Nová dimenze válek se blíží, Spojené státy směřují k robotické armádě

Robotické prostředky přebírají práci lidí i v armádě. A poměrně rychle. Podle amerických plánů by měly mít bojové týmy, kombinující lidské vojáky a plně autonomní bojové roboty, operační způsobilost v horizontu dvou desítek let.

V roce 2025 bude operace čet podporovat plejáda robotických prostředků. | foto: US Army

Americká armáda (US Army) před několika dny vydala publikaci Robotické a autonomní systémy RAS (Robotics and Autonomous Systems), která nastavuje časový plán i cíle v zavádění vojenských robotů až do roku 2040.

US Army zkratkou RAS označuje souhrnně jak pozemní bezosádkové systémy UGS (Unmanned Ground Systems), tak létající bezpilotní systémy „drony“ UAS (Unmanned Aircraft Systems). Armáda od pozemních i létajících robotů požaduje především rozšíření situačního povědomí vojáků, snížení fyzické a kognitivní zátěže vojáků, zlepšení logistiky a zásobování, zjednodušení pohybu (manévru) sil a ochranu vojáků.

„Efektivní začlenění RAS zajistí udržení naší převahy a učiní nepřátele neschopné reakce,“ plánují Američané. „Armáda musí usilovat o získaní RAS schopností, protože protivníci se vyvíjejí a využívají celou škálu pokročilých technologií RAS. Stejně tak využívají novou taktiku, aby narušili převahu amerických sil a využili zjištěné nedostatky. RAS je klíčově důležitý k zajištění volnosti provádění manévru a splnění mise s co nejmenším ohrožením vojáků.“

K efektivnímu využití RAS je ale nutné osvojit si tří klíčové technologické oblasti: autonomie, umělá inteligence a společná kontrola.

Autonomie je založená na kombinaci čidel a výpočetní techniky. Čím pokročilejší úroveň autonomie, tím méně lidé zasahují do řízení RAS. Roboti s vysokou mírou autonomie převezmou od lidí nebezpečné nebo monotónní činnosti, zvýší hloubku provádění operací, udrží vojáky v bezpečné vzdálenosti a umožní lidem soustředit se na složitější úkoly.

Takto bude vypadat voják roku 2025

Jeho výbava vás možná překvapí

Britský voják budoucnosti

Umělá inteligence umožní plnit úkoly dříve vyhrazené pouze lidem. Jde například o schopnost jízdy robota v nejtěžším terénu nebo hledání klíčových informací na základě analyzování a třídění velkého množství dat - umělá inteligence se musí sama rozhodnout, která informace je důležitá a která ne.

Umělá inteligence pomůže v pěti klíčových oblastech: rozeznání strategických znaků a varování, pokročilé narativy a boj proti nepřátelské propagandě, podpora rozhodování na operační úrovni, kombinace lidských a robotických jednotek a podpora rozhodovacího procesu, při kterém tempo, množství informací a potřeba synchronizace překračuje lidskou schopnost efektivního velení a rozhodování.

Díky společné kontrole pak jeden řídicí software (jeden operátor) dokáže koordinovaně ovládat desítky UGS/UAS - od průzkumných přes logistické až po bojové roboty.

Plán pro roky 2017 - 2020

V následujících třech letech vojáci získají miniaturní UGS/UAS s dlouhou operační výdrží, se schopností vyhýbat se překážkám a zlepšující se autonomií. Díky tomu budou moci lépe určovat způsob kontaktu s protivníkem.

Robotické nákladní UGS podpoří (na úrovni čety) přepravu vybavení, zbraní, munice, vody, jídla a dalších zásob. Počítá se rovněž s vývojem exoskeletů (mechanických obleků pro vojáky). Cílem je snížit dlouhodobou fyzickou zátěž vojáků a zvýšit/prodloužit jejich bojeschopnost.

UGS/UAS poslouží také jako datová relé. Zajistí rychlé vytvoření a udržení komunikačních a datových sítí na taktické i operační úrovni. Velitelská stanoviště různých úrovní se tak stanou více mobilní a ukrytá před zraky protivníka.

Vysoké tempo operací zajistí první robotické konvoje a letecké shazování zásob pomocí robotických padáků. Vozidla robotického konvoje získají systémy umožňující následovat vedoucí, člověkem řízené/mentorované vozidlo.

Nová generace UGS zlepší boj proti improvizovaným výbušným systémům (IED) a pomůže řešit ženijní úkoly.

Plán pro roky 2021 - 2030

V následující dekádě RAS dále zvýší situační povědomí vojáků, sníží nesenou zátěž, zlepší zásobování a umožní větší volnost při vedení manévrového boje.

Rozšíření a zlepšení situačního povědomí zajistí především roje UGS/UAS. Roje desítek nebo stovek kooperujících robotů zajistí průzkum, sledování a zpravodajství (ISR) na mnohem větším území (oproti dnešku), po delší dobu, i při silných nepřátelských aktivitách protivníka.

Specializované UGS zajistí komunikaci a navigaci i v prostředí, které bude silně rušeno prostředky radioelektronického boje protivníka, například při rušení komunikačních a navigačních satelitů.

Mocná zbraň Američanů

Nová superloď kapitána Kirka

Raketový torpédoborec USS Zumwalt

Pokročí vývoj středních i větších dopravních, logistických a podpůrných UGS. Nově pozemní roboti zajistí převoz nejen nákladu, ale i speciálních účelových nástaveb - pro ISR úkoly, prostředky boje s chemickými, biologickými a jadernými zbraněmi (CBRN), komunikační systémy, zbraňové systémy nebo poslouží jako mobilní platforma pro taktické drony.

V příštím desetiletí exoskelety umožní vojákům využívat silnější brnění i výkonnější zbraně.

Robotické konvoje se obejdou bez lidského řízení a získají schopnost autonomního pohybu po známé trase (s kontrolními body). Střední i větší drony s kolmým startem a přistáním zajistí vzdušné zásobování i transport zraněných.

První bojoví roboti vzniknou na platformě současných pásových nebo kolových vozidel. Takové stroje získají buď lidskou posádku nebo je půjde řídit na dálku při využití částečné autonomie a umělé inteligence.

Do výzbroje vstoupí nová generace bojových dronů s kolmým startem a přistáním, které mohou ničit protivníka pomocí malé, přesně naváděné munice.

Plán pro roky 2031 - 2040

Ve třetí dekádě 21. století vstoupí do výzbroje zcela nová generace UGS/UAS. Díky pokročilé autonomii a umělé inteligenci se vojáci a velitelé mohou plně soustředit na řešení úkolů, bez starostí o řízení robotů. To dovolí vytvářet první bojové týmy kombinující lidské vojáky a plně autonomní bojové roboty.

Roje dronů budou umístěny do přepravních kontejnerů nebo větších UGS/UAS a připraveny k okamžitému nasazení. Roje dronů zajistí dokonalé ISR pokrytí zájmové oblasti a vytvoří odolnou a velice mobilní datovou/komunikační/navigační síť.

Pozemní a letecké zásobování bude na taktické a operační úrovni z větší části robotické. Dopravní UGS/UAS zajistí dopravu kontejnerizovaného a paletizovaného nákladu mezi zásobovacími uzly a jednotkami v poli.

Taktické bojové UGS/UAS (na úrovní brigády nebo i níže) získají schopnost úderů na klíčové cíle v hloubi nepřátelského území. Samozřejmostí se stane schopnost UGS autonomně se pohybovat v členitém terénu a vedení boje s protivníkem.

17. července 2014

Zdroj: Robotics and Autonomous System

Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Původní text najdete zde.

Autor:
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 45 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 22 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi jsou 3 příspěvky

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi je 5 příspěvků

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 22 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...