Panasonic Lumix G1 je ve třech barvách

Panasonic Lumix G1 je ve třech barvách | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Revoluční fotoaparát Panasonic G1. První živé fotky a dojmy

  • 75
Fotí jako zrcadlovka, ale je menší, lehčí a nemá zrcátko. G1 je první fotoaparát nového konceptu Micro FourThirds. Těsně před zahájením výstavy Photokina 2008 jsme ho v Kolíně nad Rýnem vyzkoušeli.

S digitální zrcadlovkou můžete vykouzlit podstatně lepší snímky než s jakýmkoli kompaktem či superzoomem. Nabízí mnoho možností nastavení a především široké možnosti výměny objektivů - od krátkých po dlouhé, od levných po velmi drahé. A mnoho speciálních - širokoúhlé či například "rybí oko". Popularitě mezi amatéry jim však ubírají velké rozměry, vyšší až vysoká hmotnost, leckdy vysoká cena a zpravidla určité nároky na fotografické dovednosti a zkušenosti fotografa.

Panasonic ve spolupráci se společností Olympus vyvinul koncept Micro FourThirds (Micro 4/3), který má tyto nedostatky odstranit a odstup běžných uživatel od DSLR fotoaparátů překonat. Prvním fotoaparátem tohoto konceptu je Panasonic Lumix DMC-G1.

Nejmenší foťák s výměnnými objektivy

Když poprvé chytnete G1 do ruky, překvapí vás jeho drobnost. Abych upřesnil - není tak malý jako kompakty a většina ultra-zoomů, ale je s velkou rezervou nejmenší zrcadlovkou s výměnnými objektivy na světě. Má tlapa, zvyklá na 400D od Canonu, měla nejdříve se správným uchopením malého gripu problém, nicméně po chvilce jsem si zvykl a aparát držel pevně a pohodlně - a to jak s krátkým 14-45mm, tak i 45-200mm objektivem. Ty jsou totiž v Micro FourThirds formátu menší a lehčí než klasické objektivy pro 3/4 či FullFrame.  

Lumix G1 - zepredu/zboku

Tělo působí pevným a bytelným dojmem, nabízeno bude ve třech barvách - černé, červené a modré. Stejně zbarvené bude i příslušenství - popruh na krk a brašna.

Lumix G1 - celek

Pod spouští je multifunkční kolečko pro nastavení parametrů focení (čas, clona...), přesně jak to známe u většiny DSLR. Jediným tlačítkem na čelní stěně je uvolnění bajonetu objektivu - hned při stisku jste na to upozorněni zprávou na displeji a foťák se automaticky vypne.

Lumix G1 - zezadu 1

Většinu zadní strany zabírá výklopný LCD displej a hledáček (info o nich dále v textu). Mezi nimi lze přepínat jak automaticky (senzor přiblížení oka k hledáčku), tak tlačítkem LVF/LCD. Při focení "od boku" měl senzor tendenci reagovat i na bundu či rukáv.

Lumix G1 - z boku 1

Způsob přepínání režimů a pohyb v menu je tradiční - stejný jako u L10 a jiných DSLR Panasonic. Rychle si však zvykne i ten, co neměl nikdy Lumix v ruce - přepínání funkcí je doplněno jejich textovým zobrazením na displeji a zpravidla i docela výmluvnými animovanými piktogramy.

Lumix G1 - zboku 2

Přístroj fotí na SD či SDHC karty.

Lumix G1 - zespodu

Akumulátor během focení vydržel 460 snímků - zhruba z jedné třetiny s bleskem. Pak došla paměťová karta, indikátor baterie zobrazoval poslední "čárku".

Lumix G1 - srovnani s L10

Přímé srovnání velikostí a konstrukční složitosti L10 a G1.

Jedno tělo a dvě skla

V tuto chvíli je přístroj nabízen jako "single set" s objektivem 14-45 mm (F 3,5-5,6 s optickou stabilizací obrazu OIS) či "dual set" i s druhým objektivem 45-200 mm (F 4-5,6 OIS). Příští rok přibudou objektivy  14-140 mm (F 4-5,6 OIS HD), 7-14 mm (F 4) a fixní ohnisko 20 mm (F 1,7).

Lumix G1 - redukce

Díky redukci z Micro 4/3 na 4/3 (volitelné příslušenství) můžete na G1 nasadit jakýkoli současný 4/3 objektiv. Zpravidla je však nutné ostřit manuálně - zkoušeli jsme skla Olympus, Sigma a Panasonic.

Snímač a elektronika

O snímání obrazu se stará 4/3 Live MOS snímač s rozlišením 13,1 MPix (12,1 MPix efektivně). Obraz snímá s frekvencí 60 snímků za sekundu, což zabezpečuje plynulý živý náhled v hledáčku či na hlavním displeji.

Lumix G1 - rez
Řez fotoaparátem DMC-G1

Snímací čip je vybaven účinným systémem čištění - vždy po zapnutí fotoaparátu se rozvibruje s frekvencí 50 kHz (50 000x za sekundu), čímž ze sebe případný prach a nečistoty oklepe. Samozřejmě si neporadí s mastnotou či "naschlou" špínou, při výměně objektivu je potřeba dbát stejných opatření jako u jakékoli jiné zrcadlovky. 

Lumix G1 - bez objektivu

Můžete ho vidět vždy při výměně objektivů, protože ve výhledu nebrání zrcátko. Lamela závěrky je vždy bezpečně schovaná mimo přístupný prostor - je to nutné, je extrémně jemná a velmi snadno poškoditelná.

Při fotografování asi nejčastěji využijete náhledový LCD displej s úhlopříčkou 3" a rozlišením 460 000 bodů. Důležité je, že zobrazuje celou plochu snímaného obrazu - máte přesný přehled o kompozici záběru. Displej je výklopný a otočný ve velmi širokém rozsahu. Snadno tak fotíte s přístrojem vysoko nad hlavou i zcela u země.

Lumix G1 - vyklopeny displej

Lahůdkou je hledáček "Live View Finder", který je vybaven L-COS displejem s rozlišením 1,4 Mpix. Jeden pixel není tvořen třemi segmenty jako u běžných LCD, ale jen jedním, který cyklicky mění zobrazovanou barvu (RGB) - změní ji 180x za sekundu. To vede k přesnější prezentaci barev a snížení barevného zkreslení při pohybu obrazu.  

Funkce pro začátečníky i pokročilé

V přístroji se místí zcela manuální režimy pro zkušené fotografy, poloautomatické režimy (priorita času, clony...) až po zcela automatický režim iA. Díky němu dokážou s přístrojem fotit i naprostí začátečníci. Přístroj sám vše změří, vybere optimální snímací režim (pozná, zda jde o portrét, krajinku, sport...), zvolí vhodnou citlivost (100-3 200 ISO), nastaví clonu a čas a pořídí snímek. V případě sekvenčního snímání takto změří první snímek a pro další toto nastavení využívá. Nechybí ani bracketing, při kterém přístroj pořídí několik snímků s různým nastavením a vy si poté vyberete ten nejlepší.

Lumix G1 - testovaci snimek 1
Všechny snímky v článku byly foceny představeným fotoaparátem G1 s 14-45mm objektivem v režimu iA. Jelikož měly vzorky předprodejní firmware (ale již v Češtině), máme zakázáno snímky publikovat v plném rozlišení. S důkladnějším hodnocením obrazu musíme počkat na finální kusy.

Lumix G1 - testovaci snimek 2

Zajímavou funkcí je možnost živého náhledu snímané scény se zobrazením výsledné technické podoby snímku - i laik tak uvidí, jaký následek má například volba dlouhého času. Jak Panasonic zdůraznil - nechce, aby uživatelé tohoto přístroje jen fotili, ale aby se i naučili fotit.

Lumix G1 - testovaci snimek 3

Během focení nás potěšilo velmi rychlé ostření a velmi slušně fungující "zafixování objektu", na který ostříte. Pokud se tedy focený objekt pohne, fotoaparát na něj znovu automaticky zaostří. Dokud se ostření úspěšně nedokončí, přístroj nefotí - pokud si tedy zvolíte příliš malý odstup od foceného objektu či se ostření nepovede z jiných důvodů, snímek nevznikne.

Lumix G1 - testovaci snimek 5

Sekvenční focení bylo velmi rychlé, karta zvládne zapisovat i dlouhodobě vysoký přísun dat - sekvence tedy může probíhat až do jejího zaplnění.

Lumix G1 - testovaci snimek 4
Snímek ze sekvenčního focení tanečnice

Suma sumárum

První dojmy z nového přístroje jsou velmi pozitivní. Micro 4/3 fotoaparát nabízí příjemně malé rozměry a jeho první inkarnace G1 také mnoho užitečných funkcí a výbornou obrazovou kvalitu. V manuálním režimu nabízí dostatečné možnosti individuálního nastavení, v plně automatickém s ním může fotit úplně každý - a co víc, nafotí technicky velmi zdařilé snímky. Co na tento průnik profesionální a amatérské scény řeknou zákazníci a uživatelé? Uvidíme na konci října, kdy se G1 začne prodávat v ČR. Předpokládaná cena za oba sety je mezi 15 a 20 tisíci korun.

Podrobnější hodnocení obrazových kvalit přístroje budeme moci napsat až po otestování s finálním firmwarem.

pozn.: Novinářskou cestu na představení přístroje zařídila společnost Panasonic.