Převoz raketoplánu Enterprise do newyorského muzea

Převoz raketoplánu Enterprise do newyorského muzea | foto: NASA

Raketoplán Enterprise měl na své poslední cestě do muzea nehodu

  • 24
Raketoplán Enterprise se nikdy nepodíval do vesmíru. Štěstí neměl ani při své poslední cestě do muzea v New Yorku, když cestou po vodě zavadil o most a poškodil si křídlo.

Raketoplán Enterprise se v noci na čtvrtek přemístil po řece Hudson na své poslední cestě do nového domova na bývalé americké letadlové lodi Intrepid. Ta v New Yorku slouží jako muzeum letectví a kosmonautiky. Vůbec první americký raketoplán, jenž se ale nikdy nepodíval do vesmíru, si veřejnost bude moci prohlédnout od poloviny července.

Poslední cesta nebyla bez nehod

Raketoplán Enterprise naposledy přistál na newyorském letišti.

Enterprise se do New Yorku přesunul na hřbetě speciálně upraveného letadla na konci dubna. Skončil na Kennedyho letišti, odkud se v neděli nejprve vydal po moři do přechodného stanoviště v Jersey City. Raketoplán byl přitom mírně poškozen na křídle po nárazu do železničního mostu.

Intrepid

Intrepid, jejž americké námořnictvo poslalo do výsluhy v roce 1974, se za druhé světové války zúčastnil bojů v Pacifiku. Jako muzeum slouží v New Yorku od roku 1982.

K vidění jsou v něm například různé stíhačky, dopravní letadlo Concorde, ale třeba i ponorka. Muzeum je umístěno na západním konci 46. ulice na Manhattanu.

Původní plán počítal s přesunem v úterý, ale nepřízeň počasí jej o den posunula. V noci na středu našeho času tak byl pětasedmdesátitunový kolos převezen na Intrepid kotvící u západního pobřeží Manhattanu.

Cesta k Intrepidu nakonec trvala o něco více než dvě hodiny. V půl jedné místního času už plavidlo s raketoplánem zastavilo na Hudsonu kousek od letadlové lodi.

Pak je postupně ze tří stran obklopily vlečné čluny Elizabeth, Shelby a Kathleen a za přihlížení několika set zvědavců zahájily závěrečný manévr přiblížení k levoboku Intrepidu.

Tam už na Enterprise čekal obří speciální plovoucí jeřáb amerického námořnictva, vedle kterého najednou raketoplán vypadal poněkud nevýrazně.

Stroj v minulosti například vyzdvihoval z Hudsonu letadlo společnosti US Airways, které na řece muselo v roce 2009 nouzově přistát. Dnes si "vyzkoušel" vesmírné plavidlo: dělníci raketoplán nejprve uchytili a jeřáb jej pak pomalu začal zdvihat na palubu Intrepidu.

Testovací raketoplán

Raketoplán, který americká vesmírná agentura NASA používala jako prototyp k různým zkouškám, byl donedávna vystaven v muzeu Smithsonian ve Washingtonu. V dubnu jej tam ale vystřídal nejvyužívanější raketoplán Discovery.

Američané loni po 30 letech zastavili provoz raketoplánů a všechna zbývající vesmírná plavidla nechali vystavit v muzeích. Lidé si tak mohou prohlížet ještě Endeavour v Los Angeles a Atlantis v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě.

Do vesmíru celkem letělo pět raketoplánů. O dva stroje však Američané přišli při neštěstích. V roce 1986 po startu explodoval Challenger a při tragédii zahynulo všech sedm lidí na palubě. Celá sedmičlenná posádka zemřela i v roce 2003 při havárii Columbie, která se rozpadla při návratu do atmosféry.

,