Delfín ve službách námořnictva pomáhá hledat podmořské miny (ilustrační foto)

Delfín ve službách námořnictva pomáhá hledat podmořské miny (ilustrační foto) | foto: Reuters

Místo delfínů najme americká armáda pro hledání min roboty

  • 6
Americké námořnictvo se snaží nahradit flotilu delfínů speciálně vycvičených pro vyhledání min v moři. Místo nich by se do akce měli dostat roboti. Delfíni přitom vojákům hledali miny celých padesát let.

K odhalování podvodních min dosud používá americké námořnictvo delfíny a lachtany. Nynější plán, zmiňovaný BBC, počítá s tím, že do roku 2017 savce nahradí roboti. První prototyp robota už dostal jméno - Knifefish (Nožovec).

Robotický vyhledávač podmořských min Knifefish

Má tvar malého torpéda, je pochopitelně bezpilotní a stále ještě ve vývoji. Do roku 2017 má být schopen pohybovat se pod vodou samostatně až 16 hodin. Knifefish je navržen tak, aby číhat v moři, skenoval prostředí pomocí svého sonaru, který je tak efektivní, že může dokonce proniknout pod mořské dno v závislosti na složení jeho sedimentu. Umí podle serveru defensetech.org rozpoznal rozdíl mezi všemi druhy námořních min a dalšími umělými objekty, jako je třeba lednice. Využívá k tomu porovnání nalezených objektů s databází tvarů známých námořních min.

Dálkově ovládaná ponorka Seafox I.

Americké námořnictvo také kvůli minám nakoupilo německé stroje Seafox. Ty umí najít a zneškodnit plovoucí i na dně umístěné bomby. Seafox není bezpilotní, ovládá jej operátor přes optický kabel. Dosud museli výbušniny odstraňovat potápěči.

Delfíni půjdou do pohodlného důchodu

Námořnictvo uznává, že mořští savci mohou být i po roce 2017 využíváni, neboť ani pokročilá robotika a sonarová technika se zatím nemůže zcela srovnávat se schopnostmi delfínů. Ti jsou vycvičeni na hledání podezřelých objektů, které následně označí pomocí bójí, které jim předá jejich cvičitel.

Podvodní droni by však měli být schopni vykonávat tyto úkoly mnohem rychlejším tempem, a co je nejdůležitější, za mnohem méně peněz. Na rozdíl od psů,  kteří čenichají bomby, vyžadují delfíni podstatně více péče.

Přesto na ně armáda po roce 2017 nezanevře. "Americké námořnictvo je velmi humánní v zacházení s těmito zvířaty," řekl BBC kapitán Frank Linkous. "V podstatě tato zvířata půjdou do důchodu a bude o ně postaráno po zbytek jejich života."