Real + EMI + Warner Music + BMG = MusicNet

RealNetworks, EMI, Warner Music a BMG spojily své síly při tvorbě nového modelu placené hudební knihovny, která by měla být pomocí distribučních sítí dostupná po celém světě. Prosadí se proti obdobné síti Duet od Sony Music a Universal? A stojí vůbec uživatelé o tyto služby?

Již několikrát na našem serveru padla zmínka o nové hudební síti MusicNet, kterou společně založily společnosti RealNetworks, EMI, Warner Music a BMG. MusicNet by měl být přímou konkurencí službě Duet, kterou připravují zbylí dva giganti z velké pětice, Sony Music a Universal. Nic ale není tak jednoduché a celá záležitost má pochopitelně dvě strany - na jednom břehu stojí hudební průmysl, na druhé barikádě hudební fandové s MP3 přehrávači proklatě nízko...

Oficiální tvář sítě MusicNet
2. dubna uzavřely společnosti AOL Time Warner, Bertelsmann, EMI a RealNetworks partnerství, jehož cílem je zrození nového systému přístupu k online hudbě formou předplatného. Tento systém, který byl pokřtěn MusicNet, v sobě skloubí pokročilé internetové technologie a rozsáhlou knihovnu hudby. Společná snaha uvedených firem v konečném důsledku přinese rychlý rozmach podobných hudebních knihoven v největších distribučních sítích jako RealNetworks a sítě společnosti America Online. Podle dohody získá každá ze zúčastněných stran minoritní podíl ve společnosti MusicNet, Real 40% a nahrávací společnosti po 20%. Všechny tři zainteresované hudební značky poskytnou svou hudební produkci na základě neexkluzivní smlouvy. RealNetworks pro MusicNet dodá svou vyspělou technologii pro přístup k multimediálním souborům na internetu.
MusicNet bude jakožto samostatný subjekt nabízet tuto hudební platformu společnostem, které projeví zájem o distribuci hudby pod svou značkou v rámci vlastních internetových aktivit. MusicNet hodlá šířit hudbu postřednictvím internetových společností po celém světě. Mezi první firmy, které budou nabízet obsah MusicNetu, patří zcela pochopitelně AOL a RealNetworks, obě plánují spuštění vlastních hudebních předplatitelských sítí přibližně v polovině tohoto roku. Zájem o služby MusicNetu ohlásil v rámci legalizačního procesu také Napster, v jehož síti se tak poprvé v historii objeví autorizované zabezpečené hudební nahrávky.
Obrovská šíře katalogu partnerských vydavatelství umožní systému MusicNet nabídnout takové množství produkce všech hudebních žánrů, jakou nenajdete pohromadě v žádném obchodě. Pop, klasika, house, opera, rock, to vše v jednom dárkovém balení. Z nejznámějších interpretů jmenujme například The Corrs, Erica Claptona, Madonnu, Red Hot Chilli Peppers, Whitney Houston či Carlose Santanu. Tato porce hudby bude nabídnuta prodejcům a od nich fanouškům ve slušivém kabátku se speciální ochrannou vrstvou proti UV paprskům... tedy pardon, neoprávněnému užívání. MusicNet se bude snažit svou nabídku dále rozšiřovat a získat licence k titulům dalších světových vydavatelství i menších a nezávislých labelů. Síť MusicNet vůbec poprvé sjednotí tituly hlavních nahrávacích společností do jedné distribuční sítě. Předplatitelský systém je postaven na flexibilní, spolehlivé a bezpečné platformě RealSystem iQ, která podporuje nejrůznější záznamové formáty.

Co přinese MusicNet hudebním fanouškům?
Přeskočíme nesporně velkolepé a pompézní projevy představitelů všech investorů o světlých zítřcích MusicNetu a podíváme se, co tato síť slibuje svým uživatelům na oficiální FAQ stránce. Nuže - v jakém formátu nalezneme hudbu v tomto systému? Zklamání pro zbytek světa. Mezi uživateli počítačů v Americe je sice formát Real Audio se svými 64kbps při CD kvalitě hojně rozšířený, ale přenosných přehrávačů s podporou tohoto formátu je méně než málo. Co přinese síť běžnému uživateli? Za přijatelný měsíční poplatek plnou nádrž muziky, kterou je jednoduché najít, stáhnout a přehrát. MusicNet bude prvním místem, kde se snoubí jednoduchost obsluhy s komplexním zabezpečením proti nelegálnímu kopírování. A co Napster? Jistě, pokud splní veškeré právní nároky, můžeme mu obsah sítě MusicNet licencovat. Konkurence? Té se nebojíme, hodláme zahájit intenzivní jednání se Sony Music a Universal o získání licence k jejich hudebnímu katalogu...

Co nabídce hudebního průmyslu říkají fanoušci?
Nevědí kam se hnout. Rádi by zůstali u Napsteru, ale ten blokuje čím dál víc souborů a navíc tu jsou dva zbrusu nové servery, které soupeří o jejich přízeň. Na jedné straně MusicNet od EMI, BMG a Warner Music, na straně druhé Sony Music a Universal se svým Duetem. Který si asi vyberou? Zatím žádný. Napster je pořád zadarmo a ten jeho slavný filtr stále není zase až taková hvězda, aby se nedal obejít. Lze na něm najít hudbu z celého světa mimo repertoár "velké pětky", což je jednoznačné plus. Podle čeho se lidé mají rozhodovat mezi placenými servery, když Duet hlásá do světa, že bude mít připravených několik předplatitelských balíků na způsob kabelové televize, ale ceny zveřejní až po ostrém startu služby na konci léta, v Evropě dokonce až na podzim?
Dalším soustem, které milovníci hudby na počítačích jen tak nestráví, je digitální ochrana autorských práv - Digital Rights Management. Jakže? Soubory, za které jsem poctivě zaplatil, nemůžu sdílet s ostatními uživateli? Nemůžu si je přehrát na jiném počítači? Můj přenosný MP3 přehrávač z nich nevyloudí ani tón? Ne, děkuji...

A co na to Josef Komárek?
V tuto chvíli je předčasné doporučit členství v jakékoliv placené knihovně komprimované hudby. Na internetu vládne mezi komerčními projekty slušný zmatek. Omezená nabídka hudebních titulů, neúplné informace, kousavá konkurence, která nevraživě útočí na ostatní. Duet a MusicNet mají k dospělosti ještě pár měsíců před sebou a pak možná stejně spatří světlo světa placený Napster. Pokud bude za rozumný měsíční příspěvek nabízet absolutní svobodu sdílení hudby jako dosud, uvidíme se nejspíš tam. Už aby to bylo!