Recenze: 20'' Dell - Tak trochu velké LCD

Společnost Dell je spojována spíše s produkcí počítačových sestav než LCD přístrojů. Dvacetipalcový displej s názvem 2000FP, ale nosí hrdě na svém těle znak společnosti. Svými vlastnostmi a cenou začíná pomalu konkurovat 21'' CRT monitorům.

Zobrazovací zařízení s úhlopříčkou přesahující 20 palců a cenou přes 50 000 korun asi nejvíce ocení lidé, kteří se profesionálně zabývají 2D či 3D grafikou, popřípadě potřebují zobrazit najednou co největší množství informací. Na druhou stranu - moderní LCD zvládají mnohem více než jen zobrazovat údaje z grafické karty. Pokud například nemá případný uživatel příliš místa nazbyt, může se poohlédnout po přístroji, který má video konektor a dokáže tak zobrazit i signál z videorekordéru, čímž ušetří místo pro televizní přístroj.

Dvacetipalcový Dell 2000FP s úhlopříčkou 51 cm, je navíc dostatečně veliký na to, aby velikostí obrazovky zastínil nejeden televizní přístroj. Také klasické CRT přístroje dostávají v tomto zařízení poměrně zajímavou konkurenci, která se minimálně svou cenou odpoutala od podobných LCD a přiblížila se „skleněným obrazovkám“ na dostřel.

Vzhled a vybavení

Značně velká krabice (zvláště v porovnání s balením 15 palcových LCD), v sobě ukrývala 11,5 kilogramu těžký displej již připevněný k masivní noze, která mu má zajistit dostatečnou stabilitu a zároveň zajistit dostatečný pohyb. Takto veliký a těžký displej je samozřejmě náchylný k rezonování se záchvěvy, které mohou být způsobeny například subwooferem při příliš hlasité reprodukci. Zajímavě je řešena možnost otáčení okolo svislé osy. Do spodku podstavce je zapuštěn otočný kruh, který umožňuje otáčení v rozsahu cca 90 stupňů. To, že pracuje poněkud ztuha je daní za stabilitu těžkého přístroje. Omezený vertikální pohyb displeje umožňuje kloub v horní části podstavce, který dovoluje naklonění v rozsahu 20 stupňů.

Součástí balíku byl asi dvanáctijazyčný manuál, jenž má uživatelům přinést základní informace o zapojení a bezpečném provozu. LCD je napájeno z externího trafa (což šetří prostor na samotném těle displeje), které je samozřejmě součástí dodávky. Balení pak již obsahuje pouze kabel s klasickým D-SUB konektorem na obou koncích pro běžné grafické karty a kabel s DVI-D konektory.

Dvacetipalcové LCD DELL 2000FP Zadní části vévodí masivní noha

Poměrně zdařilý design přístroje je vytvořen tak, aby ladil s počítači Dell, pro které je primárně určen. Barevně dominuje tmavě šedá se stříbrnými okraji. Pokud jste očekávali, že byste mohli displej zavěsit na zeď, asi byste si museli vyrobit speciální konstrukci, která by dostatečně pevná a přitom umožňovala připevnit displej na 4 šrouby, kterými je Dell 2000FP připevněn ke své noze.

Čelní straně mimo samotné obrazovky vévodí veliký stříbrný znak Dell, který láká ke stisku, neboť se jeví jako zajímavě řešené tlačítko power. LCD se ale zapíná tlačítkem, které je umístěno zcela vpravo. Hned vedle je dioda, která signalizuje zapnutí nebo vypnutí přístroje. Kousek od diody je butonek automatické konfigurace. Dále doleva pak následují dvě diody, jedno tlačítko a další dvě diody. To je ovládání vstupů. Co stisk tlačítka, to změna např. z D-SUB vstupu na DVI-D. K displeji je možno se připojit přes celkem čtyři různé konektory a tak je každá dioda vyhrazena pro každý jeden z těchto konektorů. Levá strana přístroje obsahuje ovládací prvky. Zprava jsou to tlačítko pro vstup do menu, tlačítko pro rychlý přístup k ovládání kontrastu a tlačítko pro rychlou volbu jasu (ty zároveň v menu slouží pro pohyb v nabídce) a konečně poslední dvě tlačítka s vyraženým + a – slouží pro zvyšování/snižování hodnoty jednotlivých položek menu.

Zadní část je zajímavá především zapuštěním jednotlivých konektorů do jakéhosi vlysu na displeji, ty jsou oproti umístění u například CRT monitorů otočeny o 90° směrem dolů. To umožňuje jednotlivé kabely připojovat tak, že neblokují případné naklánění. Rozmístění konektorů je názorně popsáno na přiložených obrázcích. Noha přístroje má háček, kterým je možno protáhnout jednotlivé kabely, které se pak neválí volně po pracovní desce stolu.

Konektory na za dní straně zprava: Zdroj, D-SUB video, DVI-D,... ... S-Video a kompozitní vstup
Noha stojanu na svém spodku ukrývá otočný talíř

 

Vlastnosti a ovládání

Displej, který pro Dell vyrábí společnost ACER se nejlépe cítí v rozlišení 1600 x 1200 bodů při frekvenci 60 Hz. Zvládá ale celou škálu rozlišení od 640 x 480, přes nestandardní VGA1 (720 x 400), či sedmnáctipalcovou 1280 x 1024, i když v menších rozlišeních poněkud ztrácí na ostrosti. Rozteč bodů je 0,255 milimetrů, což je o téměř 0,05 mm méně než u běžných LCD. Viditelnou plochu 20,1 palce je bez větších změn možno prohlížet z úhlů 75 stupňů v horizontálním směru a přibližně 85 stupňů vertikálně, pak jsou již viditelné barevné posuny, což může vadit při sledování ve větší skupině lidí, kdy nemá každý možnost dívat se přímo. Přístroj dokáže zobrazit až 16,7 miliony barev. Podsvícení zajišťuje 6 CCFL prvků a mělo by odpovídat minimálně 200 candelám na metr čtvereční. Z praktické zkušenosti je nutno podotknout, že se výrobcům nepodařilo dosáhnout 100 % stejného podsvícení na celé ploše, ale při valné většině práce s displejem to uživatele nebude rušit. Kontrastní poměr je udáván minimálně 250:1.

Ovládací prvky pravé strany

V menu mimo klasických funkcí jako posun obrazu, výběr z pěti jazyků, zpětné tovární nastavení, úprava barev v RGB škále či pomocí přednastavených 6500 a 9300 Kelvinů, nebo nastavení OSD, lze nalézt i funkci obraz v obraze (PiP). Tu lze využít, pokud je k displeji připojen k prvnímu zdroji signálu další přes S-Video nebo Compozit. Funkce PiP spočívá v zobrazení tohoto druhého signálu ve výřezu na obrazovce. Dokonce lze pro tento výřez samostatně nastavovat jeho velikost, kontrast a světlost. Dále sytost barev a barevný posun.

V podmenu s názvem nastavení obrazu, lze mimo obvyklých Pixel Clock či Phase, kterými se upravuje případný nesoulad při konvertování videosignálu na digitální, nalézt pětistupňové ostření nebo změny poměrů stran pro méně standardní rozlišení.

Další zajímavá vlastnost je zobrazení pouze použitelných položek menu. Pokud je například připojen pouze digitální DVI-D vstup, pak menu značně zchudne. Naopak při připojení S-Videa, se objeví další položka na úpravu barev.

Levé ovládací prvky

Kvalita obrazu

Syté barvy, ostrý obraz v optimálním rozlišení a žádný problém při provádění testů, řadí tento přístroj k tomu nejlepšímu, co zatím prošlo našimi testy. Automatické nastavení obrazu udělá většinu práce za uživatele samo a ten si pak může upravit pouze dílčí nesrovnalosti. Rozdíl mezi D-SUB a digitálním DVI-D vstupem je v konečném výsledku na obrazovce překvapivě malý. Zaznamenali jsme pouze poněkud lepší ostrost u písmen. Také doba odezvy zobrazovacích bodů je optimální pro většinu aplikací a snad jen u náročnějších videoscén, či akčních hrách dochází menším problémům. Dell ve svých materiálech garantuje, že při výrobě by displej neměl mít žádné „mrtvé pixely“. My jsme však při testu narazili na dva, kterých bychom si ale jinak patrně nevšimli.

Závěrem

Dell 2000FP si pro jeho cenu budou lidé a firmy pořizovat především na profesionální práci. Díky svým rozměrům, vlastnostem, širokou škálou podporovaných vstupů si možná najde cestu i do některých domácností, kde bez větších problémů může navíc nahradit i televizní přístroj. Co se ceny týká, Dell již delší dobu inzeruje, že cenu 59999,-korun bez DPH je možno zákazníkovi o 10 000 korun snížit, pokud na výměnu přinese nějaký starší monitor.


Témata: Acer, Dell, Monitory