Raketoplán Atlantis úspěšně přistál v Mohavské poušti v Kalifornii.

Raketoplán Atlantis úspěšně přistál v Mohavské poušti v Kalifornii. | foto: ČTK

Raketoplán Atlantis po peripetiích přistál v poušti

  • 65
Raketoplán Atlantis dosedl ve 21:49 SELČ na ranvej v Mohavské poušti v Kalifornii. Plánované přistání v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě zhatilo špatné počasí. Dvoutýdenní misi u Mezinárodní vesmírné stanice provázely problémy s dírou v tepelném plášti.

Podle původních plánů amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) měl Atlantis zakončit svoji misi už ve čtvrtek. Nepříznivé počasí ale donutilo Američany ke změně.

Vesmírný koráb nakonec přistál na Edwardsově základně v Kalifornii, kde má NASA záložní přistávací dráhu. Manévr proběhl bez potíží.

Nyní plavidlo čeká přesun na Floridu, kam ho na "střeše" přepraví Boeing 747. Podobné manévry zažil NASA před dvěma lety, kdy cestu dlouhou přes 3500 kilometrů absolvoval na hřbetu letadla raketoplán Discovery. - více zde

Discovery míří domů

Florida má potíže s počasím pravidelně
Poslední mise opět ukázala, jak nevypočitatelné je počasí na Floridě, kde obvykle raketoplány přistávají.

Mys Canaveral se totiž nachází v tropech, což s sebou přináší časté změny počasí. Ani záložní letiště na Edwardsově letecké základně v Mohavské poušti v Kalifornii, kam tentokrát Atlantis dosedl, není ideální, ale hlavně proto, že odtamtud musí vozit raketoplán zpátky na Floridu, což se prodraží.

NASA měla pro tyto stroje ještě třetí možnost – letiště Northrup Strip ve vojenské oblasti White Sands v Novém Mexiku. Tam se zatím vrátila pouze Columbia STS-3 v březnu 1982. I když v Novém Mexiku je podnebí příjemnější, Američané tam v létě jezdí na dovolenou, White Sands je pouštní oblast, kde vadí všudypřítomný písek. A proto se o Novém Mexiku uvažuje naprosto výjimečně.

Atlantis provázela na jeho současné misi řada potíží. Počínaje odkládaným startem přes výpadek počítačů až po trhlinu v tepelné izolaci stroje.