Repro Xtrusio DSR100: zvedá laťku

  • 13
Stále populárnější jsou systémy schopné přehrát prostorový zvuk. Společnost Logitech nabízí systém 4.1 s hliníkovým subwooferem a výrazně nadprůměrným zvukem v dané kategorii. Co nás na Systému SoundMan Xtrusio DSR-100 zaujalo a co se nám naopak nelíbilo?
Neustále zvyšující se požadavky na kvalitu reprodukovaného zvuku a jeho co největší přiblížení realitě i v prostorách domovů a kanceláří přinesly před přibližně třemi lety na svět soustavy 4.1 - neboli čtyři tzv. satelitní reproduktory a jeden basový subwoofer. Na jaře tohoto roku vypustila společnost Logitech svoji 4.1 soupravu s názvem SoundMan Xtrusio DST-100. Jedná se v podstatě o nejvyšší reproduktorový systém nabízený výše zmíněnou společností. Cena kolem 7800 Kč však nepatří k nejmenším.

Co je v krabici?

Logitech SoundMan Xtrusio DSR-100Na poměrně velké krabice, ve kterých jsou uloženy systémy, které mají více než čtyři reproduktory, jsme si již zvykli. Z polystyrénových obalů jsme postupně vyloupli čtyři stíněné reproduktory (v těchto systémech zvaných satelity), jeden basový reproduktor (subwoofer), speciální dálkové ovládání propojené se systémem kabelem a s možností připojit stereojack například od sluchátek, instalační příručku ve čtrnácti jazycích (bez češtiny), dva kabely pro analogový audio vstup (pro levý a pravý kanál), jeden pro digitální vstup. Ve vybavení jsou i dvě redukce, první převádí konektor 5.1 výstupu na jack a druhá přenáší cinch výstup na jack. Dále je v balení k dispozici dvojice držáků pro připevnění reproduktorů na zeď či nábytek. Logitech do krabice přidal i 2 CD. První obsahuje hudbu několika žánrů a různý multimediální software, zatímco na druhém CD je umístěn program PowerDVD, který samostatně prodejný stojí poměrně hodně peněz.

Design

Logitech vsadil na jacky Poměrně originální tvar má jak subwoofer, tak sada čtyř satelitů. Vše je podřízeno oválným tvarům. Jakékoliv ostré hrany, pokud nejsou nezbytně nutné, se eliminují. Černé barevné provedení doplňuje šedý plech na reproduktorových krytech. Každý ze satelitů je napevno spojen se svým kabelem, který je ukončen barevně odlišeným jackem. Zadní reproduktory od těch určených dopředu lze rozeznat podle délky kabelu, která je téměř dvojnásobná a dosahuje tří a půl metru. Každý z reproduktorů má barevně označený obal svého jacku.

Subwoofer s integrovaným zesilovačem má hliníkový plášť, jehož vlastnosti by měly dopomoci k čistšímu a kvalitnějšímu podání basů. Basový reproduktor je mimo svého tvaru zajímavý také tím, že je jeho zvuk směřován vzhůru a ne do stran či podlahy, jak je tomu u některých konkurenčních produktů. Na dolní liště subwooferu se nachází ovládání jednoduchého ekvalizéru, který nabízí zvyšování či snižování sytosti 100 Hz a 10000 Hz pásma. Zadní část spodní lišty je určena pro připojení dálkového ovládání. Digitální a analogové vstupy (vše je realizováno přes klasické jacky) zabírají tři pozice. Další čtyři konektory, barevně odpovídající jackům satelitních reproduktorů, jsou logicky určeny právě pro jejich připojení. Následuje vstup pro napájecí kabel a nad ním tlačítko power, kterým se celý systém spouští.

Dálkový ovladač SoundTouchDálkové ovládání, které patrně nejvíce připomíná miniaturní myš, nefunguje bezdrátově, jak by se dalo čekat, ale připojuje se kabelem k subwooferu. Nabízí tři ovladače a jeden výstup pro sluchátka. Ovládací kolečka umožňují měnit celkovou hlasitost nebo nastavovat fade. Tlačítko slouží k přepnutí systému do režimu stand by. Podobné ovládací prvky a výstupy na sluchátka bývají u takových systémů umístěny na jednom ze satelitních reproduktorů. Výhodou nápadu s tímto dálkovým ovládáním je možnost umístit reproduktory do ideální polohy.

Vlastnosti

Váha celé soupravy činí něco málo pod sedm kilogramů - na ní se nejvíce podílí subwoofer. V něm je také umístěn zesilovač, který dokáže systému dodat 100 W (RMS), přičemž 52 W spotřebuje basový reproduktor a každý satelit 12 W. Frekvenční rozsah systému je udáván od 28 Hz po 20 kHz. Odstup signálu od šumu činí pěkných 80dB.

Zvuk

Pro nejlepší zvuk je potřeba postavit subwoofer pod stůl. Při prvních testech jsme měli problém se slabým šumem, ale poté, co jsme snížili v počítači hlasitost a zvýšili ji přímo na soustavě, problém zmizel. Testy několika skladeb různých žánrů a her prokázaly, že se jedná o velice dobře vyvážený systém s čistou a výraznou reprodukcí. Především subwoofer dokáže doslova divy. Prakticky bez zkreslení zahraje jak nejhlubší, tak poněkud vyšší tóny. Středy i výšky zase dobře zvládají satelitní reproduktory. Xtrusio bohatě postačí k ozvučení místnosti, ale větší párty se s ním již nedá provozovat. Při opravdu silném zvýšení hlasitosti se projeví určité zkreslení.

Hodnocení

Reproduktorová sestava, která se díky kvalitnímu stínění velice dobře hodí ke každému počítači s dobrou zvukovou kartou. Svými basy rozhýbe desku stolu. Čistý sytý zvuk dokáže zaujmout nejednoho posluchače. Snad jen cena by mohla být o něco menší.

Zvuk: 47 bodů z 50možných

Dojem z velice pěkného zvuku při všech testech nepokazilo ani počáteční šumění.

Vybavení: 13 bodů z 15 možných

Z vybavení je možno chválit několik redukcí a program PowerDVD.

Zpracování: 8 bodů z 10 možných

Hliníkový subwoofer dělá divy, reproduktory již na tom tak dobře nejsou.

Cena: 13 bodů z 25 možných

Cena nepatří mezi lidové, ale na druhou stranu ji vyvažuje kvalita zvuku a vybavení.