Ruská pirátská strana informuje o aktuálních kauzách stránek na nové ruské

Ruská pirátská strana informuje o aktuálních kauzách stránek na nové ruské černé listině na serveru RosKomSvoboda.

Nový zákon v Rusku už zablokoval i humoristický server

  • 7
Kolem 180 webů je na ruském seznamu zakázaných stránek, který vznikl na základě nového zákona. Potvrzují se obavy, že na něm nejsou jen obecně závadné weby. Mezitím v Číně při jednom z nejvýznamnějších sjezdů vládní strany blokují nežádoucí informace z internetu.

Za dvanáct dnů stihli cenzoři z Ruska zakázat již 180 webových stránek, které podle nich nesplňují požadovaná kritéria. Od 1. listopadu je v Rusku v platnosti nový zákon, který má údajně chránit především dětskou veřejnost před nástrahami internetu. Hlavním cílem má být zabránění šíření informací o výrobě narkotik, návodů k sebevraždám a dětské pornografie.

Mezi takto závadnými servery však podle mínění opozice může skončit i web, který není v souladu s politikou Kremlu.

Oponenti prezidenta Putina tvrdí, že nový právní předpis umožňuje zavírat ruské webové stránky včetně ruskojazyčných verzí Facebooku a Twitteru, a to i bez soudního rozhodnutí. Normativní akt je údajně cílen proti opozičním hnutím, která se organizují prostřednictvím sociálních sítí. Výhrady proti předloze měla i prezidentská rada pro lidská práva.

V takzvaném Jednotném registru zakázaných stránek se například ocitla humoristická webová encyklopedie lurkmore.ru (z Česka přístupná). Podnět k jejímu zablokování podle dnešních zpráv ruských médií dala ruská protidrogová agentura, ale konkrétní příčiny oznámeny nebyly. Správci v Rusku populárních webových stránek se proti zablokování chtějí bránit u soudu. Nepřístupné jsou už i některé účty v oblíbené sociální síti Vkontakte.ru.

Aktivisté ruské pirátské strany vydali prohlášení, podle něhož budou serverům zařazeným na černý seznam dávat rady, jak zákaz obejít. O jednotlivých kauzách ruští "piráti" informují na speciálně vytvořené webové adrese RosKomSvoboda. Obávají se jen, že i tato stránka se může na černém seznamu dříve nebo později ocitnout.

Podle zákona je správce serveru, na němž úřady objeví nežádoucí informace, povinen je do dvou dnů od upozornění odstranit. Pokud tak neučiní, dostane firma, která serveru poskytuje přístup do internetu, den na jeho zablokování. Nestane-li se tak, zablokují během dalších 24 hodin přístup k serveru státní úřady.

Kromě organizace Roskomnadzor má právo rozhodovat o nežádoucím obsahu i ruská protidrogová agentura a úřad pro ochranu práv spotřebitelů.

Čína při sjezdu blokuje stránky

Právě probíhající 18. sjezd Komunistické strany Číny, kde má dojít k předání moci v rámci generační obměny, zvýšil i cenzuru na internetu.

Například podle serveru Stern.de, citujícícho agenturu DPA, je od pátku vůbec poprvé většina čínských uživatelů odříznuta od služeb firmy Google.

Podle expertů ještě nikdy čínské blokády internetu nepostihly tolik uživatelů. Vedle vyhledávače, e-mailu i dalších produktů Googlu, k nimž se přístup začal obnovovat dnes, se Peking snaží narušovat také tunelová spojení VPN. Ty v některých případech umožní obejít státní blokování.

Oficiální místa o cenzuře internetu nehovoří. Komunistická propaganda naopak podle DPA dnes zprávu o internetových aktivitách komunistických delegátů opatřila titulkem "Sjezd reaguje pozitivně na dobu internetu".

,