Fotit do RAW nebo JPEG?

Fotit do RAW nebo JPEG? | foto: montáž: Pavel Kasík, Technet.cz, Profimedia.cz

Už žádné fotky z RAW formátu. Agentura Reuters chce předejít padělkům

  • 95
Fotografové na volné noze, kteří zasílají své snímky agentuře Reuters, budou muset nově dodržovat zákaz RAW fotografií. Agentura bude přijímat pouze JPEG soubory, které vznikly přímo ve fotoaparátu. Slibují si od toho zvýšení rychlosti i lepší kontrolu etických standardů.

Tisková agentura Thomson Reuters oznámila svým externím spolupracovníkům, že budou nyní po „celosvětové změně podmínek“ přijímat pouze fotky v JPEG formátu.

RAW vs JPEG

RAW (v angličtině syrový) je přímý záznam všech dat ze snímače fotoaparátu.

JPEG je komprimovaný obrazový formát, který vzniká převodem obrazových dat (buď ve fotoaparátu nebo dodatečně v počítači).

„Neposílejte prosím ani fotografie, které byly vyfoceny do RAW nebo CR2 formátu a poté na počítači převedeny do JPEG (tzv. postprocessing, pozn. red.),“ stojí v e-mailu, který zveřejnil PetaPixel.com. „Pokud chcete fotit do RAW formátu, je to v pořádku, stačí, když budete zároveň s tím ve fotoaparátu generovat i JPEG. Posílejte nám pouze fotografie, které byly pořízeny rovnou do JPEG formátu, s minimálními dodatečnými úpravami (ořez, úprava barevnosti apod.)“

Věrné zachycení reality i vyšší rychlost

Důvodem k tomuto opatření je podle vyjádření Reuters předcházení neetické manipulaci. Cílem agenturních fotografií totiž „není vytvářet esteticky líbivé fotografie ani umělecky interpretovat realitu“.

Fotografie ve formátu JPEG vytvořené přímo ve fotoaparátu jsou s použitím specializovaného softwaru snadno rozpoznatelné od těch, které byly do JPEG převedeny až dodatečně. Agentura tak chce zřejmě předejít fotomontážím a dodatečným úpravám.

Dalším důvodem může být zrychlení. Soubory JPEG jsou výrazně menší než soubory RAW či CR2 o stejném rozlišení.