Revoluce ve formátech základních desek?

  • 13
Formáty základních desek ATX, mikroATX, mini-ITX a další budou možná zanedlouho nahrazeny novými. Novinky v tomto směru představil například Intel nebo společnost VIA Technologies.
Zdá se, že současné nejrozšířenější formáty základních desek již současným potřebám výrobců přestávají patrně vyhovovat. Mohlo by se to alespoň zdát z toho, že se nedávno objevily nové formáty, které si na ty současné brousí zuby. Pozice těch nejrozšířenějších s označením ATX a MicroATX však asi ještě nějaký čas ohroženy nebudou.

To vše je způsobeno jednak tím, že počítače, které se mají objevit například v domácnosti, je stále menší. Tím dalším důvodem jsou nové technologie, na které musí výrobci reagovat a přizpůsobovat se jim, pokud nechtějí skončit v propadlišti dějin.

Malé, menší, nejmenší

Stále větší pozornosti se dostává malým kompaktním počítačovým systémům, které vedle hlavního určení plní i estetickou funkci. Počítače současnosti tak dostávají tvary produktů spotřební elektroniky a k vidění jsou designové kreace, jakou je počítač v modelu automobilu či krabici od doutníků.

Z toho vyplývá určitý tlak na výrobu malých, kompaktních a dobře vybavených základních desek. Tam, kde byl příliš veliký i formát MicroATX či dokonce FlexATX, může uživatel využít mini-ITX, který vytvořila společnost VIA Technologies. Problémem toho formátu však je, že desky s ním vyrábí jen VIA, která do něj vkládá i vlastní procesor. Na druhou stranu vzhledem k tomu, že je na desce integrován grafický akcelerátor s VGA i TV-Out výstupem, šestikanálový zvuk, síťová karta, zbývá uživateli nalézt jen vhodný case se zdrojem, paměť a pevný disk. Navíc je takový počítač maximálně tichý, neboť jediný větrák, který tento systém využije, je ten u zdroje. Určitý nedostatek pak tkví ve výkonu celé sestavy, který není nijak excelentní.

Základní desak formátu Nano-ITX 

Zdá se však, že i rozměry 170 x 170 mm jsou příliš, a tak VIA nedávno představila nový formát, který je ještě menší. Nano-ITX totiž zabírá čtvercovou plochu o délce hrany 120 mm. Z toho bude 15 mm čtverečných určeno pro procesor. Deska bude využívat SODIMM paměti, která mají snížený profil, a objeví se na ní vedle dvou IDE portů i SATA konektor. K dispozici dále budou dva porty USB, slot Mini-PCI a tradiční porce konektorů S-Video, VGA a TV-Out, 3x Audio, LAN. Tato deska by se měla na trhu objevit již ke konci tohoto roku.

Intel chce útočit na ATX

Přímo na hlavní platformu dneška míří Intel se svým návrhem nového formátu BTX s kódovým označením BigWater. Firma počítá, že v současnosti nejrozšířenější formát ATX a jeho odvozeniny bude moci nahradit právě touto novinkou. BTX je zkratka tří slov Balanced Technology Extended. Tento formát by se měl objevit ve třech specifikacích. První s označením BTX má rozměry cca 267 x 325 mm, MicroBTX má hrany dlouhé 267 a 264 mm a konečně PicoBTX bude mít délku 267 mm a šířku 203 mm.

Nový formát základní desky s označením BTX 

Jedním z hlavních důvodů, proč byl design klasického ATX Intelem přepracován, je zlepšení průchodu vzduchu počítačem. Ten by měl proudit přímo skrz systém tak, aby se co nejlépe dostal k nejvíce zahřívajícím se částem, jako je procesor, grafická karta a čipset. Samozřejmostí pak je implementace nových rozhraní, jako je PCI Express či SerialATA. Další novinkou má být přichycení desky k šasi, které zajistí modul SRM (Support and Retention Module). Formát BTX má být veřejnosti k dispozici přibližně za rok.

Co dále se základními deskami?

Z předchozích řádků mimo jiné vyplývá, že vývoj na poli základních desek míří dvěma směry. Ten první klade nároky na zabraný prostor, který by měl být co nejmenší, a z toho vyplývá množství integrovaných komponent. Zde se možná jednou dostaneme do situace, kdy bude celý počítač v jednom čipu.

Druhý směr dává prostor určité variabilitě. K ní chce dodat výborně zvládnuté vedlejší funkce, mezi které můžeme řadit bezproblémové chlazení či zjednodušení instalace komponent i samotné desky.