře může být pro zasahující významnou hrozbou. Kočky a hlodavce (myši ap.) či rozzuřenou čivavu přístroj pomocí software odfiltruje, jelikož pro zasahující nejsou tak nebezpeční.

Provedení šachty akumulátoru prozrazuje odolnost radaru ReTWis

Možnosti použití ReTWisu jsou široké. Dokonce není problém vyhledat osoby ukryté pod plachtou návěsu. Najít teroristy v budovách či lidi ukryté či uvězněné v podzemí, například po sesuvu budovy, to je primární určení přístroje.

Se současným nárůstem terorismu a migrace o systém ReTWis roste zájem mezi speciálními policejními a armádními složkami celé Severoatlantické aliance. Na zmíněné výstavě MILIPOL ve Francii vzbudil zasloužený ohlas.

Zaujalo nás také, že z pohledu obsluhy ve stávajícím radaru dokáže pouhý upgrade software na nejnovější verzi zásadně zlepšit schopnost vidět za překážky a to téměř na úroveň nejnovějšího modelu.

  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 48 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 16 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 48 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Apple přidá do svých zařízení generativní AI, využije k tomu Google

v diskusi je 1 příspěvek

18. března 2024  13:34

Apple jako jedna z mála technologických společností nezachytil příchod vlny generativní umělé...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...