Rok s Kindlem: můžu si číst kdekoli a cokoli, je to úžasně návykové

Čtečka elektronických knih Amazon Kindle se stala hybatelem revoluce proměňující knižní svět. Papírové knížky zbožňuji, ale praktický Kindle překonal moje očekávání. Za rok jsem na něm přečetl přes 30 tisíc stránek textu: knížek, dokumentů, článků i webových stránek.
Elektronická čtečka Amazon Kindle třetí generace

Elektronická čtečka Amazon Kindle třetí generace | foto: Pavel Kasík - Technet.cz

Více o Kindle

Apple iPad a další tablety, které jej zanedlouho následovaly, chtějí ohromit spotřebitele a proměnit způsob, jakým přemýšlíme o počítači. Ale na mém pomyslném trůně osobního zařízení roku 2010 nesedí tablet, ale jeho lehčí, černobílá, nedotyková přítelkyně - čtečka Kindle.

Je připravena během vteřiny, neobtěžuje mne zbytečnostmi a dává mi to, co je v dnešní uspěchané době vzácné: čas a prostor na skutečné a nerušené čtení. Takové čtení, které mne uchvátilo už ve školce a na které jsem od střední školy skoro neměl čas.

V tomto článku se s těmi z vás, kdo se o elektronické čtečky zajímáte, podělím o moje zkušenosti a doporučení. Všechny se týkají čtečky Amazon Kindle 3 WiFi (později nazvané Kindle Keyboard), většina informací ale sedí i na ostatní čtečky, které využívají technologii elektronického papíru.

Nové modely Kindle

Amazon představil na podzim nové modely přístrojů Kindle. Jde především o nový levný Kindle bez klávesnice, Kindle Touch s dotykovým displejem (ale stále elektronickým papírem) a tablet Kindle Fire.

Nové modely rodiny Kindle: zleva Kindle Touch, Kindle a tablet Kindle Fire

Kindle 3 se nadále prodává za původní cenu pod názvem Kindle Keyboard, a neztratil nic na své použitelnosti. Stále bych jej doporučil těm, kteří v knížkách často vyhledávají nebo si píšou poznámky. Pro ty, co šetří místem, je tu pak lehoučký Kindle, který nezatíží žádnou kapsu ani kabelku.

Fantasticky černobílý displej

"Takže to je jenom černobílý displej? A navíc nesvítí?" zeptají se mě občas.
"Přesně tak. Naštěstí!" odpovídám, a vím, že ne každý takovou výhodu okamžitě pochopí. Mít u sebe čtečku Kindle je trochu jako mít u sebe plnicí inkoustové pero: smsku s ním nepošlete, ale o to více si s kvalitním perem užijete psaní dlouhého dopisu. A o to spíše si na dopis najdete čas.

S jednoúčelovou čtečkou je to podobné. Čtečka se nesnaží dělat tisíc věci. Místo toho se soustředí na čtení. A vám umožní totéž.

Na tabletu je vždycky tisíc věcí, které můžete dělat. Přijde vám e-mail, zkontrolujete kalendář, napíšete tweet, prohlédnete fotky, kouknete na video, přečtete novinky v RSS, a po hodině zjistíte, že na čtení už nemáte čas ani energii. U čtečky Kindle můžete jenom číst, a tak prostě čtete. Čtete to, co jste si řekli, že chcete přečíst, ne to, co k vám náhodou přilezlo z webu. Je to pro mne vždycky příjemný návrat do starých časů, kdy jsem jedním dechem přečetl knížku od první do poslední stránky. Na počítačovém monitoru nebo svítícím tabletu bych to nevydržel, parádní černobílý displej Kindlu je, co se pohodlí týče, srovnatelný s papírem. A jsem rád, že moje čtečka nemá mobilní internet - jen by mě rušil od čtení.

Displej je jasně čitelný i na prudkém světle

V "textovém menu" můžete vybrat velikost a typ písma.

K listování slouží dvojice tlačítek na boku přístroje

Pohodlí a pohotovost

Jsem nadšený testovač technických novinek, a tak jsem ke Kindlu přistupoval jako k dalšímu recenzovanému gadgetu: hrál si s nastavením, zkoušel různé hry, prohlížení webu, syntézu řeči a další skopičinky. Trvalo mi asi dva týdny, než mne toto extatické období přešlo, a mohl jsem objevit to, co je na Kindlu opravdu to podstatné, to, co ze mne udělalo dlouhodobého fanouška čtečky.

O Kindlu nepřemýšlím jako o univerzálním všemocném zařízení plném vychytávek. Kindle je prostě spolehlivý nástroj na pohodlné čtení. Téměř čehokoli.

Přístroj podle výrobce vydrží na jedno nabití měsíc, při intenzivním využívání wi-fi je to samozřejmě méně (kolem týdne). Po roce používání výdrž klesla asi tak na tři čtvrtiny.

Brzy jsem zjistil, že nudná cesta do centra, kterou jsem dříve trávil nervózním psaním na mobilu nebo listováním v papírové knížce, se proměnila v pohodlnou čtecí seanci. Pokud to nevyzkoušíte, přijde vám to jako nepodstatný detail, ale knížka má oproti Kindlu několik nevýhod pro čtení na cestě: je těžší, je hůře skladná, obvykle ji nemůžete držet jen v jedné ruce, nemůžete si v ní snadno podtrhávat.

Kindle je ale na cestovní čtení ideální:

  • během sekundy jej odemknete a můžete číst tam, kde jste přestali
  • můžete si dělat zápisky nebo podtrhnout části textu
  • v Kindlu můžete číst i více knížek naráz a celkem logicky mezi nimi přepínat, nebo dokonce v nich i vyhledávat
  • čtečku můžete držet v jedné ruce a přitom se druhou rukou držet
  • kromě knížek můžete mít v čtečce jakékoli další materiály: články, zápisky, dokumenty nebo audioknihy
  • na rozdíl od tabletu jej nemusíte tak často nabíjet
  • na cesty si do ní můžete nahrát z webu informace o jednotlivých místech, nebo si je přímo na místě najít na Wikipedii (srovnání se Stopařovým průvodcem po galaxii je velmi trefné)

Tím vším Kindle přemostil bariéry, které jsem obvykle ke čtení měl: když už jsem někde měl čas, neměl jsem s sebou knížku, kterou jsem si chtěl číst (a často to ani nebylo praktické ji s sebou tahat). A tisknout si na cestu autobusem články mi vždycky přišlo značně neekologické, nehledě na nepraktický rozměr potištěných listů papíru. Kindle navíc na jedno nabití vydrží opravdu dlouho, i po roce mu obvykle stačí jedno nabití týdně, a to i při intenzivním využívání.

Tablet nabízí tisíce aplikací...

...aktuální zprávy ...

... a samozřejmě miliony videí

Screenshot displeje: Koupení knížky je otázkou několika sekund, což je dobrá i špatná zpráva
Screenshot displeje: Čtení textu

Na čtečce Kindle prostě a jednoduše čtete, čtete a čtete.

Nejen knížky, nejen od Amazonu

"No je to všechno pěkný, ale kde seženeš ty knížky?" slyším obvykle poté, kdy se nechám strhnout a začnu někomu čtečku předvádět (poznámka: považuji za důležité podotknout, že mi Amazon neplatí žádné provize). Je to správná otázka, a sám jsem ji řešil hned od chvíle, kdy jsem věděl, že testovanou čtečku Kindle (moje recenze Kindle 3) si koupím napořád.

Jako první jsem si stáhl knihy, které Amazon nabízí zdarma. Pokud jste milovníky anglické literatury z 18. - 19. století, možná ani jinou možnost nikdy hledat nebudete. Knížek pro Kindle zdarma jsou doslova statisíce, ať už přímo na Amazonu, tak na projektu Gutenberg, v Open Library nebo Internet Archive.

Protože i dříve jsem si ročně několik knížek z Amazonu nechával posílat, začal jsem si tyto kupovat přímo do Kindle - obvykle ušetříte nějakých třicet procent z ceny knížky a hlavně nemusíte platit poštovné. Amazon má nákup knížek propracovaný, můžete si stáhnout zdarma ukázkovou kapitolu knihy, jejíž nákup zvažujete, a propracované algoritmy stále zkoušejí doporučit vám knížku, která vám padne do oka (a do nákupního košíku). Na rozdíl od papírových knížek se mi nestává, že bych koupenou či darovanou knížku odložil na poličku a nikdy se k ní nedostal. Ale vím, že někteří majitelé Kindlu si na to také stěžují.

Kromě nakoupených knížek (jejichž nákup je někdy až příliš snadný) ale čtu především články z odborných časopisů, dokumenty a texty z webu. Do Kindlu je dostanete snadno:

  • Odborný článek si jednoduše pošlete na svůj e-mail od Kindle (něconěco@kindle.com, najdete jej na druhé stránce v nastavení čtečky). Pokud je článek v PDF, můžete si jej zkonvertovat do snadno čitelné podoby tím, že do předmětu e-mailu napíšete convert (více o funkci)
  • Dokumenty, nejčastěji ve formátu DOC nebo TXT, si také pošlete na kindlí adresu. Čtečka si poradí i s konkurenčními formáty elektronických knížek, a čím dál častěji nabízejí autoři svoje texty i přímo ve formátu MOBI.
  • Články a texty z webu si posílám plug-inem (či bookmarkletem) klip.me, který se postará o přeformátování článku, a dokonce zvládá i odeslání textu, který v rámci stránky označíte myší (to když si chcete třeba poslat jen pár specifických odstavců). Kromě čtení dlouhých textů (např. článků ze Stanford Encyclopedia of Philosophy) si tak posílám i krátké informace nebo články ke korektuře - cokoli, co si mohu přečíst v klidu v parku nebo třeba při čekání na letadlo. Mimochodem, do Kindlu si u některých aerolinek můžete poslat elektronickou letenku a mít tak skutečně bezpapírový check-in...
  • Případně můžete materiály přímo nahrát přes USB - takto třeba do čtečky láduji obrázky, některé audioknihy či písničky.

Skvělý nástroj pro studium nejen cizích jazyků

Pokud se učíte angličtinu či jiný cizí jazyk, možná znáte ten klasický problém s rozšiřováním slovní zásoby: když narazíte při čtení na nové slovíčko, které nepotřebujete k celkovém porozumění, je jeho vyhledávání a zapisování do slovníčku zdlouhavé a zbytečně vás při čtení ruší. Málokdo má takovou disciplínu, aby aktivně vyhledával, zaznamenával a opakoval nová slovíčka.

Kindle za mne tento problém z velké části vyřešil. Když najdu v textu nové slovíčko, najedu na něj kurzorem (otázka tří sekund) a ihned se mi zobrazí jeho slovníková definice. Pokud se chci slovíčko naučit, otevřu si jej v slovníku na Kindle (stačí stisknout jedno tlačítko) a přidám si k němu do slovníku záložku. Výsledkem je seznam slovíček, která si chci osvojit, kdykoli snadno dostupný, upravitelný, rozšiřitelný a hlavně včetně jejich vysvětlení, etymologického původu a příkladů použití. Vyzkoušel jsem několik systémů na rozšiřování aktivní zásoby, a tenhle patří k těm lepším, a rozhodně nejjednodušším. Pokud čtete (nebo chcete číst) hodně textů v angličtině, mohu Kindle doporučit jako perfektní nástroj.

Překlad při čtení

Screenshot displeje: slovník a menu

Kromě toho se Kindle hodí studentům všech generací a oborů díky praktickému poznámkovému systému - můžete si podtrhávat části textu a pak si z knížky či dokumentu nechat zobrazit jen podtržené pasáže v kontextu. Protože si můžete nainstalovat Kindle aplikaci i na PC, Mac, tablet nebo telefon, můžete si tyto poznámky prohlížet kdekoli.

Knížky koupené na Amazon indle můžete číst i v tabletu nebo v počítači...

...což přináší například rychlejší vyhledávání nebo přehlednější prohlížení poznámek

Pro někoho dokonalá, pro jiného jen dobrá čtečka

Už je asi jasné, že Kindle Keyboard považuji za vynikající zařízení, a mohu jej vřele doporučit. Přesto ale nemohu nezmínit několik nedostatků. Prvním z nich je občas pomalá reakce na uživatelovy pokyny. Kindle je obecně velmi rychlý, ale občas (např. při podtrhávání v dlouhé knize) se na několik sekund, někdy i desítek sekund, odmlčí. Není to nic výrazného, ale při čtení zajímavé pasáže je to hloupé zdržení.

Kde čtečka Kindle exceluje?Co Kindlu moc nejde?
fantastický, čitelný displej na zobrazení textuwebový prohlížeč je spíše nouzovka
velké množství obsahu, snadná dostupnost knih z Amazon i odjinudu některých knih pro Kindle se dočkáte nepříjemného překvapení v podobě špatné konverze nebo vysoké ceny
snadné zasílání obsahu do Kindle (např. e-mailem), zdarma konverze PDFpřímo na Amazon.com zatím nejsou k dispozici české knihy
jednoduché ovládání jednou rukoukonverze z PDF není dokonalá
výdrž baterie (i desetinásobná ve srovnání s tabletem či mobilem)Kindle není vhodný pro zobrazování složitého obsahu (matematické vzorce, vektorová grafika, složité tabulky)
výborná pomůcka pro studium cízích jazyků - zabudovaný výkladový oxfodský slovník vám přeloží slova a fráze přímo při čtení a můžete si je uložit na pozdější opáčkou přehrávání hudby chybí komfortní ovládání
snadná tvorba poznámek, záložek, podtrhávání
funkce navíc: audioknihy, syntéza řeči, aktivní obsah apod.

Když už jsme u nevýhod: na svůj Kindle si nesedejte, displej je na jakýkoli ohyb značně alergický (otestováno). Ale Amazon se k zárukám staví poměrně shovívavě, a pokud jste se vešli do jednoroční záruky, nebývá údajně problém. České obchody prodávají občas Kindle za zvýšenou cenu a přidávají dvouletou záruku, přímé ani nepřímé zkušenosti s tím, zda ji skutečně lze dobře uplatnit, zatím samozřejmě nemáme. Místo toho doporučuji koupit nějaký obal, do kterého čtečku dáte na cestách - a nemusíte se pak o ni tolik bát.

Pro českého čtenáře je další nevýhodou nedostupnost českých knih v obchodě Amazon Kindle. Ne, že by české knihy pro Kindle nebyly. Jsou, a je jich hodně, od nově vznikajících obchodů s e-knihami až po mnoho pololegálních zdrojů a podomácku skenovaných sbírek. Také iDNES.cz nabízí každý den nový český obsah pro Kindle. Ale nejlépe si pohodlí nákupu obsahu pro Kindle stejně vychutnáte s anglickým, případně německým, španělským, francouzským nebo italským obsahem. Pokud trváte na češtině, nejspíše naleznete odpověď na některém z fór či webů, které se čtečkou v Česku zabývají.

Čtečku Kindle, potažmo další čtečky s elektronickým papírem, považuji za dokonalý dárek pro všechny, kteří zbožňují čtení a ocení nástroj, který jim jejich oblíbenou zálibu zpřístupní kdykoli a kdekoli. Pokud od čtečky čekáte zařízení pro pohodlný přístup na internet, supertechnologickou vychytávku nebo přenosnou hračku, asi se poohlédněte po nějakém tabletu. Jestli ale milujete čtení, rádi hltáte dlouhé texty, čtete na cestách a máte rádi přísun aktuálních informací, pak jste pro sebe našli perfektní dárek.

Autor:
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 29 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Nyní startuje naposledy

v diskusi jsou 3 příspěvky

28. března 2024  15:36

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 28 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 34 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...