Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

1990: Rusové od nás odvezli i atomové náboje, které tu oficiálně neměli

Konec ruské okupace Československa započal před 25 lety. Jednání o odchodu vojsk nebylo jednoduché. Rusové zde měli i speciální střelivo a neměli kde ubytovat takové množství vojáků. Nakonec však ministři zahraničí Jiří Dienstbier a Eduard Ševarnadze smlouvu o odchodu sovětských vojsk podepsali.
Odchod sovětských vojsk z Československa v letech 1990 a 1991.

Odchod sovětských vojsk z Československa v letech 1990 a 1991. | foto: Dana Kyndrová, z knihy Odchod sovětských vojsk (Kant, Praha 2003)

Když v pondělí 11. prosince 1989 nastoupil Jiří Dienstbier jako ministr zahraničí, šel tam s ním jako jeho poradce Jaroslav Šedivý, disident a historik, donedávna myč oken. „Jako jeden z prvních hlavních úkolů jsem viděl dostat sovětská vojska ze země?“ vzpomíná. „Bez toho nemůžeme dělat samostatnou zahraniční politiku. Ministr souhlasil.“ A pověřil Šedivého, aby jednání se Sověty o této ožehavé otázce připravil.

„Připravte mi podklady!“ požádal Šedivý úředníky. Avšak ti zůstávali pořád na stanovisku, že se novou smlouvou jenom upraví statut sovětských vojsk u nás. Nakonec se Šedivý naštval a přikázal, aby pracovali pouze na variantě odchodu.

Náměstkem ministra byl Evžen Vacek, jeden z těch, kteří tam působili v diplomacii mnoho let. Šedivý navrhl Dienstbierovi, aby celkovou přípravu jednání s Moskvou připravil právě on. A jestliže všechno proběhne zdárně, může si před penzí vybrat ještě jedno velvyslanecké místo. Vacek pochopil a nakonec si za odměnu vybral ambasádu v nigerijském Lagosu.

Bylo to výborné řešení. Taková příprava se dělá nejen na papíře, ale je třeba do ní začlenit vojáky, právníky, dopraváky, celníky a další. Vacek se v jednáních se všemi institucemi pochopitelně lépe vyznal, než nové šéfové ministerstva.

Jste okupanti!

Třebaže sovětským ministrem zahraničí byl pragmatik Eduard Ševarnadze, který pomáhal Michailu Gorbačovovi pohřbívat studenou válku, o úplném odchodu vojsk nechtěl ani slyšet. Po několika urgencích nakonec Moskva přistoupila na to, že pošle do Prahy delegaci v polovině ledna 1990.

Československé vyjednávače vedl pověřený náměstek Vacek, členy delegace byli Šedivý, mluvčí ministerstva Luboš Dobrovský a za vojáky generálové Rudolf Ducháček a Antonín Slimák. Sovětští diplomaté a vojáci s odchodem nesouhlasili. Přijeli prý jednat o úpravě smlouvy o pobytu. Argumentovali nebezpečím z Německa a potřebou zachovat rovnováhu sil ve střední Evropě. Ovšem poprvé oficiálně slyšeli, že jsou považováni za okupanty – to je šokovalo. Druhý den, nejspíš po telefonických rozhovorech s Moskvou, začali ustupovat – chtěli však odchod protáhnout na deset let. Naši vyjednavači požadovali stažení vojsk do konce roku. Nakonec odročili další vyjednávání na začátek února.

Co zbylo po okupantech

Ralsko se po odchodu sovětských vojsk dodnes potýká s obrovským znečištěním. Sanace starých ekologických zátěží přišla na zhruba půl miliardy korun ze státních a evropských fondů.

Podívejte se na fotografie a video.

Před čtvrtstoletím tu duněla letadla a vojenská technika. Dnes Ralsko připomíná spálenou zem protkanou zablácenými panelovými silnicemi.

Když se objevila zpráva o těchto rozhovorech v novinách, přišel na ministerstvo zahraničí muzikant a tehdy i poslanec Michael Kocáb. Navrhl, že vytvoří ve Federálním shromáždění skupinu poslanců, která povede paralelní jednání s poslanci sovětskými.

„To je výborný nápad,“ pochválil ho Šedivý. „Ale o čem budete jednat? K tomu byste potřebovali rozsáhlý tým specialistů z mnoha oborů.“ Kocáb znejistěl a na radu Šedivého sestavil delegaci pro dohled nad jednáním.

Nemají byty pro důstojníky

Další kolo probíhalo v Moskvě. Opět bylo tvrdé. Nakonec vedoucí delegace náměstek ministra zahraničí Ivan Aboimov řekl, že pro sovětskou stranu je to otázka především humanitární – pro 17 tisíc důstojníků nemají byty. Šedivý se poprvé naštval: „Pro nás to byla otázka humanitární celých dvacet let. Ty byty jste zabrali našim lidem!“

Českoslovenští vyjednavači trvali na svém: „To je záležitost pouze nás dvou! Nemá to žádnou návaznost na domluvu o vojenských kontingentů obou bloků v Evropě. Poslední sovětský voják odejde letos na Silvestra! A poslední nebojové složky opustí československé území do konce června 1991.“

„Zlý mužík“ Dobrovský

V pátek 9. února se musel Šedivý vrátit z Moskvy do Prahy. Ministr Dienstbier ho chtěl mít ve své delegaci, s níž mířil do Paříže.

Rozhovory v Moskvě se vyhrocovaly. Sověti vyjadřovali vážné obavy, jak takový odsun a ubytování doma zvládnou.

Sovětský reformátor

Ševarnadze přežil několik pokusů o atentát a svět si často lámal hlavu nad tím, zda je reformovaným komunistou, pouhým pragmatikem či obratným diktátorem. Západ mu občas vyčítal do jisté míry autoritářské postupy a tvrdost k opozici, dokázal ale zlepšit bezpečnostní situaci v zemi.

Gruzínský prezident Eduard Ševarnadze na archivním snímku z listopadu 2003.

Aboimov si opět vyžádal rozhovor v úzkém kruhu: „Velení naší armády je velice znepokojeno průběhem vyjednávání, hrozí nebezpečí, že všechno ztroskotá. Není možné, abychom stáhli všechna naše vojska do konce letošního roku.“

Sověti jsou opravdu v koncích! Dobrovský, který už dřív hrál při těchto debatách – Šedivého terminologií – „zlého mužíka“, navrhl kompromis: „Ať do jednání vstoupí váš prezident Michail Gorbačov a požádá našeho Václava Havla o prodloužení termínu do konce června příštího roku! Ovšem za to byste nám měli nabídnout nějaké zvýhodnění při materiálním vyrovnávání za pobyt vašich vojáků u nás.“

Aboimov souhlasil. A Dobrovský zatelefonoval na Pražský Hrad Havlovi: „Odlétám s Ducháčkem do Prahy, večer ti vysvětlíme situaci a naše návrhy.“

Tento Dobrovského návrh byl klíčem k sovětskému souhlasu.

Prosebný dopis od Gorbačova

Havel večer v restauraci U Malířů s tímto řešením souhlasil. Bylo jasné, že nic lepšího od Rusů nezískáme. Navíc Gorbačov pošle prosebný dopis.

Gorbačovovo psaní přišlo na Pražský hrad 12. února. Nejvyšší sovětský představitel ujišťoval československého prezidenta, že chtějí své vojáky stáhnout, jenom žádá o pochopení situace, jaká nastane po návratu tolika vojáků, a tudíž navrhuje prodloužit termín do konce června 1991.

Přesto se sovětští generálové snažili dohodu politiků obcházet a odchod dál zdržovat. „Vždyť než odvezeme to střelivo, které u vás máme, je ho čtyřikrát víc, než jsou mobilizační zásoby!“ lamentovali. A potom: „Skladujeme u vás i ,speciální střelivo‘, tedy atomové náboje do děl, celkem 1 700 kusů.“

To bylo náramné překvapení. Vždyť na mezinárodních jednáních už dva roky jejich diplomaté tvrdí, že jadernou munici stáhli na své území. Ovšem to prý se týkalo jenom raket středního doletu.

Smlouvu o konečném odchodu sovětských vojsk podepsali 26. února 1990 ministři zahraničí Jiří Dienstbier a Eduard Ševarnadze v Moskvě za přítomnosti obou prezidentů. Zmizí v průběhu půldruhého roku, přičemž první etapa stahování skončí už letos 30. května.

Nikdo se s nimi neloučil

„Několik dnů před 30. červnem 1991 od nás opravdu odjel poslední sovětský voják,“ konstatoval se zadostiučiněním Šedivý. „Moc se divili, že se s nimi nikdo neloučí.“

Zásluhu za odchod si Šedivý příliš nepřipouští. „Bylo to kolektivní dílo. Nejvíc mně uspokojuje to, že jsem ještě dostal příležitost udělat ještě něco smysluplného, že jsem mohl využít svých znalostí ve prospěch republiky. Po roce devadesát jsem už nevstoupil do žádné strany, protože jsem nechtěl žádné straně sloužit, ale sloužit republice. To se mi vyplatilo, když jsem se stal ministrem zahraničí – nemusel jsem se ohlížet na tlaky různých stran, třebaže to znamenalo, že jsem v parlamentu občas dost těžko hledal politickou podporu. Tahle slova zní pateticky, čítankově, ale já to tak opravdu cítím.“

Upozornění: Článek dostal nový titulek, které lépe vystihuje fakt, že nás okupovala sovětská, nikoliv ruská vojska. I přesto, že Ruská federace je nástupnickým státem SSSR, předchozí verze mohla být matoucí.

Autor:

Malý autobus Družba pro Střední skupinu vojsk navrhla Karosa

Prototyp autobusu Karosa na podvozku GAZ-66

V bohatém portfoliu autobusů zrozených ve Vysokém Mýtě se krčí i jeden výtvor krásou příliš...

OBRAZEM: Zajímavá technika Sovětské armády. Měla horší raketomety než ČSLA

Obojživelné vozidlo LuAZ-967 bylo vyvinuté na požadavek výsadkových sil, pro...

Zbraně dělostřelecké, protiletadlové a ženijní si prohlédneme ve druhém dílu fotogalerie věnované...

OBRAZEM: Sovětská okupační technika v ČSSR, kterou naše armáda neměla

ZSU-57-2 byl protiletadlový tank, který ČSLA nezavedla do výzbroje, protože byl...

Během invaze do Československa v srpnu 1968 a v období pobytu Střední skupiny vojsk se na našem...

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

Tankocaching „Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti,...

Sovětské balistické rakety šly z ČSSR domů už před velkým odsunem

Odpalovací zařízení 9P120 s raketou 9M76. Na boku jsou složené mřížové...

Nejvýkonnějším zbraňovým systémem Střední skupiny vojsk byly od roku 1983 operačně taktické...

Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 7 příspěvků

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 24 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 21 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Devět praktických triků pro užívání Windows. Usnadněte si práci s textem

v diskusi jsou 3 příspěvky

1. května 2024

Ať už připravujete itinerář dovolené, dokument pro šéfa či esej do školy, jistě toužíte potom, aby...

Na Ukrajině zuří válka dronů. Co jsou sebevražedné drony a vyčkávací munice?

v diskusi je 8 příspěvků

30. dubna 2024

Sebevražedné drony a vyčkávací munice zažily obrovský rozvoj, protože se dají vyrobit za pár...

Nečekaně nízká poptávka po brýlích Apple snižuje dodávky až o polovinu

v diskusi je 19 příspěvků

29. dubna 2024  17:30

V době uvedení na trh byly brýle Apple Vision Pro nedostatkovým produktem. Nyní, několik měsíců po...

Necháte se nachytat na triky internetových podvodníků?

v diskusi je 17 příspěvků

29. dubna 2024

Typickou obětí internetového podvodu už nejsou jen senioři. Kyberzločinci se zaměřili i na mladší...

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau
Ärztin/Arzt für Innere Medizin

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau

nabízený plat: 172 000 - 273 000 Kč

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž byste potřebovali...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...