Raketoplán Discovery naposledy přistál. Teď zamíří už jen do muzea

  • 104
Raketoplán Discovery podle plánu dosedl na ranveji floridského Mysu Canaveral v 17:57 našeho času. Byl to jeho poslední návrat z vesmíru. Teď už ho čeká už jen cesta do muzea.

Ve středu ráno v 7:23 byla posádka raketoplánu Discovery probuzena k poslednímu dni ve vesmíru. Tři a půl hodiny poté se šestice kosmonautů začala připravovat na návrat domů. Museli například vypít dostatek tekutin a zajíst to tabletami se solí. To jim mělo usnadnit přechod do zemské gravitace.

Poslední minuty raketoplánu Discovery na oběžné dráze. Konec bílé linky nad oceánem značí polohu při sestupu.

V 15:12 byl zavřen nákladový prostor. Dvě minuty po půl páté odpoledne pak padlo konečné rozhodnutí, že Discovery může zahájit sestupový manévr. 

Stalo se tak přesně podle plánu v 16:52 zhruba s dvouminutovým zážehem dvou motorů. Ty raketoplán zpomalily o více než 300 km/h. V 17:25 vstoupil Discovery do atmosféry.

Asi nejkritičtější fáze, kdy se raketoplán zahřál na nejvyšší teplotu přes 1100 °C, nastala v průběhu deseti minut od 17:34 do 17:44.

Přímý přenos přistání jste mohli sledovat na NASA TV

Raketoplán Discovery vysunuje podvozek před přistáním
Raketoplán Discovery přístává na ranveji 15
Raketoplán Discovery přístává na ranveji 15

Discovery přistává na Kennedy Space Center

Při přistání Discovery vážil zhruba o třetinu méně, než při odletu. Středeční přistání bylo 76. přistání raketoplánu na Kennedy Space Center. 

Raketoplánu při návratu z poslední cesty přálo i počasí. Nad přistávací plochou byly příznivé povětrnostní podmínky. A to jak co se týče viditelnosti, tak rychlosti větru. Naopak start raketoplánu provázely drobné problémy a v jednu chvíli se zdálo, že bude muset být mise opět odložena. Více v tomto článku

Poslednímu přistání Discovery přály příznivé povětrnostní podmínky

Třináctidenní mise

Discovery se šesti astronauty na palubě strávil ve vesmíru 13 dní. Let vedení NASA prodloužilo o dva dny oproti původním plánům. Během nich 202× obletěl raketoplán Zemi a urazil 8 536 186 km.

Posádka raketoplánu rozšířila Mezinárodní vesmírnou stanici o víceúčelový modul Leonardo a vnější plošinu Express Logistics Carrier. Na orbitální komplex také dopravila humanoidního robota zvaného Robonaut 2 (R2), který je vůbec prvním robotem svého typu ve vesmíru. Více o něm v tomto článku.

Discovery se do vesmíru poprvé vydal v roce 1984 a během všech 39 misí strávil v kosmu 365 dní, uletěl 238 539 663 kilometrů a obkroužil Zemi 5 830krát.

.

Po přistání zamíří Discovery do muzea. Zatím není rozhodnuto do kterého. O raketoplán má zájem několik institucí včetně muzea přímo v rámci Kennedy Space Center. 

V dubnu ještě naposledy poletí do vesmíru Endeavour a v červnu Atlantis. Poté NASA po 30 letech ukončí provoz těchto vesmírných plavidel.

, ,