Raketa Falcon 9 připravena k úternímu letu s modulem Dragon k ISS.

Raketa Falcon 9 připravena k úternímu letu s modulem Dragon k ISS. | foto: NASA/SpaceX

Falcon 9 posloužila i jako pohřební raketa pro Scottyho ze Star Treku

  • 11
První soukromá loď vypravená na ISS má i jedno netradiční poslání. Do kosmu vynesla symbolickou část ostatků 300 lidí. Ty budou dočasně kroužit na oběžné dráze spolu s druhým stupněm rakety.

Raketa Falcon 9 americké společnosti Space Exploration Technologies (SpaceX) vynesla na oběžnou dráhu nejen vesmírnou loď Dragon, ale také ostatky asi 300 lidí. V úterý o tom informoval servery ABC News a Reuters, podle kterých se tak do vesmíru dostaly například ostatky astronauta z programu Mercury Gordona Coopera nebo herce Jamese Doohana, který hrál Scottyho v seriálu Star Trek.

Cooper a Doohan letí do vesmíru po smrti již podruhé. Jejich prach poprvé vynesla během krátkého suborbitálního letu raketa SpaceLoft XL již v roce 2007. Tehdy se však vrátily v modulu na Zem. Doohanovy ostatky měly podruhé letět s Falconem 1 v roce 2008. Raketa však havarovala dvě minuty po startu.

SpaceX spolupracovala na vynesení ostatků do vesmíru s firmou Celestis, která nabízí tento druh "vesmírného pohřbu". Celestis umožňuje pozůstalým dopravit do kosmu "symbolickou část" ostatků, přičemž cena za vynesení jednoho gramu na oběžnou dráhu činí 2 995 dolarů (60 000 korun).

"Kontejner od Celestisu byl uložen ve druhém stupni rakety, ne v modulu Dragon," uvedla mluvčí SpaceX Gwynne Shotwellová.

Společnost Celestis "pohřbívá" do vesmíru již od roku 1997. Už při prvním letu vynesla do vesmíru prach tvůrce Star Treku, spisovatele Gena Roddenberryho. Na palubě byly i ostatky fyzika a vizionáře Gerarda K. O'Neilla.

Během mise Lunar Prospector byly v roce 1999 na Měsíc dopraveny ostatky Eugena Shoemakera, známého astronoma a jednoho z objevitelů komety Shoemaker-Levy 9.

Raketa Falcon 9 odstartovala z kosmodromu na mysu Canaveral na Floridě v úterý v 09:44 SELČ - více zde. Její druhý stupeň se oddělil od Dragona devět minut a 49 vteřin po startu a nyní krouží kolem Země. Na oběžné dráze podle propočtů vydrží zhruba rok, než se zřítí do atmosféry a v ní shoří.

Dragon v současnosti míří k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Až se k ní přiblíží, měl by provést několik pokusných manévrů, včetně obletu stanice v malé vzdálenosti. Pokud bude vše fungovat podle plánu, posádka ISS zachytí modul pomocí robotické paže a připojí ho ke stanici. Dragon by se tak stal první soukromou vesmírnou lodí, která se s vesmírnou stanicí spojí.

Dragon dopraví na stanici asi půl tuny potravin, vody a vybavení. Zpět na Zemi se vrátí se 660 kilogramy materiálů z vědeckých pokusů a s dalším zařízením. ISS opustí 31. května a přistane v Tichém oceánu u pobřeží Kalifornie.

Pokud bude mise úspěšná, začne Dragon sloužit jako zásobovací loď pro ISS.

,