Jedním z hlavních taháků výstavy bude znovu trojrozměrná televize

Jedním z hlavních taháků výstavy bude znovu trojrozměrná televize | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Rivalové iPadu ovládli Vegas

  • 5
Dnes se otevírají brány největšího veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas. Letos ho ovládly malé dotykové počítače, takzvané tablety. Sledujte zpravodajství z veletrhu.

Letošní rok bude patřit malým dotykovým počítačům. Prozatím ovládá 90 procent světového trhu americký Apple se svým iPadem, do cesty se mu však postavil kolos jménem Google. Právě počítače vybavené jeho systémem Android opanovaly dnes započatý veletrh spotřební elektroniky Consumer Electronic Show (CES) v Las Vegas.

Budeme nosit v taškách místo poznámkových bloků tenké obrazovky, které budou stále připojené k internetu? Podle množství chystaných novinek, které výrobci na CES představí, pravděpodobně ano. Odhady odborných novinářů hovoří až o čtyřiceti chystaných výrobcích.

Jako první prolomil ledy předveletrhového mlčení výrobce počítačů Asus, který představil hned čtyři malé tablety. Smršť podobných výrobků chystají i firmy jako Motorola, Dell, HP, LG, Lenovo či Toshiba. A všichni mají jediný cíl: urvat alespoň část lukrativního trhu prozatím neporaženému Applu.

K tomu jim dodávají odvahu především odhady analytiků, kteří věští, že do dvou let s velkou pravděpodobností spadne současný, devadesátiprocentní podíl Applu na trhu tabletů zhruba na padesát procent. Zbytek trhu si mezi sebe rozdělí přístroje používající systém od Googlu a Microsoftu.

Všechny novinky z veletrhu CES 2011

Podle výzkumné firmy Piper Jaffray bude Apple koncem letošního roku ovládat 53 procent trhu dotykových počítačů a Google 32,5 procenta. Zbytek připadne na další. V příštím roce by Apple měl spadnout na 44 procent, Google naopak posílit na 39 procent. Microsoftu by mělo zůstat s jeho novými Windows určenými pro tento druh přístrojů zbylých 17 procent koláče.

Dotykové počítače mohou nahradit mininotebooky

Z bitvy výrobců zařízení i výrobců softwaru budou profitovat především zákazníci, kteří vytoužené hračky koupí výrazně levněji než nyní. V současnosti se totiž cena tabletů v zámoří pohybuje nejčastěji od 500 do 800 dolarů (9 400 až 15 000 korun). Časem by jejich ceny mohly klesnout na úroveň dnešních nejlevnějších miniaturních přenosných počítačů, takzvaných netbooků. Jejich ceny začínají v přepočtu na sedmi tisících korunách.

Doposud měly dotykové počítače nevýhodu oproti notebookům v tom, že jim chyběla klávesnice. Na CES však hned několik výrobců chystá novinky, které budou mít klávesnici buď bezdrátovou, nebo jednoduše připojitelnou.

3D televize bez brýlí a auta on-line

Očekávanou novinkou je i poslední technologický výstřelek japonského výrobce elektroniky Toshiba: velká 3D televize, k jejímuž sledování není potřeba speciálních brýlí. Firma sice tyto 3D televize již prodává na vyspělých trzích, jejich obrazovky však mají úhlopříčky jen 30,5 a 51 centimetrů. Letos předvede prototypy s obřími displeji velkými 142 a 165 centimetrů.

Letos se do výstavy výrazněji vložily také automobilky, které představí své vize aut připojených k internetu a vzájemně propojených. Taková řešení mají pomoci mimo jiné při haváriích a vyhýbání se dopravním zácpám.


Elektromobil