RECENZE: 17 palcové LCD Scaleo CTM7010 - barvy jako na papíře

Sedmnáctipalcové LCD displeje jsou svojí cenou určeny především pro firmy a profesionály. Jakou šanci má panel se štítkem Fujitsu-Siemens? Za jakou cenu jej lze zakoupit a jak obstál panel v testu?
Společná divize dvou významných podniků na trhu elektroniky - Fujitsu a Siemens - je známa především svou řadou kompletních počítačových sestav. A tak jako u společnosti Dell, jejíž produkty jsme nedávno recenzovali, i Fujitsu-Siemens nabízí ke svým sestavám několik variant zobrazovacích zařízení. Jeden z nabízených LCD panelů - Scaleo CTM7010, prošel naším redakčním testem.

Balení a vzhled

FujitsuSiemens Scaleo CTM7010Preciznost, úspornost a zaměření na detail, jsou jedněmi z prvních věcí, které při pohledu na balení uživatele napadnou. Na sedmnáctipalcový displej nepříliš veliká krabice je vybavena plastovým uchem či držákem, jenž značně usnadňuje přenášení, neboť jinak je potřeba použít obě ruce.

Po otevření devítikilogramového balení se naskytne pohled do útrob, kde je využit každý prostor tak, aby velikost krabice nemusela být kvůli dalšímu vybavení větší. V podstatě tedy velikost balení odpovídá velikosti vloženého LCD panelu včetně napevno přidělané nohy.

Součástí dodávky je samozřejmě LCD panel o váze cca 6 kg a rozměrech včetně podstavce 41 x 46 x 20 cm, kabel napájení a kabel pro přívod signálu s D-SUB konektory na obou koncích. Další výbava jsou reproduktory s podstavci a kabeláží, které jsou včetně příslušenství úhledně zabaleny do podlouhlé krabičky. Střídmý, ale účelný design je použit i na zadní straněNechybí ani disketa s ovladači a návod, jenž je i v českém jazyce.

Krátce o reproduktorech. Jsou to v podstatě dva podlouhlé válce s výkonem 1,7 W, které se designově zase až tak k displeji nehodí. Z toho vyplývá, že zvuk stačí jen pro velice nenáročné ozvučení. Mohou stát samostatně vedle displeje na dodávaných podstavcích, nebo být pomocí kovových úchytek připevněny k LCD.

Jak již bylo napsáno výše, displej se nemůže chlubit nějakým výraznějším designem. Vychází ještě z klasické školy, kdy je kolem obrazovky poměrně široký rám a ovládací prvky jsou umístěny v pravém dolním rohu. Vezmeme-li to zprava, tak hned z kraje je tlačítko pro zapnutí a vypnutí LCD, jehož aktuální pozici lze zjistit na kruhu kolem něj, jenž při zapnutí svítí. Hned vedle je vstup do menu, následuje přímý vstup na ovládání jasu, který zároveň ovládá hodnoty jednotlivých položek v menu. Čtvrté tlačítko zprava je vyhrazeno pro ukončení editování položky v menu, popřípadě k vyskočení z menu a konečně poslední "butonek" po stisku automaticky nastaví optimální vlastnosti v rámci aktuálního rozlišení. Dvě diody s označení A a B, které jsou umístěny nejdále od pravého okraje, slouží pouze v případě, že má displej ještě jeden signálový vstup. Potom značí, ze kterého z nich se do LCD line obraz.Pět ovládacích tlačítek je doplněno jěště jedním pro zapnutí LCD

Zadní straně vévodí na čtyřech šroubech napevno přidělaný kloub s nohou podstavce. Ten poskytuje displeji možnost naklánění v omezené míře cca 30-40 stupňů. Otáčení monitoru je možné díky otočnému talíři na spodku podstavce v rozsahu 90 °. Pokud vás zajímá obraz na výšku stačí si sehnat příslušný software a displej jednoduše vysunout z nohy podstavce, otočit o 90 stupňů a znovu jej na podstavec nasadit. Konektory jsou u tohoto displeje dva. Jeden pro vstup energie a druhý pro vstup signálu. Oba jsou umístěny pod vlysem a je k nim velice nepříjemný přístup, který klade na šikovnost uživatele poněkud vyšší nároky, protože zašroubovat kolíky i D-SUB konektoru je poměrně náročné. Možná by pomohlo, kdyby plocha s konektory měla dvě polohy. Na druhou stranu, pokud již kabely máte zapojeny, asi se již s nimi příliš hýbat nebude.

Vlastnosti

Poněkud hůře přístupné konektoryOptimální rozlišení přístroje činí 1280 na 1024 obrazových bodů, ale panel zvládá i menší až do 640 x 350. Stačit by měla obnovovací frekvence 60 Hz, neboť technologie tekutých krystalů TFT, neumožňuje blikání obrazu, jako u klasických CRT obrazovek. Rozteč jednotlivých bodů činí 0,264 mm, což je mírně nadprůměrná hodnota. Viditelná plocha obrazovky činí cca 17,1 palce. Úhel sledování bez změn činí horizontálně cca 100 °a vertikálně 110 °. Scaleo CTM7010 podporuje zobrazení 16,7miliónu barev. Zařízení splňuje normu TCO 99.

Kvalita obrazu

Obrazovka poskytuje i díky plynulému podsvícení velice výrazné a syté barvy. Rychlost odezvy bodů sice výrobce neudává, ale vzhledem k tomu, že jsme neměli žádné větší problémy při sledování videa, nebo hraní akčních her, odpovídá běžnému standardu. Při testech jsme nenarazili ani na jeden mrtvý bod. Malou vadou na kráse pak byla slabě horší sbíhavost barev (konvergence) u okrajů a příliš studené nastavení barev při automatickém ladění. Pohled na spodek odhalí otáčecí podstavec

Hodnocení

Displej, jehož cena bez DPH převyšuje 22 000 korun, si patrně najde místo někde na stálo v grafickém pracovišti, kde nabídne homogenní a syté barvy. Scaleo CTM7010 je průměrným výrobkem se všemi výhodami i nevýhodami, které z toho plynou. Pokud dá uživatel sestav Fujitsu-Siemens přednost právě tomuto LCD a předtím pracoval na klasickém monitoru, bude zajisté potěšen krásnými barvami a určitě uleví svým očím.