Tyhle „bedny“ se v Číně nevyrábí. Tady začíná cesta do hifistického ráje

  • 102
Worthing (Od zpravodaje Technet.cz) - Žádná jiná firma nevyrábí tolik reprosoustav v high-endové kategorii jako britská společnost Bowers & Wilkins. Příští rok oslaví 50 let od vzniku a letos si trochu předčasně nadělila novou špičkovou řadu 800. Podívejte se do fotogalerie, jak se vyrábí.

Nejvyšší modelovou řadu 800 není třeba milovníkům kvalitního zvuku představovat. Mimo zvukových kvalit je zapamatovatelná díky typicky žlutým kevlarovým membránám (u vyšších modelů umístěným v marlanové kopuli) nebo diamantovému výškovému měniči v samostatné hliníkové ozvučnici. A také ceně, kterou jsme zvyklí vídat spíše v cenících automobilek.

Takto vypadají úplně na konci, při reprodukci. Na snímku B&W 802 D3 ve firemní poslechovce. Ačkoli nevíme proč, naživo vypadají mnohem lépe než na fotkách.

B&W letos uvedlo novou generaci, která ale není jen lehkým vylepšením generace předchozí. Nové 800 D3 jsou totiž úplně nové bedny.

Modelování a simulace

Ve vývojovém centru B&W ve Steyningu to vzali z gruntu. Pomocí nástroje pro fyzikální modelování a simulace Comsol Multiphysics vytvořili modely předchozí generace reprosoustav a pomocí simulací sledovali, jak se skříň a jednotlivé součásti chovají při reprodukci různých frekvencí a různém zatížení (tedy hlasitosti). Tři roky vývoje se tak točily zejména kolem hledání materiálů a přesných tvarů všech součástí tak, aby se jako celek chovaly akusticky zcela inertně.

Simulace fyzické odezvy ozvučnice na reprodukci. Vlevo předchozí, vpravo nová generace. Vizualizace při extrémním zvětšení, ozvučnice minulé generace se na dotek ani nepohla.

Skříň je z překližky, respektive 12 – 15 vrstev lepených a lisovaných dýh. Proces výroby skříně si můžete prohlédnout na videu a ve fotogalerii.

Systém výztuh Matrix má méně přepážek, ale jsou silnější, původní MDF nahradila překližka. Hrana pod kopulí středové membrány byla výrazně posílena. A v neposlední řadě, samostatná ozvučnice středotónového reproduktoru již není z Marlanu, ale hliníku.

U membrán středového a basového reproduktoru se výrobce místo pouhého zvyšování pevnosti a lehkosti snažil posunout nekontrolovaně rezonanční frekvenci mimo pracovní frekvenční rozsah, což ve výsledku znamená, že se membrána během reálného provozu chová zcela inertně. Zde mimo fyzikální simulace využili i laserové skenování pohybu na povrchu membrány.

Co se nijak nezměnilo, je diamantová membrána výškového měniče, protože se vhodnější materiál a tvar jednoduše nepodařilo najít.

Podle výsledků počítačové simulace byly vytvořeny i zcela nové koše reproduktorů. Stačilo klepnout kovovou tyčkou na starý a nový koš a bylo jasné, jakou cestu v akustické inertnosti výrobce urazil. Velkou.

Reprosoustavy jsou velké a těžké. Při „přehazování“ modelů jsme tak ocenili...

Reprosoustavy jsou velké a těžké. Při „přehazování“ modelů během poslechů jsme tak ocenili kolečka. Součástí podstavce jsou hroty i nožičky - jejich přehození zvládnete bez nutnosti reprosoustavy pokládat.

O zvuku se tentokrát moc nerozepíšu. Posuzovat reprosoustavy za 599 980 Kč (v případě modelu 802 D3) na hudebních ukázkách, které nemám naposlouchané, se signálovým zdrojem, na který nejsem zvyklý a v poslechové místnosti, jejíž akustické vlastnosti neznám, by bylo nezodpovědné. Snad jen takto: chyby v reprodukci se hledají jen velmi těžko. V paměti mi utkvěla především nespoutaná dynamika a famózní vykreslení hudební scény.