Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dvacet pět tisíc lidí žaluje Facebook. Vede je rakouský student

  • 43
Zdá se, že Rakušané jsou velice citliví na své soukromí, či lépe řečeno na Facebook. Už minimálně podruhé za pět let jej právě kvůli narušování soukromí žalují.

Více než 25 tisíc lidí se zatím připojilo k žalobě, kterou rakouský student práv Max Schrems podal na Facebook kvůli porušení soukromí uživatelů. Agentuře Reuters to dnes sám řekl ve Vídni.

"Naším cílem je, aby se Facebook v oblasti ochrany dat řídil zákonem," vysvětluje Schrems. Ustanovení o ochraně dat americké sítě podle něj odporují právu Evropské unie.

Žaloba má celkem sedm bodů a jedním z nich je i obvinění ze spolupráce na tajném bezpečnostním programu PRISM americké Národní bezpečnostní agentury (NSA). Facebook tak prý NSA poskytl údaje o svých uživatelích a umožnil jejich "masové sledování". Řadu informací o uživatelích navíc Facebook získává "za jejich zády", tedy například sledováním dalšího webového obsahu.

500 eur pro každého

Výzvu, aby se lidé připojili k žalobě prostřednictvím webu fbclaim.com, rakouský student podle Reuters zveřejnil teprve v pátek.

Za údajné porušení ochrany dat požaduje Schrems pro každého žalujícího uživatele odškodné ve výši 500 eur (skoro 14 tisíc korun).

Někteří podporovatelé mu dokonce dávají prostředky. "Je dobře, když vidím, že většině lidí nejde o získání peněz, ale chtějí, aby se tato záležitost řešila," říká Rakušan.

Zástupci facebooku nechali Schremsovu žalobu zatím bez komentáře.

Druhý úder z Rakouska

Facebook, který denně navštíví zhruba 700 milionů uživatelů, byl již v minulosti často kritizován kvůli své politice v oblasti ochrany soukromých údajů.

Z Rakouska je to již druhá žaloba na Facebook. Již v roce 2009 se zde zvedla vlna odporu proti rozpoznávání obličejů. Tehdy skupina Europe versus Facebook chtěla, aby společnost v Evropě právě tento program na rozeznávání tváří deaktivovala. Nakonec se jí to nepodařilo.

Síť čelí hromadné žalobě také ve Spojených státech, a to kvůli údajnému sledování soukromých zpráv uživatelů. Získaná data jsou podle žaloby využívána k marketingovým účelům. Pro každého poškozeného uživatele ve Spojených státech žaloba požaduje odškodné ve výši minimálně 10 tisíc dolarů (zhruba 205 tisíc korun).

,