Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Revoluční fotoaparát Panasonic G1. První živé fotky a dojmy

  12:20
Fotí jako zrcadlovka, ale je menší, lehčí a nemá zrcátko. G1 je první fotoaparát nového konceptu Micro FourThirds. Těsně před zahájením výstavy Photokina 2008 jsme ho v Kolíně nad Rýnem vyzkoušeli.

Panasonic Lumix G1 je ve třech barvách | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

S digitální zrcadlovkou můžete vykouzlit podstatně lepší snímky než s jakýmkoli kompaktem či superzoomem. Nabízí mnoho možností nastavení a především široké možnosti výměny objektivů - od krátkých po dlouhé, od levných po velmi drahé. A mnoho speciálních - širokoúhlé či například "rybí oko". Popularitě mezi amatéry jim však ubírají velké rozměry, vyšší až vysoká hmotnost, leckdy vysoká cena a zpravidla určité nároky na fotografické dovednosti a zkušenosti fotografa.

Panasonic ve spolupráci se společností Olympus vyvinul koncept Micro FourThirds (Micro 4/3), který má tyto nedostatky odstranit a odstup běžných uživatel od DSLR fotoaparátů překonat. Prvním fotoaparátem tohoto konceptu je Panasonic Lumix DMC-G1.

Nejmenší foťák s výměnnými objektivy

Když poprvé chytnete G1 do ruky, překvapí vás jeho drobnost. Abych upřesnil - není tak malý jako kompakty a většina ultra-zoomů, ale je s velkou rezervou nejmenší zrcadlovkou s výměnnými objektivy na světě. Má tlapa, zvyklá na 400D od Canonu, měla nejdříve se správným uchopením malého gripu problém, nicméně po chvilce jsem si zvykl a aparát držel pevně a pohodlně - a to jak s krátkým 14-45mm, tak i 45-200mm objektivem. Ty jsou totiž v Micro FourThirds formátu menší a lehčí než klasické objektivy pro 3/4 či FullFrame.  

Lumix G1 - zepredu/zboku

Tělo působí pevným a bytelným dojmem, nabízeno bude ve třech barvách - černé, červené a modré. Stejně zbarvené bude i příslušenství - popruh na krk a brašna.

Lumix G1 - celek

Pod spouští je multifunkční kolečko pro nastavení parametrů focení (čas, clona...), přesně jak to známe u většiny DSLR. Jediným tlačítkem na čelní stěně je uvolnění bajonetu objektivu - hned při stisku jste na to upozorněni zprávou na displeji a foťák se automaticky vypne.

Lumix G1 - zezadu 1

Většinu zadní strany zabírá výklopný LCD displej a hledáček (info o nich dále v textu). Mezi nimi lze přepínat jak automaticky (senzor přiblížení oka k hledáčku), tak tlačítkem LVF/LCD. Při focení "od boku" měl senzor tendenci reagovat i na bundu či rukáv.

Lumix G1 - z boku 1

Způsob přepínání režimů a pohyb v menu je tradiční - stejný jako u L10 a jiných DSLR Panasonic. Rychle si však zvykne i ten, co neměl nikdy Lumix v ruce - přepínání funkcí je doplněno jejich textovým zobrazením na displeji a zpravidla i docela výmluvnými animovanými piktogramy.

Lumix G1 - zboku 2

Přístroj fotí na SD či SDHC karty.

Lumix G1 - zespodu

Akumulátor během focení vydržel 460 snímků - zhruba z jedné třetiny s bleskem. Pak došla paměťová karta, indikátor baterie zobrazoval poslední "čárku".

Lumix G1 - srovnani s L10

Přímé srovnání velikostí a konstrukční složitosti L10 a G1.

Jedno tělo a dvě skla

V tuto chvíli je přístroj nabízen jako "single set" s objektivem 14-45 mm (F 3,5-5,6 s optickou stabilizací obrazu OIS) či "dual set" i s druhým objektivem 45-200 mm (F 4-5,6 OIS). Příští rok přibudou objektivy  14-140 mm (F 4-5,6 OIS HD), 7-14 mm (F 4) a fixní ohnisko 20 mm (F 1,7).

Lumix G1 - redukce

Díky redukci z Micro 4/3 na 4/3 (volitelné příslušenství) můžete na G1 nasadit jakýkoli současný 4/3 objektiv. Zpravidla je však nutné ostřit manuálně - zkoušeli jsme skla Olympus, Sigma a Panasonic.

Snímač a elektronika

O snímání obrazu se stará 4/3 Live MOS snímač s rozlišením 13,1 MPix (12,1 MPix efektivně). Obraz snímá s frekvencí 60 snímků za sekundu, což zabezpečuje plynulý živý náhled v hledáčku či na hlavním displeji.

Lumix G1 - rez
Řez fotoaparátem DMC-G1

Snímací čip je vybaven účinným systémem čištění - vždy po zapnutí fotoaparátu se rozvibruje s frekvencí 50 kHz (50 000x za sekundu), čímž ze sebe případný prach a nečistoty oklepe. Samozřejmě si neporadí s mastnotou či "naschlou" špínou, při výměně objektivu je potřeba dbát stejných opatření jako u jakékoli jiné zrcadlovky. 

Lumix G1 - bez objektivu

Můžete ho vidět vždy při výměně objektivů, protože ve výhledu nebrání zrcátko. Lamela závěrky je vždy bezpečně schovaná mimo přístupný prostor - je to nutné, je extrémně jemná a velmi snadno poškoditelná.

Při fotografování asi nejčastěji využijete náhledový LCD displej s úhlopříčkou 3" a rozlišením 460 000 bodů. Důležité je, že zobrazuje celou plochu snímaného obrazu - máte přesný přehled o kompozici záběru. Displej je výklopný a otočný ve velmi širokém rozsahu. Snadno tak fotíte s přístrojem vysoko nad hlavou i zcela u země.

Lumix G1 - vyklopeny displej

Lahůdkou je hledáček "Live View Finder", který je vybaven L-COS displejem s rozlišením 1,4 Mpix. Jeden pixel není tvořen třemi segmenty jako u běžných LCD, ale jen jedním, který cyklicky mění zobrazovanou barvu (RGB) - změní ji 180x za sekundu. To vede k přesnější prezentaci barev a snížení barevného zkreslení při pohybu obrazu.  

Funkce pro začátečníky i pokročilé

V přístroji se místí zcela manuální režimy pro zkušené fotografy, poloautomatické režimy (priorita času, clony...) až po zcela automatický režim iA. Díky němu dokážou s přístrojem fotit i naprostí začátečníci. Přístroj sám vše změří, vybere optimální snímací režim (pozná, zda jde o portrét, krajinku, sport...), zvolí vhodnou citlivost (100-3 200 ISO), nastaví clonu a čas a pořídí snímek. V případě sekvenčního snímání takto změří první snímek a pro další toto nastavení využívá. Nechybí ani bracketing, při kterém přístroj pořídí několik snímků s různým nastavením a vy si poté vyberete ten nejlepší.

Lumix G1 - testovaci snimek 1
Všechny snímky v článku byly foceny představeným fotoaparátem G1 s 14-45mm objektivem v režimu iA. Jelikož měly vzorky předprodejní firmware (ale již v Češtině), máme zakázáno snímky publikovat v plném rozlišení. S důkladnějším hodnocením obrazu musíme počkat na finální kusy.

Lumix G1 - testovaci snimek 2

Zajímavou funkcí je možnost živého náhledu snímané scény se zobrazením výsledné technické podoby snímku - i laik tak uvidí, jaký následek má například volba dlouhého času. Jak Panasonic zdůraznil - nechce, aby uživatelé tohoto přístroje jen fotili, ale aby se i naučili fotit.

Lumix G1 - testovaci snimek 3

Během focení nás potěšilo velmi rychlé ostření a velmi slušně fungující "zafixování objektu", na který ostříte. Pokud se tedy focený objekt pohne, fotoaparát na něj znovu automaticky zaostří. Dokud se ostření úspěšně nedokončí, přístroj nefotí - pokud si tedy zvolíte příliš malý odstup od foceného objektu či se ostření nepovede z jiných důvodů, snímek nevznikne.

Lumix G1 - testovaci snimek 5

Sekvenční focení bylo velmi rychlé, karta zvládne zapisovat i dlouhodobě vysoký přísun dat - sekvence tedy může probíhat až do jejího zaplnění.

Lumix G1 - testovaci snimek 4
Snímek ze sekvenčního focení tanečnice

Suma sumárum

První dojmy z nového přístroje jsou velmi pozitivní. Micro 4/3 fotoaparát nabízí příjemně malé rozměry a jeho první inkarnace G1 také mnoho užitečných funkcí a výbornou obrazovou kvalitu. V manuálním režimu nabízí dostatečné možnosti individuálního nastavení, v plně automatickém s ním může fotit úplně každý - a co víc, nafotí technicky velmi zdařilé snímky. Co na tento průnik profesionální a amatérské scény řeknou zákazníci a uživatelé? Uvidíme na konci října, kdy se G1 začne prodávat v ČR. Předpokládaná cena za oba sety je mezi 15 a 20 tisíci korun.

Podrobnější hodnocení obrazových kvalit přístroje budeme moci napsat až po otestování s finálním firmwarem.

pozn.: Novinářskou cestu na představení přístroje zařídila společnost Panasonic. 

  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 11 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi jsou 3 příspěvky

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi nejsou příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi jsou 3 příspěvky

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 11 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...