Přenosná elektrostatická aktivní reprosoustava BenQ treVolo.

Přenosná elektrostatická aktivní reprosoustava BenQ treVolo. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Ušatá reprosoustava s jedním prvenstvím a skvělým designem

  • 9
BenQ treVolo jsou první přenosné reprosoustavy s elektrostatickými reproduktory. Výborně vypadají, nabízí mnoho způsobů propojení s přehrávači a potěší snadnou přenosností a dlouhou výdrží na akumulátory. Nehrají špatně, ale ke slibované dokonalosti mají daleko.

Stále početnější skupina posluchačů, kteří jako zdroj muziky používají chytrý telefon nebo tablet, inspiruje k výrobě reproduktorů i výrobce z jiných oborů. Nově se k nim přiřadil i BenQ, který je známý zejména jako producent LCD monitorů a projektorů.

Vstup do nových vod zahájil velmi zajímavým produktem. Jako první totiž u přenosných reproduktorů použil takzvané elektrostatické měniče. Ty vytvářejí zvuk zcela jiným způsobem než klasické reproduktory s pístovým pohybem kmitajícími kónickými membránami.

Kilovolty v mřížkách

Elektrostatický reproduktor je tvořen dvojicí plochých pevných kovových mřížek a tenké rovinné pohyblivé membrány umístěné v maličké mezeře mezi nimi. Na mřížky se přivede zvukový signál zesílený na napětí několika tisíc voltů. Vznikne tak elektrostatické pole, které dokáže lehoučkou a vodivým materiálem (nejčastěji grafitem) potaženou membránu rozkmitat. Amplituda signálu pro „zadní“ mřížku je oproti signálu pro přední mřížku otočena do protifáze, čímž se hybný účinek na membránu zvětší.

Schéma elektrostatického reproduktoru.

Hlavními výhodami elektrostatického systému je velice nízká hmotnost membrány a její velká plocha. Z toho vyplývají nízká setrvačnost a menší výkmit pro dosažení stejného akustického tlaku. Výsledkem je tedy především nižší zkreslení zvuku, které při poslechu poznáte zejména na čistotě reprodukce a vykreslení prostoru nahrávky. Nevýhodou je velmi omezená schopnost reprodukce basů, pročež jsou prakticky všechny elektrostatické reprosoustavy doplněny klasickými reproduktory pro reprodukci basů a treVolo nejsou výjimkou - dva basové reproduktory na čelní straně podporují rezonátory na bocích. Další nevýhodou je zpravidla nesmělejší podání nejvyšších frekvencí, což některé reprosoustavy dohánějí přidáním jednoho kalotového výškového měniče, který však v případě treVola nenajdeme. 

BenQ treVolo
BenQ treVolo

I pro netechnické jedince zajímavou vlastností je tenkost elektrostatických reproduktorů, v případě treVola mají cca 0,5 cm. Výrobce je proto mohl umístit na klouby, a tak tato „ušiska“ můžete pro transport přiklopit a pro poslech naopak odklopit od jednotky se subwooferem, akumulátorem, elektronikou, vstupy a ovládacími prvky. 

Lepší Bluetooth a snadná obsluha

Telefon či tablet zřejmě nejčastěji připojíte pomocí Bluetooth, které naštěstí podporuje kvalitnější kompresní algoritmus AptX. Ten (pokud je tak vybaveno i zdrojové zařízení) umožňuje zvukově kvalitnější přenos než obvyklé A2DP. Díky vestavěnému mikrofonu poslouží treVolo jako hlasité handsfree. Jakýkoli zdroj lze připojit do analogového vstupu s konektorem Jack 3,5 mm, stejný konektor je přítomen i jako zvukový výstup. Při jeho použití se ztlumí reprodukce, a protože díky nízké úrovni nelze využít pro sluchátka (byť je regulovaný), nenapadá nás moc praktických využití. 

Třetí možností je microUSB port, pro připojení k počítači se připojí jako externí zvuková karta a přehrává vše, co v počítači pustíte. Poslední konektor je pr připojení A/C adaptéru pro nabití akumulátoru, nebo provoz reprosoustavy. 

BenQ treVolo

Ovládání je velmi nenáročné, mimo spuštění a regulace hlasitosti si lze vybrat jeden z přednastavených ekvalizačních režimů Pure, Warm, nebo Vivid. První by měl být neutrální, druhý přidává hloubky a ubírá výšky a třetí zdůrazňuje středy, tedy zejména vokál a strunné či dechové nástroje. Samostatné tlačítko slouží pro spárování s telefonem, treVolem poté vyřídíte i telefonní hovory.

Zvuk: nadprůměrný hlas a detaily, trable s dynamikou

Elektrostatické měniče se opravdu pozitivně podepsaly na reprodukci středů, vokál je výrazný a dobře prokreslený, působí přirozeně a plně. Hezky umí zahrát i sólové strunné nástroje a dechy. V těchto oblastech se na malé přenosné reproduktory činí opravdu velmi dobře. Některé detaily a podrobnost kresby jsou v této kategorii až udivující. 

Výšky jsou rychlé a působí technicky přesně, jazzové „metličky“ kreslí opravdu pěkně, ale někdy bychom jich snesli objemově více - zejména u perkusí nám někdy chyběl výraznější „cink“. Výsledek kazí výrazná směrovost reprodukce. Maximum slyšíte jen v ose reproduktorů, a to bohužel jak v horizontální, tak ve vertikální rovině. Jakmile míří reproduktory jinam než na posluchačovu hlavu, je úbytek výšek významný. To, že podobně jako dopředu hrají i dozadu, je spíše z konstrukčních důvodů pramenící zajímavost než podstatná vlastnost.

Dobrou zprávou je, že basáčky se poměrně snaží a ačkoli leckterá konkurence umí v podobných velikostech jít hlouběji a důrazněji, jsou hezky sladěny s elektrostaty a celek působí příjemně homogenně. Výkonem reprosoustava rozhodně neohromí, ale myslíme, že ve většině situací bude reprodukovaná hlasitost dostačovat. Chybějící výkonová rezerva však chybí u tišších nahrávek nebo zdrojů.

BenQ treVolo

S výkonem nejspíše souvisí i naše druhá vážnější výhrada. Zřejmě pro ochranu elektrostatických měničů je treVolo vybaveno limiterem, který upravuje dynamiku reprodukovaného zvuku a zejména při vyšších (nikoli vysokých) hlasitostech to nedělá právě šťastně. V některých situacích dá dynamice hodně na frak a v akusticky složitějších pasážích dokáže vytvořit nepřehledný zmatek. Škoda.

Závěr: designově i technicky zajímavý kousek

Pokud hledáte vzhledově velmi povedené a dobře přenosné reproduktory a víte, že budete nejčastěji poslouchat spíše potichu, pak stojí treVolo rozhodně za úvahu. Tedy, pokud neposloucháte tvrdší rock, ten treVolu opravdu nejde. 

Potěší více než sedmihodinovou výdrží na akumulátor (odvíjí se samozřejmě podle využívané hlasitosti) a schopností fungovat jako handsfree. 

Poněkud vyšší je cena 7 990 Kč, včetně DPH.

A jsme zvědavi, zda to BenQ myslí se zvukovými produkty vážně. Na prvotinu to totiž není vůbec špatné.