Hashtag #rath na Twitteru

Hashtag #rath na Twitteru

Rath ovládl Facebook i Twitter. Češi objevují krásu masového kibicování

  • 5
"Jak dlouho může řečnit, než bude ta korupce promlčená?" nebo "Jak Šeherezáda - čím déle zvládne vykládat pohádky, tím déle bude na svobodě". To jsou oblíbené hlášky, kterými se veřejnost bavila při sledování živého přenosu ze Sněmovny.

Výběr #rath

Nejzajímavější hlášky z Twitteru a Facebooku

Už jsem to pochopil, hraje to na nepříčetnost (jw)

Jak dlouho může řečnit, než bude ta korupce promlčena? (jk)

Na galerii jsem si všimnul jednoho snajpra. Nevím, jestli je od policie, nebo jestli je tam na vlastní pěst. (ks)

Rath: "Já se obávám, že Rathem to začalo a Rathem to skončí." Překlad: "Nebojte se, nikoho neprásknu, dejte mi to mírný." (js

Ozbrojená eskorta by se dnes především měla zaručit, že si z Poslanecké sněmovny odvede jen tolik poslanců, kolik jich přivedla. (ps)

Tak "podměrečná čudla"... Myslím, že takhle skromně o sobě David Rath ještě nepromluvil. (jp)

Projev obviněného Davida Ratha před Poslaneckou sněmovnou rozpoutal příval on-line komentářů na Twitteru i Facebooku. Kromě politického přesvědčení, nebo naopak averze k politice, se projevila především lidová tvořivost a smysl pro ironii.

Komentáře se často podobají větám, jaké lidé volají na televizní obrazovky v soukromí svých domovů. Veřejná povaha mikroblogovací sítě Twitter a polo-veřejná povaha Facebooku ale těmto hláškám propůjčuje nejen vyšší zásah, ale také virální potenciál. Mediálně exponované události, které jsou navíc obecně srozumitelné a emocionálně vypjaté, nabízejí pro tyto veřejné komentáře ideální živnou půdu.

Kromě Davida Ratha se předmětem vtípků stalo také podřimování Karla Schwarzenberga (zde přehnané v montáži). Ostatně účet falešného Karla Schwarzenberga patřil při komentování k nejaktivnějším a nejoblíbenějším.

Není to zdaleka poprvé, co Češi sáhli po sociálních sítích, aby se vyjádřili k politickému dění. Nárůst podílu politických hlášek lze pozorovat při takřka každé větší události včetně voleb, smrti Václava Havla nebo zatčení lobbisty Janouška.

V anglofonním světě není podobné masové komentování aktuálních událostí žádnou výjimkou a neomezuje se zdaleka jen na mediálně vypíchnuté akce. Jedna z výhod Twitteru spočívá právě v možnosti vyhledat (podle hashtagů) názory na konkrétní událost či místo v reálném čase, bez ohledu na to, jak důležitá či nedůležitá tato událost je. Komentuje se tedy nejen politika, ale akce pod širým nebem, odborné konference, přednášky nebo i nové epizody televizních seriálů.

Hashtag #rath na Twitteru
Hashtag #rath na Twitteru

Hashtag #rath na Twitteru