Jeden ze soutěžních robotů

Jeden ze soutěžních robotů | foto: Miroslav Buček

Roboti závodili v Brně. Bez pomoci museli ujet 1 km s různými překážkami

  • 16
Projet kilometrovou trasu v časovém limitu a zdolat překážky. To byl hlavní úkol robotických vozítek ve čtvrtém ročníku soutěže Robotour. Vyhrál tým posluchačů pražského Českého vysokého učení technického), který si říká Lee, se strojem vlastní konstrukce.

Úkolem soutěžících netradičního závodu robotů Robotour v Brně bylo naprogramovat vlastního robota tak, aby do třiceti minut projel kilometrovou trasu v parku Lužánky a šťastně do cíle dopravil pětilitrový soudek s pivem.

Roboti měli být podle pravidel plně samostatní, nesjíždět z cesty a správně se rozhodovat na křižovatkách podle zadané mapy. Museli se také dobře vypořádat s přirozenými i umělými překážkami.

Vítězné robotické vozítko LEE

Vítězné robotické vozítko LEE

"Do klání se zapojilo 19 týmů. Tvořili je studenti, nadšenci i členové nejrůznějších spolků," řekl jeden z pořadatelů, Luděk Žalud z brněnského Vysokého učení technického (VUT). Soutěž Robotour vznikla před čtyřmi roky v Praze. V Brně se uskutečnila poprvé. Jejím cílem je prohloubit znalosti lidí zabývajících se robotikou.

Podobné soutěže

Ve světě existují i jiné outdoor soutěže autonomních robotů. Jednak to byla americká Grand Challenge/Urban Challenge, kdy roboti (typicky autonomní automobily) měli samostatně překonat netriviální vzdálenosti, případně v posledním ročníku rozpoznávat značky a reagovat na ostatní roboty.

Od roku 2005 pořádá Pennsylvania State University Mini Grand Challenge. Podobně jako v Robotour se musí menší roboti autonomně navigovat v Abington parku a vyhýbat překážkám. Cesta je označena pomocí dopravních kuželů a k dispozici je sada GPS průjezdních bodů.

Další soutěž, která se koná v Evropě, je Field Robotic Event. Na rozdíl od jiných soutěží si zde organizátoři nechají hřiště vyrůst. Úkolem je navigace na poli osázeném kukuřicí.

Zdroj: robotika.cz

Každý ze strojů tvoří vozítko se systémem, který ho má i s nákladem provézt složitými místy na trati. Je tvořen kamerou, kompasem a navigačním systémem GPS. Systém umožňuje velmi přesně robotovi určit trasu jízdy.

Tlačítko "start" na robotovi pouští rozhodčí. Pak už je vše na robotovi.

Pokud sjede z trasy, narazí do pevného nebo třeba i pohybujícího se předmětu, je ihned diskvalifikován.

"Každý rok je na robotech vidět různá vylepšení. Součástí akce je také workshop, na němž si členové jednotlivých týmů vyměňují zkušenosti," dodal Žalud.

Další informace o soutěži naleznete zde. Fotografie z aktuálního ročníku na Rajče.net.

,