Radeon 9700 nebude soupeřit s GeForce FX

  • 2
NVidia ztrácí drahocený čas a tak ATi spřádá plány do budoucna. Na GeForce FX se čekat nebude a Radeon 9700 se s GeForce FX nikdy neutká. Proč? Následovník Radeonu 9700 už je pomalu na cestě a má za úkol jediné. Udělat z GeForce FX kus nepotřebného hardwaru. Podaří se mu to?

Není to tak dávno, co nám odhalila svá tajemství grafická karta nVidia GeForce FX a už se pro nás chystá další novinka. Bude z laboratoří ATi Technologies a ponese kódové označení R350.

Bude se jednat o nástupce v současné době nejvýkonnější grafické karty Ati Radeon 9700 a má přijít na trh přesně v okamžiku, kdy nVidia začne dodávat do obchodů GeForce FX. Je to tedy jasný krok k tomu, aby se čip R350 utkal přímo s GeForce FX a to hlavně po výkonnostní stránce. A jaké má tento plán šanci na úspěch?

Proti hovoří použití plánované 0,15 mikronové výrobní techologie pro R350. Přitom GeForce FX už bude vyrobena 0,13 mikronovou technologií. Kvůli lepší výrobní technologii může GeForce FX dosahovat vyšších frekvencí jádra může tak být výkonnější. Na druhou stranu se spekuluje, že první GeForce FX nebudou osazovány pamětmi typu DDR-II, ale pouze klasickými DDR, což může mít negativní dopad na propustnost paměťového subsystému. A navíc, R350 s největší pravděpodobností bude osazována pamětmi typu QDR, které jsou zajímavé tím, že dokáží přenést data až 4 x během jednoho taktu, zatímco paměti typu DDR "pouze" dvakrát - a nebo pamětmi DDR-II avšak s 256 bitovou sběrnicí (Geforce FX bude mít jen 128 bitovou).

Další důležitou složkou pro konkurenceschopnost je také cena. I v tomto je na tom ATi hůře. Alespoň opticky, neboť 0,15 mikronovou technologií se z jednoho waferu vyrobí menší počet čipů a jejich výrobní náklady jsou proto vyšší. ATi však namítá, že výtěžnost jejich 0,15 mikronového pocesu je vysoká a jen málo čipů je od výroby vadných. To samé se nedá předpokládat u prvních čipů GeForce FX, kde bude velké procento, sice 0,13 mikronových, ale zmetků.

Tím, co by ATi mohlo jednoznačně hrát do karet, bude technická vyspělost čipu. Samozřejmostí bude 100 procentní kompatibilita s API DirectX 9.0, ale také optimalizované jádro z revolučního Radeonu 9700. Mohly bychom se dočkat až 2 TMU na pipeline (renderovací cestu), tedy dohromady až 16 texturovacích jednotek.

Dalším z posunem v myšlení ATi Technologies je (konečně) dbaní na softwarové ovladače a na kompatibilitu s nejnovějšími hrami tak, aby se v budoucnu nestávalo, že na ATi "něco" nefunguje, nebo funguje jinak - i když by to bylo v 1 ze 100 případů.


Karta se tedy nejspíše co nevidět na dobro obrátí a leadrem na poli grafických akcelerátorů se stane někdo jiný než nVidia. A to nebude od Ati zdaleka vše. V plánech ATi se totiž objevuje uvedení čipu R400 v létě příštího roku. NVidia se tedy bude mít co ohánět.