Rozšiřte si televizní obzory se satelitem!

Rozšiřte si televizní obzory se satelitem! | foto: Profimedia

Radíme, co všechno se dá sledovat na satelitu a jak na to

  • 120
Na satelitu najdete televizní programy z celého světa. Jenže satelitů je mnoho a na každém vysílají jiné stanice. Poradíme vám, kde najdete kanály v angličtině, němčině, španělštině nebo v ruštině.

Satelit může být také vhodnou volbou pro ty, kteří si chtějí rozšířit obzory a lákají je například stanice, které by běžní operátoři nezařadili. Pro upřesnění: řeč bude o nekódovaných stanicích.

Programy v angličtině

Satelitní divák, který preferuje příjem stanic z Velké Británie, má v podstatě jedinou možnost. Je jí natočení satelitní paraboly na pozici 28,2 stupně východně. Na ní jsou sice kódovaně vysílány především programy tamní satelitní služby Sky UK, ovšem je zde také řada televizí volně dostupných.

Nejsou to přitom pouze teleshoppingové stanice, jak by se mohlo zdát při letmém pohledu do přehledů. Najdete zde kanály hudební, dokumentární, vzdělávací, a dokonce i filmové. Z těch nejzajímavějším to jsou například The Vault, Vintage TV, CBS Drama, Zone Horror a řadu dalších.

Natočením satelitní paraboly na pozici 28,2 stupně východně získáte řadu volně dostupných televizí v angličtině.

Volně je dokonce šířena ve vysokém rozlišení i stanice Luxury Life, která, jak již z názvu vyplývá, dává divákům možnost nahlédnout do života na vysoké noze. Pro příjem s rezervou, tedy proti výpadkům při špatném počasí, je doporučována parabola o průměru 80 cm.

K tomu navíc potřebujete také HDTV přijímač, pokud máte zájem i o příjem HD stanic, což už je ale v dnešní době v podstatě nutnost. Další možností je rozšíření o stanice BBC a ITV, pro jejich příjem už ale potřebujete parabolu velkého průměru.

Programy v němčině

Velice slušný výběr programů má k dispozici divák, který preferuje jako komunikační jazyk němčinu. V jeho hledáčku by měla být především satelitní pozice 19,2 stupně východně. Tu využívá operátor SES Astra jako vlajkovou pro tento trh.

Pozice je zajímavá především díky tomu, že zde nekódovaně vysílají desítky programů pro Německo, Rakousko a Švýcarsko. Jsou to nejen všechny plnoformátové stanice, mezi kterými je možné uvést nejen ProSiebenSat.1, RTL Group, německou veřejnoprávní televizi (včetně oken pro regiony) a další subjekty, ale také tamní lokální stanice především z Bavorska.

Desítky volně dostupných programů pro Německo, Rakousko a Švýcarsko získáte satelitní pozicí 19,2 stupně východně.

Zjednodušeně platí, že veškeré programy, které jsou v Německu šířeny prostřednictvím DVB-T, vysílají také na satelitu. V omezeném režimu vysílá na pozici 19,2 stupně východně také rakouská veřejnoprávní televize ORF svůj druhý program. Celoevropská verze nabízí pouze pořady vlastní, akvizice její diváci neuvidí.

Z důvodu omezení vysílacích práv pouze pro Rakousko je zde v této době pouze teletext. Satelity na tomto parkovišti dále nabízejí divákům také několik zpravodajských stanic s globální působností: BBC World News, Sky News, Al Jazeera English, France 24 nebo třeba Russia Today. Pro příjem tohoto satelitu postačí i ty nejmenší paraboly, na které v obchodech narazíte.

¿Habla usted español?

Kastilština, nebo chcete-li jinak, španělština, patří vedle angličtiny a čínštiny mezi jeden z nejrozšířenějších jazyků světa. Pro potřeby španělského trhu jsou určeny dvě pozice: 19,2 stupně východně (tu využívá především placená služba Digital+, takže nás příliš nezajímá) a 30 stupňů západně.

Kastilština patří vedle angličtiny a čínštiny mezi jeden z nejrozšířenějších jazyků světa.

Na uvedeném odbytišti přesto najdete několik programů. Z výčtu je patrné, že to není zrovna nic moc, například o Canal Portada, TV Canaria Sat, Cubavisión Internacional, TeleMadrid Sat, RT Español (verze Russia Today ve španělštině).

Pozici je nejlépe vhodné volit tehdy, pokud se rozhodnete zároveň sledovat například německojazyčné kanály. Mnohem zajímavější je pro příjem španělských stanic družice Hispasat. Ostatně o správnosti volby vás nejlépe přesvědčí například seznam na webu Flysat.com.

говорят на русском

U rusky mluvících stanic je problém. Na orbitu jich je sice více než dost, ovšem otázkou je, jak si s nimi poradí běžný divák. Některé se nacházejí hodně daleko od zájmu běžného satelitního diváka, takže jsem vzal měřítko následovně.

Mezi diváky, kteří využívají motor, je běžné sledování programů (teď to neberte plošně) přibližně v rozsahu od 53 stupňů východně do přibližně 30 stupňů západně (s přesahem až do cca. 45 stupňů). S výčtem programů proto začínám u satelitu Express-AM22, který je běžně nejvýchodnější pozicí.

Jen namátkou, možné je sledovat například GRTK Groznyj, Perviy Kanal nebo 5 Channel. Na několik stanic také narazíte na 40 stupních východně. Pro příjem je zapotřebí HD set-top-box, nebo minimálně přijímač s podporou kompresního formátu MPEG-4. Tucet televizních stanic pro Rusko dostupných po celé Evropě najdete na pozici 13 stupňů východně.

Velice bohatý výběr volně šířených programů mají na satelitu také Ukrajinci. S parabolou běžných rozměrů je možné lovit například stanice z družic Astra 4A, Astra 1G nebo Amos 2 a 3. Kompletní seznam naleznete opět na webu Flysat.com.

Další jazyky

Satelit je rájem pro všechny, kteří hledají na družicích jakýkoliv jazyk. Vypisovat všechny by bylo zbytečné.

Máte-li zájem například o italské stanice, nejlepší pro vás bude pozice 13 stupňů východně, kde vysílá řada lokálních stanic. Své programy zde šíří také veřejnoprávní médium Radiotelevisione Italiana (zkráceně RAI). Kódované jsou pouze vybrané pořady, na které nemá televize koupená práva mimo oblast Itálie.

Pro italské stanice volte pozici 13 stupňů východně a pro arabské stanice 26 stupňů východně.

Tato pozice je vhodná také pro diváky, kteří se orientují na nekódované stanice z arabského světa. Těch je tu možná ještě více než těch italských.

Pokud máte zájem o programy francouzské, otočte si parabolu na 5 stupňů západně (vysílá zde nekódovaně především veřejnoprávní televize) a řada tureckých stanic je pak na pozici 42 stupňů východně.

Zájemce o tuzemské a slovenské stanice musíme upozornit, že pro sledování potřebují zákaznickou kartu. Na orbitu sice pár stanic nekódovaně najdete, ovšem nedokážu si představit, že by někdo pořizoval satelit výhradně kvůli nim a nebyl by ochoten za příjem platit.

Pokud by se ale někdo takový přece jen našel, doporučuji natočit parabolu na pozici 23,5 stupně východně. Kartu pro příjem českých a slovenských kryptovaných plnoformátových programů seženete za jednorázový poplatek od cca. 1500 Kč.

Pokud patříte mezi zájemce o tuzemské a slovenské stanice, budete potřebovat k jejich sledování zákaznickou kartu.

Z nekódovaných stanic vysílá například veřejnoprávní zpravodajský kanál ČT 24, jeho komerční sokyně Z1, která se zároveň orientuje i na dokumenty, slovenská sousedka TA 3, hudební televize Óčko, náboženská TV Noe a lifestylová televize Public.

Kromě televizních stanic je k dispozici také kompletní nabídka Českého a Slovenského rozhlasu a některé komerční programy. V případě zájmu o rozšíření slovenských stanic, doporučuji nasměrování paraboly na pozici 1 stupeň západně, kde své služby nabízejí také tuzemské platformy Digi TV a UPC Direct.

Volně tu narazíte například na hudební musiq1 a Musicbox, regionální TV Patriot nebo interaktivní TV Živa a TV 8. O příliš atraktivní pozici se tedy nejedná a před dvěma posledními stanicemi bych chtěl naopak varovat.

Mohlo by vás zajímat ...

Co je k příjmu zapotřebí

Nejprve je zapotřebí si určit, co vlastně chci a položit si přitom otázky: Chci sledovat pouze nekódované programy z té dané země, nebo jich bude více? Pořídím si k těmto stanicím také nějakou placenou službu, nebo zůstanu pouze u nekódovaných programů?

Odpovědi na tyto otázky jsou důležité pro výběr přijímacího zařízení. Možností je buď konvertor, který slouží pouze pro příjem jedné pozice, nebo takzvaný Duo-LNB, jež se používá například v kombinaci pozic 23,5 + 19,2. V případě, že jste náročnější, máte v podstatě dvě možnosti: buď si pořídíte motorek, který vám bude s parabolou díky automatickému naváděcímu systému sám otáčet (takzvaný USALS), nebo budete mít napevno nasměrovanou parabolu ovšem s několika konvertory.

Díky tvaru speciální paraboly je takto možné řešit bez problémů například příjem z východních i západních pozic.