CPU

CPU | foto: Profimedia.cz

Revoluční formát základních desek odpískán

  • 134
Ne všechny nové technologie se uchytí na trhu. Jiné jsou přijaty s nadšením. První případ odpovídá historii formátu základních BTX a druhý by mohl reprezentovat nový procesor od společnosti Intel. Jaké jsou další novinky v oblasti počítačových součástí?

Procesory:

Procesory jsou silou a mozkem každého počítače. Jejich poslední vývoj spěje k násobení jader. Dvoujádrové procesory jsou dnes, s cenou od 4 000 korun, jasnou (a vlastně jedinou) volbou. 

Přesto někteří obchodníci stále vydávají ve svých sestavách Pentium 4 630 za výkonný procesor. A v tomto případě je už samo slovo počítačový procesor hodně odvážné, možná by se hodil spíše do kalkulačky. 

HW prehled1

Dvěma jádry rozhodně vývoj nekončí. V minulých dnech byly zveřejněny první testy připravovaného Intel Core 2 Quadro - procesoru, který disponuje čtyřmi jádry! Skutečnost je taková, že se jedná o Core2Duo E6700 přítomné vlastně 2x (odtud označení Core 2 Quadro QE6700) a navíc s rychlejší sběrnicí FSB.

Výkon je v optimalizovaných programech (těch, které využijí více jader najednou) pro vícejádrové procesory (typicky střih videa, 3D CAD programy, nové a budoucí hry atd.) ohromující - až 70% proti dvoujadernému Core2Duo.

V neoptimalizovaných programech je procesor silný, jako jedno jeho jádro – tedy také žádné ořezávátko. A cena za tuhle legraci? Odhadem 25 000 korun s DPH.

Očekávat ho můžeme již velmi brzy. Dobrá zpráva je, že bude k dispozici i běžnější verze s označením Core 2 Quadro Q6600. Bude tikat na 2,44 GHz (tedy dvojité Core2 duo E6600) a bude stát nejspíše minimálně 15 000 Kč s DPH. Bohužel se ho dočkáme až na počátku příštího roku.

Základní desky:

Zde vycházejí novinky a revize jako na běžícím pásu. Co tedy vybrat za opravdu zajímavou novinku?

Velmi zajímavá je z několika důvodů DFI Infinity Ultra II M2 pro procesory AMD. 

HW prehled1

Za prvé jí předcházelo velké očekávání, protože desky DFI v poslední době doslova válcovaly konkurenci.

Za druhé se vyznačují vynikajícími taktovacími schopnostmi, kterými si desky DFI právě vydobyly svou pověst a pozici.

A za třetí - skvělá cena. Příznivých 2 800 Kč s daní dělá z tohoto modelu adepta na prodejní trhák. 

Čtvrtým důvodem a zároveň překvapením je použitá chipová sada. Představení a testy této základní desky zde.

Operační paměti:

Heslo - operační paměti a místa na disku není nikdy dost - je stále v platnosti. Požadovaná kapacita paměti i v běžných počítačích se s příchodem nových Windows Vista může zdvojnásobit.

Windows XP podporují jen 4GB RAM zatímco Vista 8GB. Výrobci se na to pilně připravují. Hodně sledovaný je i souboj o nejrychlejší paměť na trhu.

HW prehled1

Jako dva kohouti se přetahují firmy OCZ a Corsair. Sotva jeden vydá nejrychlejší paměti, další den je vše jinak, protože druhý našel 7Mhz rezervu a ujímá se vedení. Šlápnout do pedálů hodlá OCZ a brzy představí paměti DDR2 na neskutečné rychlosti 1333 MHz! A konec to určitě nebude, potenciál DDR2 pamětí dosahuje až 1,8 - 2 GHz. Na konci příštího roku se představí mnohem rychlejší paměti typu DDR3.

Grafické karty:

Grafické karty jsou bedlivě sledovanou oblastí. Co bylo minulý měsíc vydáváno za výkonnou herní grafiku, může být dnes výprodejová verze.

Souboj ATI (kde finišuje spojení s firmou AMD) a nVidie přináší zajímavé situace. Konkurenční boj je opravdu ostrý. Nejraději to vidíme na cenách.

ATI dnes prodává některé srovnatelně výkonné karty mnohem levněji než nVidie. Typicky: X1900GT je přímou konkurencí k 7900GT, ale stojí o 1500 - 2000 méně. Nový X1950XTX je konkurencí pro 7900GTX, ale nejen že ji výrazně poráží, ale je i levnější.

A právě u nového ATI Radonu X1950XTX se zastavme.
 
Inovace starší X1900XTX se povedla na výbornou. Nový chladič a hlavně první použití pamětí GDDR4 na taktu 2,0 GHz jsou změnami k lepšímu. Vynikající jsou výkony při vyhlazování a náročném HDR ve hrách, o kterých si díky špatnému návrhu chipu může na stávajících GeForce7 nVidia nechat jen zdát.

Menším šokem je i cena této novinky – od 11 600 - 13 000 korun s daní! Karta se samozřejmě ujímá trůnu nejvýkonnější jednojádrové grafické karty světa.

Nvidia má sice v rukávu dvoujádrovou 7950GX2, která je o něco málo výkonnější (6%), ale za nesrovnatelně vyšší cenu. Navíc je založena na SLI, které zdaleka nefunguje všude.

Změnu jsme zaznamenali i na trůnu absolutního krále výkonu – tam dnes kralují systémy s více kartami. Firma nVidia přišla i o tento trůn, když její QuadSLI – systém čtyř grafických karet - nově dokáží porazit dvě ATI X1950XTX v CrossFire systému, který navíc na rozdíl od SLI funguje všude. U nVidie mají tedy důvodů k zamyšlení více než dost. První recenzi v ČR nového ATI Radeonu X1950XTX si můžete přečíst zde.      

Pevné disky:

Že je pevný disk jako mechanická komponenta největší brzdou výkonu počítačů, asi není třeba dlouze diskutovat – fyzikální zákony jsou zde opravdu neúprosné. Když už není možné zrychlování, tak je možné zvyšování kapacity pomocí hustoty zápisu. Tempo na poli desktopových pevných disků udává Seagate. 

HW prehled1


Ten jako první představil disky s kolmým zápisem i do desktopových počítačů. Prozatím není rozdíl příliš výrazný, ale další vývoj a zvyšování kapacity má u kolmého zápisu veliký potenciál.

Jak si vede nový Seagate řady 7200.10 s kolmým zápisem, se můžete dočíst v tomto článku. Další vývoj mechanických pevných disků je ale nejasný. Zejména se dnes hodně nahlas mluví o využití flash disků - hlavně v noteboocích.

Počítačové zdroje:

Častým prohřeškem při skládání nových sestav je velké podcenění napájecího zdroje. Bohužel šetření na této komponentě není ušetřením, ale právě naopak.
Ani hodnota wattů není tím rozhodujícím, jelikož levné zdroje často lákají na stovky wattů, které nejsou schopny dodat. V případě horké novinky Seasonic M12 700W to neplatí. 

HW prehled1

Tento zdroj je určen do nejnáročnějších sestav. Je to příklad přístupu - co výrobce slíbí, to zdroj splní. Jednu z prvních recenzí si můžete přečíst zde.

Počítačové skříně (case):

I na počítačové skříni se často neopodstatněně šetří. Přitom ta kvalitní nemusí stát moc. Příkladem takové case je Thermaltake Mambo, který za 1 200 Kč s daní prokáže mnohé kvality. Pevně věříme, že se doba levných "papírových krabic“ chýlí ke konci. 
 

HW prehled1

Jistě mnozí z vás slyšeli cosi o formátech ATX a BTX. Formát BTX několik let prosazoval Intel, pro BTX byly potřeba i speciální skříně, protože pozice součástek byly odlišné od ATX.

V minulých dnech ale Intel definitivně oznámil konec snah o prosazení BTX formátu – ty totiž nikam nevedly. Dokonce koloval vtip, že jediný, kdo využívá BTX, byl management Intelu. Hlavním důvodem pro příchod BTX byly stoupající nároky na chlazení (zejména tehdejších Pentií 4). To s příchodem nových Core2Duo (doufejme, že natrvalo) padlo.

Oblast počítačů je jedna z oblastí, kde jediná jistota je, že žádná jistota není. Dokladem toho je dodnes památná proklamace jednoho nejmenovaného softwarového miliardáře, který svého času razil myšlenku, že 640kB paměti přeci musí stačit každému. Novinky se objevují každý den a jistě tedy neuškodí čas od času si některé zajímavosti představit. 

HW prehled1

Autor textu je šéfredaktorem webového magazínu o počítačích DigitalDoom´s Digi World.