Projekt Enable Talk

Projekt Enable Talk | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Rukavice převedou znakovou řeč na text, stereokamera nahradí vodicí psy

  • 4
Sydney (Od zpravodaje Technet.cz) - Speciální senzorické rukavice a důmyslný software převedou téměř v reálném čase znakovou řeč na psaný text, případně mluvený hlas. Jde o projekt, který vyhrál Imagine Cup 2012 v Sydney.

Vítězem největší studentské technologické soutěže světa se stal projekt "Enable talk" ukrajinského týmu QuadSqad. Má usnadnit komunikaci především pro znakující a zároveň neslyšící lidi (dříve se používal výraz hluchoněmí).

Rukavice jsou vybaveny patnácti ohybovými senzory, akcelerometrem, magnetometrem a elektronickým modulem s akumulátorem. Ten přejímá signály z čidel a pomocí Bluetooth rozhraní je posílá do softwaru zpracujícího počítače. Během prezentace to byl notebook s Windows 7, ale počítá se i s portem pro kapesní zařízení.

Rukavice projektu Enable Talk ukrajinských studentů

Znakující musí mezi jednotlivými znaky dělat krátké pauzy, aby je systém spolehlivě rozpoznal. "V příští verzi softwaru bude zpracování rychlejší, znakovat bude možné zcela v reálném čase," uvedl na dotaz redaktora Technet.cz programátor Anton Stepanov.

Výstupem softwaru je text. Ten je samozřejmě možné okamžitě zpracovat například pomocí Microsoft Speech API na mluvené slovo.

Sice nevíme, zda jsou to opravdu slova, která před námi ukrajinský mladík vyznakoval, ale odezva systému byla velmi hbitá.

"Tady máme vlastnoručně vyrobené prototypy, které jsme si vyrobili sami, včetně leptání plošných spojů. V sériové výrobě ale bude elektronický modul menší a počítáme s koncovou cenou kolem 200 dolarů," doplnil další člen týmu, Valeriy Yasakov.

Vyhlášení vítěze kategorie Software design na Imagine Cup 2012

Opasek se stereokamerou pomůže nevidomým v orientaci

V hodně neotesané podobě představili svůj projekt TGDS studenti z Malty. Snímací jednotku zde reprezentovala dvojice "vykuchaných" webových kamer ve dřevěném šasi, na konci USB kabelů pak data zpracovával notebook. 

Podle zástupců týmu to v blízké budoucnosti nahradí jedna stereokamera a maličký "Windows embedded" počítač.

Pas je ideální umístění. Na rozdíl od hlavy míří stále ve směru chůze a navíc se nejméně natřásá.

Systém však funguje již nyní. Kamery snímají prostor před nevidomým, software jej vyhodnocuje a hledá objekty ve směru chůze. Protože jsou kamery dvě, má systém k dispozici i údaj o hloubce, tedy dohromady o přesné pozici překážky. Výstupem systému jsou tři druhy pípnutí. Výška tónu značí směr překážky (nejnižší vlevo, vyšší vepředu, nejvyšší vpravo), intenzita tónu (tj. hlasitost) pak její vzdálenost.

Studenti projekt ladí ve spolupráci s maltskou nadací pro vodicí psi (Malta Guide Dogs Foundation). Zařízení vodicího psa nenahradí v plném rozsahu, ale bude dramaticky levnější a dostupné prakticky každému.