Recenze: Pentium 4 NorthWood 2.2 GHz v sestavě Brave BlueLine 72G2

  • 8
Pentium 4 s jádrem Northwood je velice mladý procesor a na světový trh byl uveden teprve nedávno. A protože je to zároveň první Pentium 4 s jádrem Northwod, které se dostalo do naší redakce, trochu jsme se blíže podívali na jeho výkony.

Co nového u Intelu?Kompletní pohled na počítač Brave BluLine 72G2

Nový procesor Intelu se nese v duchu nových technologií. Tou nejpodstatnější změnou  bylo zdvojnásobení velikosti vyrovnávací paměti druhé úrovně na 512 KB. Další významnou změnou a technologickou novinkou byl přechod na lepší výrobní technologii. Zatímco předchozí verze Pentia 4 s jádrem Willamette byla postavena 0.18ti mikronovou technologií, Intel Pentium 4 NorthWood je postaven na bázi 0.13ti mikronové technologie.

To má několik podstatných a nezanedbatelných výhod. Tato miniaturizace nyní umožňuje implementovat do čipu více tranzistorů a to na mnohem menší plochu. Zároveň při menších vzdálenostech mezi mikrospoji vzniká nižší množství tepla, které procesor vyzařuje a procesor tak může pracovat na mnohem vyšších pracovních frekvencích. Teoreticky tyto procesory také spotřebují menší množství elektrické energie, ale vzhledem k tomu, že u káždé nové generace je používáno stále více a více tranzistorů, tak to zase až tak úplná pravda není.

Periferie počítače obr. 1 Periferie počítače obr. 2

Jakým tempem jde vývoj vpřed a jakých zlepšení se nový procesor dočkal se dá například demonstrovat na datové propustnosti. Například o generaci starší Pentium III mělo propustnost 16 GB/s. To rozhodně není špatné, ale nové Pentium 4 už má 64 GB/s - což je 4 krát tolik.

Změna se týká také patice pro kterou je procesor určen. Je to logické neboť novinka Intelu je mnohem menší než její bratříček a tak patici pro NorthWood najdete pod označením mPGA478.

Výkon a rychlost, Alfa a Omega všeho

Mnoho lidí se domnívá, že nějaký nárůst výkonu u dnešních počítačů je zbytečný a že už vlastně ani není potřebný - protože počítače jsou rychlé dost.

Pohled na case zepredu Pohled na case zezadu

To je chyba. Ačkoliv se to na první pohled nezdá, počítače jsou především pracovní nástroje. Pracovní nástroje jako každé jiné. A stejně tak, jako se závodnímu pilotovi vyplatí rychlejší a výkonější vůz, i každému uživateli počítače se vyplatí, když je ten jeho počítač výkonější a rychlejší. Aniž by si to uvědomoval, výrazně se na výkonějším počítači z efektivňuje jeho práce. Každý uživatel totiž podstatnou část své práce na počítači tráví neustálým čekáním. Čekáním na to, až se mu spustí program, až se mu otevře okno, až se mu uloží data na disk, až se mu něco stáhne z internetu a tak dále.

I tady platí staré známé pravidlo, že čas jsou peníze a každá ušetřená vteřina přijde náramně vhod.

Pohled na mechaniky Spodní část case

Bravo Brave

Testovaná sestava měla tuto konfiguraci:

  • Název počítače: Brave BlueLine 72G2
  • Procesor: Intel Pentium 4 NorthWood 2.2 MHz (FSB 400 MHz QDR)
  • Základní deska: Intel Desktop Board D845 BG
  • Paměť: V-Data (Nanya) DDR SDRAM 512 MB CL2.5 (266 MHz DDR)
  • Grafická karta: CreativeLabs 3D Blaster GeForce 3 Ti 500
  • Operační systém: Microsoft Windows XP


Počítač dělá svojí konfigurací opravdu dobrý dojem. Na první pohled jde o maximalistické řešení a o to bude zajímavější sledovat výkony. Jen pro jistotu připomenu, že sestava je vybavena momentálně nejrychlejším procesorem Intelu a zároveň velmi výkonnou grafickou kartou. Na základní desce je zajímavé to, že Intel přizpůsobil svojí obchodní politiku a dokázal úspěšně přejít na paměti typu DDR. Už tedy nenabízí jenom pomalé SDRAM paměti, nebo kontroverzní RDRAMy, ale nově i DDR ve spolupráci s čipsetem i845.

Myš Klávesnice

 

Všechny ostatní klady a zápory základních desek od Intelu zůstaly nezměněny a přesně kopírují vytýčenou obchodní strategii. Důraz je především kladen na stabilitu a spolehlivost a tak v zaváděcím programu počítače, v BIOSu, nalezne uživatel minimum nadstandardních funkcí. Vše se konfiguruje plně automaticky. Nějaké přetaktování procesoru nepřichází s touto deskou v úvahu, ale na druhou stranu je třeba jedním dechem dodat, že tu nějaký "kutil" nemůže nic pokazit. Tím se mínus této desky mění vlastně v plus.

Pohled na subwooferWcpuidStabilitě je podřízeno i chlazení a tak se zde nesetkáme s žádným kompromisem. Zřetelným důkazem je rozměrný chladič čipsetu s hranolovým žebrováním a křížovým odvodem tepla. Chladič je navíc upnutý ve vlastním, spolehlivém retenčním mechanismu, takže není šance že by upadl.

Základní deska v sestavě byla úplně nová, předtím nikdy neběžela a tak diagnostický program WCPUID, který mimo jiné dokáže identifikovat jméno procesoru a jiné důležité informace, odhalil, že systémová sběrnice běží ještě trochu pod svými možnostmi, konkrétně na 99.68 MHz. Tím i výsledná frekvence procesoru nebyla celých 2200 MHz, ale v uvozovkách jen 2192.88 MHz.

 

Chlazení na ozdobu?

Když jsem se u základní desky zmínil o tom, že u jejího chlazení nebylo nic ponecháno náhodě, pak u procesoru to platí dvojnásob. Vysoké frekvence si žádají své a tak procesor Intelu dostal do vínku předimenzované chlazení. Chladič na procesoru je opravdu obrovský. Z fotografií je patrné jak velký prostor zaujímá a jak velkým větrákem je opatřen. Větrák je pochopitelně tím nejlepším, co může současnýc trh nabídnout a Sanyo Denki je skutečně pojem. Je tichý, výkonný, spolehlivý a s dlouhou životností - co více si přát.

Chladič procesoru obr. 2 Základní deska obr. 1 Chladič procesoru obr. 1

Nainstalovaný software od Intelu pak ukázal, že chlazení rozhodně není na ozdobu. Pokud procesor nebyl plně zatížen, jeho teplota se pohybovala okolo 35 stupňů Celsia. Což je velice pěkné. Při plném zatížení se teplota bleskově vyšplhala na 46 stupňů Celsia a otáčky větráku stouply z 2671 na 3840 ot/min. Teplotní senzory se tedy v moderních počítačích vyplatí a při udržování stability hrají významnou roli. Northwood je však ještě chráněn (pro jistotu) dvěma pojistkami proti přehřátí a 

následné likvidaci procesoru. Procesor se totiž sám odstaví v případě neobvyklého nárůstu teploty a také dokáže sám od sebe zpomalit, aby snížil množství vyzařovaného tepla.

Údaje o teplotě systému a procesoru v klidovém stavu Údaje o teplotě systému a procesoru při velké zátěži

Testy, testy, testíky

SiSoft Sandra 2001

Jako první test vlastní výkonnosti procesoru jsme použili oblíbený program SiSoft Sandra. Bohužel výkon procesoru je daleko za hranicí a možností verze programu, kterou jsme testovali a tak například v operacích s celými čísly výkon vyletěl mírně  mimo stupnici. Protože se jedná o test syntetický, výkon nemusí plně odpovídat tomu, jak se procesor chová ve skutečnosti.

SiSoft Sandra Multimedia benchmark

SiSoft Sandra procesor benchmark SiSoft Sandra Memory benchmark

Ten samý program potom změří výkon za použití multimediálních instrukcí, které procesor obsahuje a také reálnou propustnost paměti. Dá se říci, že memory benchmark vlastně jako jediný odpovídá skutečnosti, protože úzce souvisí se základní deskou a pamětmi, kterými byla osazena. Z výsledků je zřejmé, že dosahuje lepších nebo stejných výkonů jako obyčejné RDRAM paměti - což je do budoucna velmi povzbudivé.

 

Super Pi

Jak tedy postihnout a nejlépe prověřit novou architekturu čipu? Nejlépe sledovat jeho výkony v závislosti na čase.
Pro tento test jsme využili program, který počítá známé Ludolfovo číslo, neboli Pí (3.14159..).

Vypočítat Pí na milion Výkon při počítání Ludolfova čísladesetinných míst zabralo v roce 95 jednomu super počítači za několik milionů dolarů a týmu univerzitních pracovníků celý týden a půl práce. Dnes Pentiu 4 NorthWood 2.2 GHz  zabere tento složitý výpočet něco málo přes hodinu.

 Navíc byl tento výpočet proveden bezchybně, což se většině počítačových systémů nepodaří.

Graf ukazuje průběh testu v čase a odchylky ve výpočtech, které jsou v průběhu testu pro procesor stále náročnější. Docela zajímavé je, že procesor v závěru dokázal ještě zrychlit a také to, že výpočetní výkon neklesal a držel se na téměř konstantní úrovni.

 

MadOnion 3DMark 20013DMark 2001 s plnou hardwarovou akcelerací

Dalším klasickým testovacím programem a syntetickým benchmarkem je 3DMark 2001. Ten dokáže prověřit počítač jako celek a zejména pak procesor, základní desku, grafickou kartu a pochopitelně také paměť.

Jako první přišla na řadu klasická hardwarová akcelerace a to za použití všech instalovaných součástí - tj. procesoru, grafická karty atd. Výsledky z testu vypovídají o celkových vynikajících výkonech sestavy.

3DMark 2001 bez hardwarové akceleraceJako druhá přišla na řadu malá lahůdka a taková perlička. Každého asi zajímá jaký podíl má na celkovém výkonu sestavy procesor, grafická karta a ostatní součásti. Tady je odpověď. Výkon procesoru a základní desky bez grafické karty.


Co k tomu dodat? Snad jen s mírnou nadsázkou a humorem konstatovat, že Pentium 4 NorthWood 2Výkon Pentia 4 s jádrem Willamette v 3D Mark 2001.2 GHz je tak výkonný, že k sobě žádný 3D akcelerátor vlastně nepotřebuje. Když vám nebude vadit na pohled nepříliš pěkný obraz, pak vám k tomuto procesoru stačí bohatě klasická 2D grafická karta za 500,- Kč. Proč? Protože například v rozlišení 1600 x 1200 obrazových bodů příspívá GeForce 3 Ti 500 do celkového výkonu systému v 3DMarku "pouhými" 1600 body.


Srovnání výkonu 3D Mark 2001 (16 bit)Další grafy pak ukazují výkony procesorů Athlon XP, Pentia 4 s jádrem Willamette a pochopitelně Pentia 4 s jádrem NorthWood. Je znázorněno, jak v tomto syntetickém benchmarku klesají výkony jednotlivých konkurentů s nárůstem rozlišení obrazu a obtížností výpočtů. Strmější křivka pak odhaluje vyšší pokles rychlosti, číselné hodnoty pak udávají vlastní výkon.

Škoda jen, že podmínky nebyly úplně rovné. Kdyby byly rovnocené a procesory by běžely v úplně stejných sestavách, patrně bychom se potom dozvěděli mnohem více.Srovnání výkonu 3D Mark 2001 (32 bit)

To však není reálně možné a i když všechny procesory spolupracovaly se stejnou grafickou kartou, procesor AMD Athlon XP měl značnou výhodu v agresivním nastavení základní desky s VIA KT266A čipsetem - zatím co oba konkurenti od Intelu měly nastavení konzervativní.


Quake III Arena

Demo k akční hře Quake III Arena je stálicí nejenom v našich testech a tak se není co divit, že jsme jej využili i tentokrát. Jedná se o real world benchmark, tedy takový, který je založený na skutečně fungující a reálně pracující aplikaci. Hra pracuje s náročnými grafickými efekty, umělou inteligencí a vytěžuje bezezbytku celý systém.

V tomto benchmarku vyšla najevo poměrně zajímavá skutečnost. Ukázalo se, že je v 32 bitových barvách (které jsou mnohem výpočetně náročnější než barvy 16ti bitové) počítač stejně nebo jen málo pomalejší než v barvách 16ti bitových. Například v rozlišení 640 x 480 bodů, ve kterém je grafická karta vytěžována minimálně a téměř vše závisí na výkonu procesoru, jsou v obou barevných hloubkách stejné výsledky. Jako kdyby si procesor říkal "Cože, 16 bitů? No fuj, tak málo práce já nedělám.."
Málo kdy se stane a nikdy dříve a u žádného jiného precesoru se doposud nestalo, aby při dosažení tak vysokých hodnot v tomto testu, byla shoda ve výsledcích z 16ti a 32 bitové barevné hloubky.

Hra Quake III Arena, 16ti bitová barevná hloubka Hra Quake III Arena, 32 bitová barevná hloubka
Samozřejmě, ač by se mluva procesoru zdála jak koli komická, přeci jen se z tohoto zjištění dá udělat hodnotný závěr. Na svědomí tento výsledek bude mít především architektura Pentia 4 Northwood a s největší pravděpodobností jeho logická přednačítací jednotka, která se snaží dopředu uhodnout, jaká data budou požadována a předem je vypočítá.


Závěr a hodnocení

Vše podstatné již bylo řečeno a tak několik málo slov na závěr. Sestava v testu podávala vynikající výkony a novinka v podobě Pentia 4 Northwood 2.2 GHz obstála na výbornou. Je zřejmé, že má tento procesor nové generace světlou budoucnost a že nebude dlouho trvat a dočkáme se dalších, báječně vysokých frekvencí. Vždyť již k dnešnímu dni se tento procesor podařilo (za pomoci tekutého dusíku) skupince nadšanců přetaktovat na 3.8 GHz. A jak je všeobecně známo, co šlo dnes s dusíkem, zítra půjde bez dusíku - podstatné je, že to jde.

 

Počítač Brave BlueLine 72g2 do testu zapůjčila firma ProCA