Robot „hacker“ vyhledává špatně zabezpečené Wi-Fi sítě

  • 9
Nevíte, zda máte dostatečně zabezpečenou bezdrátovou síť? A co jiné sítě ve vaší budově, čtvrti, městě…? Zjistit by to mohl robot na kolečkách, který se na odhalování bezpečnostních děr Wi-Fi sítí specializuje.
Pokud někdy uvidíte kolem sebe projíždět podivného robůtka na dvou kolech, mějte se na pozoru. Možná vám právě v tu chvíli někdo špehuje vaši bezdrátovou síť. Může se totiž klidně jednat o robota, kterého navrhli a sestavili dva bezpečnostní experti, kteří jsou spolu s dalšími sdruženi v organizaci Shmoo Group. Zmíněný robot má za úkol během své cesty zjišťovat přítomnost bezdrátových sítí a poté zkoušet jejich zabezpečení.

„Robot je postaven tak, aby se z něj stal zcela nezávislý hackerský droid,“ říká pro server CNet jeden z tvůrců Paul Holman. A dále rozvádí: „Z aktivního hlediska může být využit pro obchodní či politickou špionáž. Z obranného pohledu se hodí k zjišťování slabých míst sítě.“

Výbava a schopnosti

Prototyp robotického „hackera“ váží kolem 20 kg. Při pohybu může dosáhnout rychlosti, jakou získá člověk při rychlé chůzi. Korzovat po okolí vydrží zhruba tři hodiny, poté musí být připojen ke zdroji elektrické energie, aby si ji mohl doplnit. Robot je vybaven dvěma nezávislými bateriemi. První zajišťuje napájení elektronické části a druhá se stará o chod kol, které umělého „hackera“ uvádějí do pohybu. Zařízení je vybaveno dvěma kartami Wi-Fi (IEEE 802.11b). Jedna slouží pro komunikaci s majitelem a další je využívána pro sledování sítí.

Tento prototyp je naprogramován tak, aby dokázal odchytávat hesla, která jsou zasílána prostřednictvím protokolů, jako je Telnet či POP, jenž je využíván e-mailem. Tvůrci robota chystají rozšíření jeho vlastností o detekci přítomnosti člověka a rozpoznávání různých překážek. Připravuje se také jakýsi joystick, jenž bude moci být připojen k přenosnému počítači a který ovládání robota zjednoduší.

Předpokládaní zákazníci

Holman a hardwarový inženýr Eric Johanson doufají, že tento systém, který bude vyráběn na míru zákazníkovi, prodají vládním agenturám a firmám - a to buď těm, jež se obávají o bezpečnost svých bezdrátových sítí, nebo také těm, které je hodlají využít k průniku do sítě někoho jiného.

Johanson věří v úspěšnost svého produktu i na základě informací o špatném zabezpečení obrovského množství bezdrátových sítí. Uvádí k tomu: „Největší bezpečnostní díra současnosti jsou bezdrátové sítě. Nikdy nevíte, jak máto celou síť chráněnu. Závisí to hodně na tom, jak mají chráněn přístup jednotlivý uživatelé.“ Podle Johansona se v současnosti každý snaží spustit Wi-Fi síť, avšak potýká se problémy s jejím zabezpečením.

Otázka ceny

Ačkoliv je již prototyp na světě a byl předváděn na letošním 10. ročníku konference DefCon, stále není známa jeho cena. Ta však podle prohlášení tvůrců má být nastavena tak, aby byla pro zákazníky výrazně výhodnější, než by byly náklady na osobu, která by se o bezpečnost sama starala.