Odolný tablet Toshiba

Odolný tablet Toshiba | foto: Mobil.iDNES.cz

Rok 2012 podle Toshiby: 3D bude bez brýlí, zvítězí ultrabooky a tablety

  • 26
Las Vegas (Od zvláštních zpravodajů Technet.cz) - Japonská Toshiba se chce letos věnovat technologii 3D obrazu pozorovatelného bez brýlí, ultrabookům a velkou budoucnost vidí i v tabletech.

Toshiba se na veletrhu CES chlubila například novou řadou televizí, která právě přichází na americký trh. Vyznačuje se především designem s naprosto minimálním rámečkem okolo displeje. Evropské modely, které se objeví o něco později, budou mít shodný design, nabídka ale bude trochu jiná než v USA.

3D bez brýlí

V oblasti televizí je ale hlavním lákadlem panel s takzvaným Quad Full HD rozlišením a schopností zobrazovat 3D obraz, aniž by pozorovatel potřeboval speciální brýle. Televize se v již od loňského roku prodává v omezeném množství v Japonsku, zanedlouho se dostane i na německý trh a po něm budou následovat další evropské i zámořské destinace. Toshiba rozjíždí prodej postupně z jednoduchého důvodu: panel je nesmírně složitý na výrobu, každý displej se musí vlastně ručně kalibrovat, aby byl dojem z 3D co nejlepší.

Taková televize dostane i astronomickou cenovku. Tu ale vyváží možnost sledovat 3D velmi pohodlně i v početnější skupině lidí. Televize pomocí kamery rozpozná obličeje a přizpůsobuje tomu svůj zobrazovací mód tak, aby byl 3D obraz pro každého diváka co nejkvalitnější. Má to ovšem své limity: pokud bude každý divák sedět v úplně jiné vzdálenosti od televize a v jiném koutu místnosti, 3D nejspíš neuvidí nikdo z nich.

3D Televize Toshiba 55ZL2

3D obraz panelu patří k tomu nejkvalitnějšímu, co jsme doposud viděli. Kromě použité technologie ke kvalitě přispívá i obří 55palcová (139 cm) úhlopříčka displeje a jeho vysoké nativní rozlišení.

Mimochodem, v běžném 2D zobrazovacím módu je obraz na televizi velmi jemný, Toshiba to na stánku demonstrovala v porovnání s panelem s běžným HD rozlišením. Rozdíl je viditelný, vnímat jej ale divák bude nejspíš jen ve statických scénách. Otázkou také zůstává, kde pro takovou televizi s extrémním rozlišením brát obsah. Prozatím je tedy Quad Full HD dobré asi jenom na prohlížení fotografií.

Digitální 3D kamera Toshiba Camelio Z100

Když už jsme u 3D technologie bez brýlí, Toshiba také na veletrhu uvedla novou 3D kameru Camelio Z100. Její LCD displej také zobrazí 3D bez brýlí. Kvalita obrazu ale příliš nenadchne, při nejlepší vůli totiž dosahuje úrovně loňských modelů některých chytrých telefonů s 3D displeji.

Předností kamery, která umí běžně natáčet ve Full HD rozlišení, je především její snadná obsluha. Na těle přístroje najdeme jen minimum tlačítek, která by uživatele lákala k experimentování. Složitější nastavení a volby se provádí v menu přes dotykový displej.

Ultrabooky i ve větším provedení

Toshiba dále oficiálně uvedla ultrabook Portége Z830. Na výstavišti byl ale k dispozici pouze americký model Z835, který se liší jenom v detailech. Tento pouhých 1,1 kilogramu vážící ultrabook jsme už měli možnost otestovat v jeho předsériové verzi a velmi nás zaujal.

Ultrabook Toshiba Portégé Z835
Ultrabook Toshiba Portégé Z835

Předností přístroje je především bohatá nabídka portů, které jsou navíc ve své plnohodnotné verzi. To znamená, že nejsou zapotřebí žádné otravné redukce. Líbí se nám i tenké tělo z hořčíkové slitiny. To by mělo zaručit, že notebook vydrží i hrubší zacházení a přestojí nějakou tu nehodu. Před nehodami chrání uživatele i klávesnice odolná proti polití.

Na druhou stranu je to právě podsvícená klávesnice, co je na notebooku trochu neobvyklé. Tlačítka jsou totiž na výšku o trochu menší a při psaní je potřeba si na to zvyknout.

Příliš se nám nelíbí provedení kloubu displeje. Trpí tradičním neduhem malých a lehkých typů od Toshiby, tj. nedrží zcela pevně, takže se třeba při přenášení displej kýve.

Ultrabook Toshiba Satellite

Na výstavišti se Toshiba chlubila i dalšími ultrabooky, tentokrát ve čtrnácti a patnácti palcovém provedení. Tyto přístroje ale už nejsou na první pohled tak atraktivní jako Portége Z830. Patří do řady Satellite a mohou se pochlubit hliníkovým provedením a stále tenkým profilem. Displej už je ale lesklý namísto matného u Z830, na druhou stranu klávesnice těchto kousků je na první dojem podstatně příjemnější. A není to kvůli většímu prostoru, spíše je to díky klasickým proporcím kláves.

Tablety všech možných velikostí

Posledním trendem byly na stánku Toshiby tablety. Firma vystavovala jak svou současnou řadu tří tabletů, tak i několik konceptů. Začněme od "sériových" kousků.

Jednoznačně nejzajímavějším je desetipalcový tablet AT200, který už jsme měli možnost vidět na veletrhu IFA vloni na podzim v Berlíně.

Od té doby se z fáze prototypu dostal do sériové výroby, na americký trh přichází jako Excite 10. Tablet chce zaujmout především tenkým provedením a atraktivním designem.

Na druhou stranu nijak nevyniká nad současnou nabídkou tabletů svými parametry a zdá se, že Toshiba nasadí i vysokou cenovku. To nemusí být v době nástupu tabletů se čtyřjádrovými procesory (AT200 má dvoujádro) a Androidem Ice Cream Sandwich (AT200 má Honeycomb a update není potvrzen) zrovna nejmoudřejší volba.

Tablet Toshiba AT200
Tablet Toshiba AT200

Zajímavostí je, že od premiéry na veletrhu IFA se podařilo konstruktérům ušetřit celých 23 gramů na hmotnosti, takže tablet, který se začne prodávat již za několik dní, teď váží příjemných 535 gramů.

Sedmi a deseti palcové tablety, v USA označované jako Thrive 7 a Thrive 10, příliš zkoumat nemusíme. Jsou to produkty starší řady, které by mohly zaujmout snad jen v případě atraktivní cenovky.

Tablet Toshiba Thrive 7
Tablet Toshiba Thrive 10

Daleko zajímavější bylo portfolio konceptů tabletů, které Toshiba ukrývala pod krycími skly. K vidění byl například tablet s displejem o úhlopříčce 13,3 palce s HD rozlišením a designem vycházejícím z AT200. Zda Toshiba takový tablet na trh uvede, zatím zůstává otazníkem. Firma zatím zkoumá, jaký by o tento přerostlý tablet mohl být zájem a k čemu by se uživatelům nejlépe hodil. Zatím ani nevíme, jestli by mělo jít o další tablet s Androidem a ARM procesorem nebo o Windows 8 tablet s klasickým x86 procesorem.

Koncepty tabletů Toshiba

Dalším tabletem ve vitríně byl 7,7palcový kousek, opět s designem modelu AT200. Koncept se chlubí především přítomností zářivého AMOLED displeje. Podle nás by to byla velmi zajímavá alternativa k dnešním menším tabletům.

Pozoruhodný byl také koncept tabletu s úhlopříčkou 5,1 palce. Ten by teoreticky mohl konkurovat třeba Samsungu Galaxy Note, rozdíl je ale v tomto případě širokoúhlý displej s poměrem stran 21:9. Určení je tedy jasné, tablet má sloužit především na sledování filmů na cestách.

Koncepty tabletů Toshiba
Koncepty tabletů Toshiba

Součástí expozice byl i koncept vodě odolného tabletu s bezdrátovým nabíjením. Takový kousek se tak může klidně koupat v akváriu a rovnou se přitom nabíjet. Bezdrátové nabíjení je tu spíše jako bonus, ale vodě odolné tablety nejsou špatný nápad. Vždyť kdo by se rád nepodíval na nějaký ten film třeba ve vaně, že?