A tak se line z rádií ten FM lomoz...

A tak se line z rádií ten FM lomoz...

Rozhodněte, které rádio je nejhorší a které nejlepší

  • 162
Podělte se s námi o svůj názor na kvalitu vysílání tuzemských FM a internetových rádií. Která máte rádi a která naopak nesnášíte? Poradíme vám, jak si vyrobit rádio na přání.

Série článků věnovaná poslechu internetových rádií vyvolala u vás čtenářů větší ohlas, než jsme čekali. Ať už se jednalo o recenze konkrétních výrobků na poslech internetem šířených stanic (Otestovali jsme rádio budoucnosti: FM, DAB, wi-fi i internetové stanice a Dárek pro milovníky hudby: internetové rádio a celá diskotéka v jediném přístroji), přehled softwaru, který to samé umožňuje na počítači, nebo konkrétní doporučení služby nabízející kvalitní hudbu všech žánrů (Vypněte podbízivá FM rádia. Zkuste rozhlas, který hraje jen to, co chcete, a bez reklam).

Na Technetu se většinou věnujeme technologiím a onu nejpodstatnější část, tj. obsah, logicky necháváme rubrikám, jako je kultura. Vzhledem k vašemu zájmu a faktu, že o problematice internetová a DAB rádia versus FM rozhlas se toho mnoho nepíše, připravili jsme pro vás rozsáhlou anketu.
 
Dejte nám vědět, která FM rádia máte rádi a která naopak nesnášíte. Budeme také velmi rádi, když se s ostatními podělíte o své tipy na nejlepší internetová rádia.

Odkazy na internetové stanice nám posílejte na adresu technet@klikni.cz.

Všechny došlé hlasy pečlivě sečteme a uveřejníme. Dva vylosované výherce odměníme lahví kvalitního vína.

 Známkovat tuzemská FM rádia můžete zde.

Názory PRO i PROTI


Proč neposlouchám FM lomoz

Jan Kužník

Názory na situaci v tuzemském komerčním FM éteru se různí. Lou Fanánek Hagen použil v textu označení FM lomoz. Některé části skladby nelze vzhledem k trefným, ale vulgárnějším výrazům otisknout. Naleznete ji však v diskuzi pod tímto článkem a na oficiálních stránkách Tří sester zde.

Letitá hláška, ve které jakýsi hlasatel na komerčním rádiu po písni Erica Claptona Tears in Heaven prohlásil: „ Ááá pohodář Clapton,“ aniž by zřejmě tušil, že song byl reakcí skladatele na smrt syna, je mnoha neposluchačům známa. Stav je stále stejný. Pravidelný, povinný slovní průjem mezi reklamními bloky, kdy po informaci o úmrtí jazzového skladatele (s patřičným patosem pochopitelně) dramaturg zařadí písničku od Abby, není výjimkou.

V obvykle velmi kultivovaném a poslouchatelném vysílání jistého rozhlasu se setkáte s pořadem, kde do výběru hudebních velikánů, jejichž jméno začíná na „S“, kdosi zařadil Tomáše Savku. Při vší úctě k tomuto zpěvákovi, legendou, velikánem ani reprezentativním zástupcem soudobé české popmusic prostě není.

Dramaturgie většiny komerčních rádií mi připomíná 158. díl seriálu „Co jste již určitě slyšeli, slyšeli a ano, stoprocentně slyšeli“. Kdyby ke Scary Movie 4 existovala rozhlasová podoba, zněla by pravděpodobně stejně jako stanice na 93,7 FM. Na ukázku malá část jejího playlistu (hity roku 1986):

ALPHAVILLE  - Dance With Me   /1986/
QUEEN  - A Kind Of Magic   /1986/
BON JOVI  - You Give Love A Bad Name   /1986/
SAMANTHA FOX  - Touch Me (I Want Your Body)   /1986/
EUROPE  - The Final Countdown   /1986/
ELECTRIC LIGHT ORCHESTRA  - Calling America   /1986/
SANDRA  - Hi! Hi! Hi!   /1986/
C.C.CATCH  - Heartbreak Hotel   /1986/
MODERN TALKING  - Atlantis Is Calling (S.O.S. For Love)   /1986/
EURYTHMICS  - Thorn In My Side   /1986/

Ne že by nutně všechny písničky, které tato a další  stanice hrají, musely být špatné, vkus je zcela individuální a subjektivní záležitostí, jejich skladba, nesmyslné střídání žánrů, neustálé opakování a vložky v podobě permanentně optimistických moderátorů však mohou činit taková rádia neposlouchatelnými.

Ačkoliv většina z nich argumentuje vysokou poslechovostí, bylo by zajímavé začít rozlišovat mezi poslechovostí a počtem zapnutých rozhlasových přijímačů s danou stanicí. Velká část konzumentů podle mne totiž rádio používá pouze jako kulisu, nikoliv že by jej skutečně poslouchala.


Proč mám rád komerční rádia

Jiří Žalda


Všude kolem sebe slyším, jak se naše rádia nedají vůbec poslouchat. Já si ale myslím, že to není pravda.

Rozhlasový trh se už rozmělnil na ty nejmenší možné kousíčky, protože je tu stanic jako máku. Díky tomu vznikla úzce profilová rádia, takže si v té nabídce vybere i ten nejnáročnější posluchač. A že mu vadí reklamy a nekonečné opakování hitů? Vždyť je to přeci běžná věc.

Nevidím důvod, proč bych si svou oblíbenou písničku nemohl poslechnout několikrát za den. Mně osobně to skutečně nevadí, ba naopak. A navíc - nikdo nikoho nenutí, aby rádio poslouchal.

Takže pokud mu lezou naše stanice na nervy, ať je neposlouchá a aspoň přispěje nějakou korunou na hudební průmysl zakoupením CD s hity svého oblíbence.

Radio City 93,7


Jak poslouchat jen to, co opravdu chcete

Podcasting aneb Rádio na přání 

Podcasting je jednoduchý způsob jak rychle, efektivně, zdarma a legálně stahovat informace, hudbu a filmy z internetu. S jeho pomocí se prezentují filmová studia, televizní a rozhlasové stanice i deníky a časopisy. Zájemci si mohou objednat záznamy rozhlasových pořadů klasických FM rádií, speciálně vytvořené autorské programy, ale i pirátské nahrávky koncertů a celých alb. I proto se podcastingu někdy říká rádio na přání.

Výše uvedené platí v rozvinutém světě, nikoliv v ČR. U nás je podcasting téměř neznámý. Nic vám však nebrání jej využívat. Jen českých podcastů je méně než šafránu.

Co je to podcasting

Nejedná o nic jiného, než o uživatelem nastavené pravidelné a automatické stahování audio souborů (mluvené slovo, hudba atd.) a video souborů (filmy, návody, skeče z YouTube atd.) z internetu. Audio nejčastěji ve formátech MP3 a OGG. Stažené zvukové soubory lze jednoduše přehrávat v počítači nebo v jakémkoliv MP3 přehrávači. U videa je nutné počítat s jistými problémy. Některé videopodcasty jsou přímo upraveny pro spuštění například v iPodu, přehrávači Zune nebo Creative ZEN. Majitelé jiných přístrojů si musí vždy ověřit, zda ten jejich zvládne video v daném formátu přehrát a případně jej překonvertovat. Videopodcasty by však v zásadě měl zvládnout každý přehrávač označený jako MP4.

Podcasty jsou na stránkách poskytovatelů archivovány a vy si je můžete stáhnout kdykoliv, tedy nikoliv pouze v den, kdy jsou například vysílány na příslušném rádiu.

Co podcasting nabízí

Dejme tomu, že máte rádi pořad Příběhy 20. století vysílaný na stanici Rádio Česko. Nestíháte jej však pravidelně sledovat a občas si některé díly chcete poslechnout znovu. Žádný problém. Český rozhlas totiž jako jeden z mála nabízí své pořady ve formě podcastů.

Pomocí jednoduchého programu (viz níže) se přihlásíte k odběru těchto pořadů (samozřejmě zdarma) a pokaždé, když se připojíte k internetu, software automaticky zkontroluje, zda už nejsou k dispozici nové díly. Ty vám pak sám stáhne do počítače, případně rovnou do přehrávače.

Na své si přijdou i vyznavači menšinových hudebních žánrů. Blues, jazz, art rock, cokoliv chcete. Stačí zapnout onen jednoduchý program na podcasting, zadat příslušné klíčové slovo podobně jako v internetovém vyhledávači a za pár sekund už můžete poslouchat. Po objednání vám vybrané pořady budou pravidelně "chodit" do vašeho počítače (přehrávače) podobně jako předplacený časopis do schránky.

Své video i audio podcasty má MTV, Reuters i CNN. Pravidelně se můžete dívat na nejoblíbenější videa z YouTube, ve videokurzu se učit japonsky nebo se someliérem ochutnávat vína z celého světa. Nechybí zprávy z těch nejzapadlejších koutů zeměkoule a o těch nejobskurnějších lidských počinech. Podcast totiž může na web pověsit úplně každý. 

Jak podcasty stahovat

Nejjednodušší cestou k podcastům je software nazvaný Pocast ready. Je zcela zdarma, nevyžaduje instalaci, a navíc jej můžete nahrát do téměř jakéhokoliv MP3 přehrávače, USB disku nebo klíčenky, kterou tím proměníte v rádio na přání. Kdekoliv na světě takový přehrávač nebo klíčenku připojíte k internetu, automaticky se vám na ni/něj stáhnou nejnovější epizody dříve vybraných programů. Nejste tak vázáni na jeden konkrétní počítač a aktuální informace podle vašeho gusta máte dostupné kdykoliv a kdekoliv.  

Program Podcast ready stáhnete zde.

Program stačí stáhnout a spustit. Před prvním použitím je nutné zvolit přezdívku a heslo. Podcast Ready vám pomůže podcasty najít, třídit a samozřejmě i stahovat a přehrávat.

Vybraný podcast si "předplatíte" stiskem tlačítka subscribe. Podobně jednoduchým způsobem se pořadu zase zbavíte, až vás přestane bavit. Jednoduše lze nastavit, kolik epizod bude po spuštění software staženo a jak staré se mají ještě stáhnout, pokud jste program delší dobu nevyužívali (například u zpráv tuto funkci oceníte). Program vám také přehledně zobrazí, jak dlouho daný pořad již v paměti máte. 

Na video podcasty je výborný program Zune od Microsoftu, který je dodáván ke stejnojmennému přehrávači. Háček je v tom, že oficiálně nelze on-line služby (nákup hudby, ale i stahování podcastů) v ČR využívat. Kolem přístroje se utvořila silná komunita, která vytvořila jednoduchý "hack" zpřístupňující služby všem zájemcům po celém světě. V případě zájmu hledejte prográmek s názvem "Zinternational".

Program Zune stáhnete zde.

Podcasty umí stahovat i populární Winamp a další programy.

Kde hledat informace a samotné podcasty

V Česku je největším zdrojem podcastů Český rozhlas. Na jeho stránkách naleznete i návody, jak podcasty stahovat. Po obsahové stránce nemá v tuzemsku konkurenci. Toulky českou minulostí, Příběhy 20. století a další jedinečné pořady můžete odebírat v podobě podcastů. Více zde.

Své podcasty mají pochopitelně i některá komerční rádia.

V zahraničí je možností nepoměrně více.

Já si stahuji staré filmy, které již nepodléhají autorským právům, ukázky z nových filmů, video průvodce po městech Evropy, video průvodce po zemích světa atd.

Rozsáhlé seznamy pořadů (podcastů) naleznete na:

Podcast - Podcast ready
Hlavní stránka on-line služby Podcast ready. Program nemusíte ani stahovat.

Podcast - Podcast ready
Listování předplacenými podcasty v programu Podcast ready.

Podcast - Podcast ready
Konkrétní podcast stažený programem Podcast ready.


Zune Software
Rozhraní programu Zune. On-line výběr podcastů z eshopu Marketplace (zdarma).

Zune Software
Základní obrazovka s podcasty v programu Zune.

Zune Software
Předplacené podcasty se stručným popisem - Zune.


Podcast - The new York Times
Stránka s nabídkou podcastů od The New York Times.

Podcast - BBC
Nabídka podcastů od BBC.

Podcast.com
Webový rozcestník na podcasty z celého světa - Podcast.com.


 Internetová rádia na počítači i bez něj

Doslova bezednou studnicí hudby všech možných i nemožných žánrů, s povídáním i bez povídání, jsou internetová neboli on-line rádia. Poslouchat můžete kamenná (FM, AM) rádia z celého světa, nebo zvolit stanice vysílající jen v internetové síti.

Jednou z nejlákavějších voleb jsou žánrově vyhraněná rádia, která hrají jen hudbu, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Takovými jsou například stanice sítě RadioIO (podrobný článek zde). Mezi šedesáti žánrovými stanicemi si jistě vybere každý, ať již holdujete klasickým rockovým hitům, raritním jazzovým nahrávkám nebo současné hip-hopové scéně.

Kouzlo internetových rádií spočívá i v tom, že můžete v pohodlí domova poslouchat stanici vysílající na opačné straně zeměkoule. Naladit si internetové rádio není o moc těžší, než naladit běžný rozhlasový přijímač na příslušnou vysílací frekvenci. Stačí k tomu multimediální přehrávač a znát adresu konkrétního streamu, tedy vysílání.

Hudební portály, jako např. zmíněné RadioIO, mají často svůj webový hudební přehrávač a graficky zpracovaný katalog, takže jen jednoduše vyberete, kliknete a posloucháte.

RadioIO webový přehrávač
Webový přehrávač portálu RadioIO

Vyhledávání samostatných stanic je také snadné díky katalogovým portálům, jako jsou ShoutCast a Live365. Zde můžete stanice hledat a třídit podle mnoha kritérií, např. žánr, země původu, zvukové kvality (bitrate) a podobně.

Se zvukovými portály jsou spojené i některé přehrávače, jako jsou populární Win Amp, JetAudio, nebo iTunes. Stanicemi pak můžete brouzdat přímo v prostředí přehrávače.

iTunes rádio
Výběr a poslech rádií v přehrávači iTunes

Pokud nepatříte mezi ortodoxní počítačové nadšence, uvítáte možnost poslouchat internetová rádia i bez jejich asistence. Možností je mnoho, nejjednodušší cestou jsou wi-fi přijímače internetových rádií (například přijímače Revo Blik WiFi a Revo Mondo ve vedlejším sloupci), ale i některé mediaboxy či multimediální AV receivery. Některá internetová rádia můžete naladit i prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu.

iBlik RadioStation
iBlik Radiostation je vybaven i dokinou pro iPod, který pak lze obsluhovat přiloženou dálkou. iBlik umí jak FM, tak internetová rádia i streamování hudby ze síťového uložiště.

Revo Blik Station
Levnější verze Blik WiFi se liší pouze absencí dokovací kolébky pro iPod. Recenzi naleznete zde.

Revo Mondo - internetové rádio a WiFi přehrávač hudby
Revo Mondo je ideální pro připojení do HiFi systému. Nezabere mnoho místa, není vybaveno reproduktorem (audio výstup 2x cinche). Recenzi naleznete v článku Dárek pro milovníky hudby: internetové rádio a celá diskotéka v jediném přístroji.


 Opravdová on-line rádia na přání

Last.fm nebo Jango.com jsou víc než obyčejná internetová rádia. Hrají totiž pouze to, co se vám líbí. Nebo se o to alespoň snaží. Jejich vysílání můžete jednoduše a především kdykoliv razantně ovlivnit.

Jango.com

Zadáním svého oblíbeného interpreta si vytvoříte "hudební kanál" a během poslechu k němu přidáváte další relevantní interprety, které vám Jango nabízí. Tím ovlivňujete programovou náplň "své hudební stanice".  Zároveň se můžete vždy přepnout na žánrově podobně zaměřený kanál, který aktuálně poslouchá a "moderuje" někdo jiný. Zde však musíte počítat s tím, že když přestane poslouchat on, playlist skončí i vám.

Jak volnou ruku necháte automatu, záleží na vás. Způsob výběru můžete ovlivnit v nastavení.

Jango je především internetové rádio s obrovskou hudební databází ve velmi slušné zvukové kvalitě. Vysílání je zcela zdarma a vyžaduje pouze krátkou registraci. Lze se zapojit nebo vytvořit komunitu posluchačů se stejným vkusem. Funguje i vzájemné doporučování si hudby.

Vyzkoušet si Jango můžete na Jango.com

Podrobněji se o službě dočtete v článku: První dojmy z Jango.com - hudba zdarma podle vaší chuti

Last.fm

Last.fm bylo první svého druhu. Nabízí podobný systém jako Jango.com a subjektivně bychom řekli, že žánrový výběr skladeb zvládá o něco lépe než Jango.com. 

Jednoduchý poslech je možný bez jakékoliv registrace či stahování software. Pokud si však pořídíte speciální přehrávač, prohledá vám disky nebo třeba knihovnu v iTunes a o to přesněji pak vybírá skladby, které vám pouští.

Vyzkoušet si Last.fm můžete na last.fm.

Podrobněji se o službě dočtete v článku Last.fm: internetové rádio vždy dle vašeho gusta

LastFM
Základní obrazovka on-line služby Last.fm.

Podcast - Jango
Základní obrazovka on-line služby Jango.com.



 Digitální rozhlas DAB

Hudba budoucnosti. DAB neboli Digital Audio Broadcasting (dnes častěji DMB - Digital Media Broadcasting) je způsob šíření signálu podobný jako u digitální televize DVB-T.

Stejně jako DVB-T umožňuje v rámci jednoho multiplexu vysílat několik desítek stanic s různým datovým tokem dle zaměření (menší u mluveného slova, větší a tím kvalitnější u vážné nebo třeba rockové hudby).

Nástup DABu by byl příležitostí i pro menšinové hudební žánry, jak se dostat k posluchačům. Konečně bychom se tak mohli dočkat například stanice mluveného slova, kde by se celý den četly knihy, vyprávěly povídky atd. Své rádio by měli folkaři, rapeři...

Podobně jako u DVB-T je v zájmu mnoha subjektů, aby se digitální rozhlas rozběhl co nejpozději nebo vůbec. O reklamní koláč se nerado dělí. Zatím na území ČR probíhají testovací vysílání především na území Prahy a jejím okolí a v okolí Příbrami. Aktuální informace získáte na stránkách provozovatele - společnosti Teleko. V tuto chvíli žádný program v DABu nevysílá. V zatím posledním zkušebním vysílání v říjnu 2008 byly exkluzivně zařazeny programy Českého rozhlasu - Rádio Leonardo, D-dur a Radio Wave (nesmyslně vyštvané z FM éteru). Dále pak Dance radio a Radio Proglas.

Přijímače DAB rozhlasu se u nás zatím příliš neprodávají. Výjimkou je MP3 přehrávač iriver B20, který je kromě FM tuneru a slotu na miniSD karty vybaven i DAB tunerem. Vychází z oblíbeného modelu Clix. Má stejně jednoduché ovládání. Přední strana s displejem je vlastně jedno velké čtyřsměrné tlačítko. Má výborný zvuk, velmi dobře přehrává i konvertované filmy a fotografie. Nechybí mu diktafon a zahrajete si na něm několik zábavných flashových her volně dostupných na internetu.

Více o přehrávači iriver B20 se dočtete zde.

Další možností, jak přijímat DAB rozhlas (až začne v ČR vysílat) je pořízení stacionárního rádia. V redakci jsme otestovali vynikající Revo Blik Radiostation, který kromě DABu zvládá i FM a internetová rádia. Kromě toho umí i bezdrátově streamovat hudbu ze síťového uložiště.

Koupit si můžete i odlehčenou levnější verzi bez DABu nazvanou Revo Blik WiFi.

O rádiu Revo Blik Radiostation jsme psali v článku Otestovali jsme rádio budoucnosti: FM, DAB, wi-fi i internetové stanice.

Další informace se dozvíte na stránkách dovozce.

O DAB vysílání v ČR jsme vás informovali v článcích Digitální rozhlas konečně dorazil do Prahy. Zatím jen na zkoušku a Digitální rozhlas nově vysílá Dance radio a Radio Proglas

iriver b20
Iriver B20 je nejen vynikající MP3 přehrávač, ale i DAB přijímač. Jeden z opravdu mála dostupných na našem trhu.


,