Takto vypadá router OnHub, připravený pro Internet věcí. | foto: Google

Google představil superrouter pro Internet věcí. Nastaví jej i dítě

  • 31
Třináct antén, dvoujádrový procesor, protokol ZigBee, Bluetooth 4.0, reproduktor ... ano, opravdu mluvíme o routeru, o té věci, co nám většinou jen domácnost pokrývá Wi-Fi signálem. Google představil její budoucí verzi, připravenou na Internet věcí.

Soudě pode seznamu posledních krátkých zpráv se s novinkami Google roztrhl pytel. Tuhle ale vynechat nemůžeme: Google představil vlastní wi-fi router s názvem OnHub. Fyzicky jej pro ně vyrábí společnost TP-Link, nicméně jde o výsledek výzkumu a vývoje Googlu. Čím se liší od většiny konkurence?

Především je připraven na startující fenomén Internet věcí. Podporuje komunikační protokol IEEE 802.15.4, respektive ZigBee - což je platforma pro vzájemnou komunikaci různých elektronických zařízení v chytrých domácnostech. Další konektivitu pro chytrá zařízení zajistí Bluetooth 4.0 s technologií Bluetooth Smart, tu budou využívat například chytré senzory, u kterých počítá jen s nepatrnými energetickými nároky (a tak u chytrého kouřového čidla nebudete muset často měnit baterii).

Všechna hesla a přístupová místa budou chráněna standardem TPM, který známe především u businessových počítačů. Vzhledem k tomu, jakou paseku by mohl útočník v chytrém domě „nabouráním“ tohoto centrálního komunikačního uzlu napáchat, to zní jako dobrý nápad.

Velmi nadstandardní specifikace

Nešetřilo se naštěstí ani na wi-fi části. Router pracuje v pásmech 2,4 a 5 GHz, s aktuálně nejrychlejším standardem 802.11 ac. O vysílání a příjem signálu se stará dvanáct antén, třináctá slouží pro analýzu sítí v okolí a automatické přepínání kanálů do nejméně využitého prostoru. Podle Tronda Wuellnera, který se na vývoji podílel, je router navržen tak, aby kvalitního pokrytí nedosahoval vysokým vysílacím výkonem, ale efektivním využíváním všech dvanácti antén se SmartBeam technologií.

O řízení se stará dvoujádrový ARM procesor IPQ8064 taktovaný na frekvenci 1,4 GHz, k dispozici má 1 GB operační paměti DDR3L a 4 GB eMMC uložiště. Zklamáním jsou pouze dva RJ-45 porty, jeden pro WAN, druhý pro LAN, oba 1 GBit. Nechybí USB 3.0 pro připojení síťových disků nebo jiných periferií. Zajímavostí je vestavěný reproduktor s 3W zesilovačem. K čemu všemu bude sloužit, zatím není jasné.

Konstrukce routeru OnHub detailněji.

OnHub má zaujmout i jednoduchým nastavením. K tomu bude sloužit aplikace (Android i iOS), které se pro úvodní nastavení spáruje s routerem pomocí zvukového signálu a následně v „průvodci“ uživatel nastaví vše potřebné. Pomocí této aplikace můžete monitorovat stav sítě a připojených zařízení i na dálku přes internet, případně se svými kamarády snadno sdílet heslo k síti.

Router OnHub bude nejprve dostupný v USA a Kanadě, za cenu 200 dolarů (zhruba 4 890 Kč). Špičkové routery (navíc s nižší výbavou) však leckdy stojí mnohem více, a tak cenou Google vlastně mile překvapil. Otázkou zůstává, jestli chceme, aby všechna naše data tekla přes zařízení firmy, která už nyní ví kde bydlíme, pracujeme, kdy, kam a kudy jezdíme, kde nakupujeme, co nakupujeme, s kým se kamarádíme, s kým si píšeme ... prostě vše co ze služeb Google vyplývá.

Představený router nebude jediným. Již nyní Google pracuje na další verzi, tentokrát bude technologickým partnerem Asus.


Témata: internet věcí