Recenze: tichý Mironet 9048 z vánoční soutěže BonusWebu

  • 137
Server BonusWeb vyhlásil minulý týden velkou vánoční tipovačku, ve které můžete vyhrát tichý a hlavně bohatě vybavený nejrychlejší herní počítač v ČR od firmy Mironet a také počítačové hry. V rámci vánoční přílohy jsme se rozhodli podrobit tuto sestavu důkladným testům a dnes vám na něj přinášíme recenzi.

Kouzelná skříňka neboli Case

KN600WinnerExkluzivní design manažerského počítače byste u klasické gamesnické sestavy hledali těžko. Nepatří totiž zrovna k nejlevnějším a správnému pařanovi záleží na lecčems, ale na tom, jak vypadá jeho nadupaná mašinka, určitě nejméně. Přesto u sestavy Mironetu určené do vánoční soutěže Bonuswebu takový design naleznete. Skříň KN 600 ze série Winner je na pohled opravdu hezká a co víc, je opravdu špičková. Takže i když by se nezasvěcenému mohlo zdát, že se jedná o klasický Miditower ATX s vylepšeným designem, rozhodně tomu tak není. To, co jí dělá zajímavou, jsou některé specialitky, které si vychutnají především fajnšmekři a detailisté, kteří chtějí mít vždy něco navíc. Některé takové užitečné věcičky a libůstky naleznete i u jiných počítačových skříní, namátkou třeba nouzové odvětrávaní nebo leštěný hliníkový plech, ale KN 600 má prostě svůj neopakovatelný styl. Jedním z hlavních rysů je svisle posuvný kryt na čelní straně. Jeho funkce je hlavně estetická, neboť zakrývá designově nesourodou změť CD romek a jiných IDE a neIDE zařízení. Tady stojí za zmínku, že kryt má několik, konkrétně 6 aretačních pozic a je opatřen solidním držákem (takže nehrozí, že ho nějaký nešika ulomí). Pokud chcete vložit nové CD, stačí ho posunout jen o jednu pozici, abyste se dostali k mechanice. Za krytem se skrývá i tlačítko pro zapnutí/vypnutí počítače. To funguje poněkud odlišně než klasické klik klak vypínače. Nevydává žádný zvuk, po stisknutí se počítač zapne, po dalším stisknutí se operační systém windows automaticky ukončí. Pokud se vám náhodou stane, že počítač neskousne nějaký ne příliš kvalitně napsaný program a takzvaně zamrzne, je třeba tlačítko delší dobu držet, jinak počítač nevypnete. Do skříně se pohodlně dostanete z obou stran a motherboard je navíc připevněn k vlastní vyklápěcí desce.

Detail disketyAle jak už to tak bývá, nic není bez chybičky a byla by rozhodně chyba se o nich nezmínit. Prvním trošku nepříjemným faktem je zvuk, který kryt vydává. Navíc posun vyžaduje alespoň z počátku hrubší sílu, a to alespoň do doby, než se trošičku ochodí. Pro zapomnětlivce s velkou silou mám ještě malé varování před destrukcí disket. Pokud necháte disketu volně vloženou do disketové mechaniky, tak už kryt nezavřete, neboť naráží na roh diskety. Pro úplnost ještě dodám, že skříň má 2+3x3,5" + 3x5,25" pozice a rozměry 190(šířka)x460(výška)x435(délka).

Ticho a šum svistu

Zepředu otevřenýTo, co na Mironetu překvapí, je jeho tichost. Kdyby člověk netušil, co se skrývá uvnitř, domníval by se, že se jedná o počítač třídy 486 nebo snad nějaké hodně staré Pentium. Při zjištění informace, že uvnitř běží Athlon 1900+ taktovaný na úctyhodných 1.6 GHz, u většiny nastane šok. Ten po chvíli vystřídá zvědavost a začnou se ptát, který že to úžasný pasivní chladič je namontován na procesoru. Omyl vážení, hluboký omyl.

O spolehlivý a bezproblémový chod počítače se stará celkem 5 (ano, čtete správně, pět) větráků a větráčků. Pronikání nadbytečného hluku z prostoru skříně do okolí je bráněno hned několika způsoby. Prvním a nejefektivnějším způsobem je hluk nevytvářet. Proto se o chod těch největších větrákových křiklounů stará inteligentní plynulá regulace otáček. Proč právě inteligentní? Jednoduše spustí chlazení na plný výkon teprve tehdy, když je procesoru opravdu horko. A to není všechno. Skříň je vystlána speciální zvuk tlumící izolací a její výbornou vlastností je tlumení jak vysokých, tak i hlubokých tónů.

Srdce jako zvon

Srdce s tepem 1.6 GHz. Tak nějak by se dal charakterizovat procesor Athlon XP. Ten představuje momentálně to nejlepší, co může AMD nabídnout. A že se nejedná o nějakého chudinku, je zřejmé. Podle ratingu AMD by tento procesor měl být o něco málo lepší než AMD Thunderbird taktovaný na 1.9 GHz i P4 1.9 GHz. Proto je uvedeno znaménko "+" za názvem. Procesor je vyroben 0.18 mikronovou technologií, jádro nese označení Palomino a dohromady ho tvoří 37,5 milionů tranzsitorů. Podle většiny benchmarkovacích programů, tj kromě těch zaměřených na instrukce SSE2, které Athlon neobsahuje, poráží výkonově Intel P4 taktovaný na mnohem vyšší frekvenci 2.0GHz. Na hraní her je to tedy ideální procesor.

S chladnou hlavou...

Detail základní deskyZvláštní pozornost si zaslouží také chladič procesoru, a to zejména pokud se jedná o procesor od AMD. Mironet v tomto případě neponechal nic náhodě. TAISOL 1.53GHz+ CGK 760092 Cu je jedním z mála chladičů na trhu, které se dají označit za povedené. Někoho možná zklame velikost větráku a čekal by nějaký mohutnější, větší a snad i těžší (osazený chladič váží 264 g) - s ohledem na chladicí výkon. Platí však, že jeden kvalitní heatsink vydá za deset větráků. A pokud má heatsink od Taisolu měděnou základnu, potom obavy nejsou na místě. S ohledem na hladinu hluku vydávanou například takovým FOP 38 je tento chladič naprosto výborným řešením.

... a dobrou pamětí

Paměti DDR se už pomalu začínají stávat standardem a na to si už většina počítačových maniaků zvykla (nebo lépe řečeno, chtěla by si zvyknout). V tomto případě běhá v sestavě 256 MB DDR RAM PC 2100 na frekvenci 133 MHz. Další dobrou zprávou pro potenciálního výherce je fakt, že pamět (1 modul) je značková. Je vyrobená Samsungem a její hlavní předností je dobré zvládání velice agresivního časování, tzv. timingu.

Brilantní podvozek

Celé sestavě dominuje základní deska MSI KT266A Pro2. Ta oproti svým předchůdcům zaujme především po výkonnostní stránce. Zlepšila se propustnost paměti a celkový výkon. Tady jsou její technická data.

Označení: K7T266A Pro2 Určena pro procesory: AMD Duron,Athlon,Athlon XP Patice: Socket A Integrovaný čipset: VIA KT266A Formát: ATX Paměť: Maximální paměť 3GB/3 sloty Zvuk: Audio AC97(ALC201A) Řadič: ATA/100 Počet PCI slotů: 5 Počet USB Portů: 6 AGP slot (4x): 1 CNR slot: 1

Zadní část skříněČipset VIA KT266 byl sám o sobě dost rychlý a teď ještě zrychlil. I přesto je NorthBridge chlazeno pouze pasivním heatsinkem. Možná, pro jistotu, by instalace malého větráčku neškodila. Ale to je otázka spíše vkusu. Opět se ale potvrdilo, že u VIA se vyplatí počkat na A verzi čipsetu, která bývá nepatrně lepší než neáčkové verze a je zbavena drobných chybiček, které postupem času vyplavou na povrch. Deska samotná je navržena poměrně zdařile. Kolem patice pro procesor se nenachází nic, co by bránilo instalaci rozměrnějšího chladiče nebo Orbu. Všechny kabely jsou profesionálně uložené, nikde se nic neplete nebo neplandá. Technikům Mironetu určitě způsobila vrásky na čele podpora 6ti USB portů. Takže nelenili a všechny poctivě nainstalovali. Bohužel si tato poctivost vybrala svou daň v podobě jednoho jediného volného PCI slotu. To je akorát tak na instalaci ethernet adaptéru nebo video karty - dohromady se tam ale nevejdou. Tento maximalistický přístup postihl i v motherboardu vestavěnou zvukovou kartu s game portem, která se díky instalaci druhé zvukové karty jenom vozí. S gameportem se však nejedná o nějakou tragedii - dá se lehce vymontovat.

(Navíc, podle posledních zákulisních informací z dobrého zdroje, bude síťová karta ještě nainstalována. Takže v počítači nebude chybět vůbec nic.)

Zvučný zvuk

Sestava dostala špičkový zvuk v podobě SoundBlasteru Audigy. Tento soundblaster je lahůdkou sám o sobě a dalo by se o něm napsat mnoho stránek. Obávám se však, že ani tak by se mi nepovedlo věrně popsat zážitek ze zvuků a hudby, kterou produkuje. Jakoby samozřejmostí je podpora 5ti reproduktorů a kompletního prostorového zvuku. Bonusem navíc pak vestavěný ultra rychlý FireWire port pro připojení videokamery nebo notebooku.

Komentář: Sice se jedná o subjektivní pocity, ale tady musím konstatovat, že jsem měl hned několikanásobnou, a to přímo nehoráznou smůlu, že jsem si Audigy poslechl. Neboť za a) mám hudební sluch, za b) jsem Audigy slyšel na pořádných reproduktorech i výborných sluchátkách a za c) hraju 3D akční hry, ve kterých je nutné mít kompletní představu o tom, co se děje za vámi nebo vedle vás. Čistota zvuku, perfektní balance, true Bass a to všechno okolo na mě udělalo takový dojem, že jsem Audigy z ničeho nic začal chtít. Nevím, jestli si to dokážete představit, ale poslouchat hudbu z klasického rádia je pro člověka s Audigy zkušeností nepředstavitelné. Nutně si musí připadat jako na začátku století. Je to jako srovnávat koloběžku s Mercedesem. Opravdu nevím, co to se mnou udělá za nějakých čas, až přijdou na trh další a ještě lepší SoundBlastery...

Pevný disk

Seagate Barracuda IV ST360021A 60 GB je absolutně nejtišším diskem na trhu. Do tichého počítače se hodí dokonale. Podporuje rozhraní Ultra ATA/100, má 2MB vyrovnávací paměti, více než dobrou přístupovou dobu 9.5 ms a jeho plotny se otáčejí rychlostí 7200 ot/min. Co víc si přát.

Grafická karta

Innovision Tornado GeForce 3 Ti 500 není na trhu úplně nejdražší kartou, přesto patří InnoVision Tornado GF3 Ti500mezi ty velmi výkonné. Innovision si udělala dobré jméno svými TNT2 kartami, které už tehdy vynikaly svojí rychlostí, a jak lze soudit, v tradici pokračuje i svojí GF3 verzí. Proto ani nepřekvapí, že se objevuje karta tohoto výrobce v tak nadupané sestavičce. Upoutá už perfektně provedeným orb chladičem na GPU a heatsinky na pamětích. Díky tomu snese velice rychlé knitočty. NVidia GF3 v tomto případě běží od základu na 240 MHz a paměť na 250MHz, což je doslova paráda.

Testy

Nejvíce nás pochopitelně zajímaly výkony. Takže tady jsou výsledky:

Quake III Arena

Quake III Arena Time Demo

Gl Driver Default, GL Extensions on, Color Depth 32bit, FullScreen on, Lighning Lightmap, Geometric Detail High, Texture Detail Full, Texture Quality 32bit, Texture Filter Trilinear

Rozlišení (bodů) demo 1 demo 2
640 x 480  199.8 197.6
800 x 600  198.1 196.5
1024 x 768 185.1 189.6
1280 x 1024 150.4 159.1
1600 x 1200 113.8 119.7

Quake III Arena Time Demo

Gl Driver Default, GL Extensions on, Color Depth 16bit, FullScreen on, Lighning Lightmap, Geometric Detail High, Texture Detail Full, Texture Quality 16bit, Texture Filter Trilinear

640 x 480 200.7 197.5
800 x 600 197.9 195.7
1024 x 768 189.4 192.1
1280 x 1024 159 167.5
1600 x 1200 123.8 130.8

Při sledování dema zůstane člověk stát s otevřenou pusou. Vlastně ani nevidíte, nemáte šanci postřehnout ,co se na obrazovce děje. Celé timedemo skončí za 6 vteřin, a to skoro bez ohledu na rozlišení (asi pro příště budeme muset změnit Open GL benchmark na nějaký o poznání agresivnější).

MadOnion 3DMark 2001

Rozlišení obrazu (bodů) Hloubka barev (bitů) Textury (bitů) Z-Buffer 3DMark skóre
640 x 480 16 16 16 9090
640 x 480 32 32 24 9010
800 x 600 16 16 16 8848
800 x 600 32 32 24 8660
1024 x 768 16 16 16 8198
1024 x 768 32 32 24 7962
1200 x 1024 16 16 16 7149
1200 x 1024 32 32 24 6765
1600 x 1200 16 16 16 6056
1600 x 1200 32 32 24 5419

S 3DMarkem už si počítač tak hravě neporadí. Klasické stop-testy přeci jenom zafungovaly, a tak v High Polygon Count (8 světel) bylo vidět trhání obrazu. Faktem ale je, že dnes není na trhu počítač, který by tento test zvládl bez trhání, a ještě dlouho asi nebude. Shrnuto podtrženo, skvělé výkony.

Stabilita

Přední větrákPočítač po celou dobu testu běžel bez sebemenšího problému. Nepřišel jsem ani na žádný nedodělek, špatně odvedenou práci, nekvalitní součástku nebo něco podobného. V tomto směru technikům Mironetu nemám co vytknout. Určitou neznámou tak zůstává jenom čipset VIA, od kterého se dá očekávat ledasco - i když byl vyměněn SouthBridge.

Hodnocení

Hodnoty dosahované v benchmarcích jsou velmi nadprůměrné a výkon sestavy obdivuhodný. Zvláštní ocenění zaslouží grafická karta a inteligentní odhlučnění přímo vyvinuté Mironetem.