Revoluční paměti spojující výhody RAM a HDD jdou na trh

  • 8
Magnetoresistentní paměti (MRAM) se po letech vývoje dostanou brzy na trh. Spojují výhody pevného disku a běžných pamětí.

Na začátku tohoto roku spatřily světlo světa první prototypy pamětí MRAM. Byl tak dokončen několikaletý vývoj nového druhu paměti, který má sloužit k překlenutí rozdílu mezi operační pamětí a pevným diskem či flash pamětí.

Nyní se podle serveru BBC firma Freescale rozhodla, že přijde na trh s prvními komerčně dostupnými paměťovými čipy, jenž budou tuto technologii používat. Firma slibuje, že její 4Mbit čip zvládne přenosovou rychlost až 200MB/s a zároveň i po vypnutí přívodu elektrické energie udrží data až 10 let.  Jako bonus je nízká energetická nárořnost. Cena jednoho čipu se má pohybovat kolem 25 USD (cca 600 Kč)

Jak MRAM pracuje?

Paměti MRAM jsou složeny z tenkého magnetického filmu, kterým je potažen křemíkový substrát. Magnetická vrstva je uzavřena mezi dvěma mřížkami, které jsou vytvořeny z velice tenkých drátků. Průchodem proudu pak mohou být, díky různé nebo stejné polaritě obou mřížek, data zapsána či vymazána.

To samozřejmě znamená, že se elektrická energie používá pouze k zápisu a mazání dat. V magnetické vrstvě jsou pak jednotlivé bity informace uložené, aniž by potřebovaly být pomocí elektrické energie neustále obnovovány, jak je tomu u DRAM pamětí.

Technologie MRAM ji umožňuje spojit s klasickým čipem, a tak se předpokládá, že tato paměť bude v budoucích počítačích integrována přímo na procesoru a díky svým vlastnostem bude moci nahradit pevný disk. To by samozřejmě připravilo půdu pro další zmenšování počítačů.