Bajkonur v noci

Bajkonur v noci

Ruská raketa má zakázán let z kazašského Bajkonuru

  • 5
Neohlášený start a nepovedený let ruské rakety Proton-M mají za následek zákaz kazašských úřadů. Ten se vztahuje na další lety této rakety až do vyšetření incidentu.

Kazašské úřady zakázaly starty ruských kosmických raket Proton-M z kosmodromu Bajkonur. Důvodem je noční nepovedený start této rakety s japonskou telekomunikační družicí.

Pravděpodobnou příčinou havárie byla podle odborníků nefunkčnost řídících prvků druhého stupně rakety. Na místě pádu ruští hasiči stále likvidují stepní požár a Astana se obává ekologických škod.

Ve chvíli pádu zůstalo nespotřebováno přes 218 tun paliva. "To je poměrně velké množství nebezpečné látky, které se rozptýlilo ve vzdušném prostoru naší republiky, a my nevíme, kterým směrem se bude tento oblak šířit," prohlásil Tlagat Musabajev, předseda kazašské Národní kosmické agentury.

Později agentura oznámila, že rozptýlené palivo směřuje mimo lidské osídlení, nikoho nezranily ani úlomky rakety.

Kosmický nosič totiž dopadl do neobydlené oblasti, odborníci ale ještě musejí přesně zjistit, jaké škody byly způsobeny. Nalezeny už byly tři velké kusy rakety, vážící asi 400 kilogramů.

Ruská média upozorňují, že nepodařený start bude pro Rusko znamenat velké finanční ztráty, neboť Moskva bude zřejmě muset Kazachstánu vzniklé ekologické škody nahradit. V červenci 2006 po pádu rakety Dněpr muselo Rusko zaplatit škodu ve výši okolo 1,1 miliardy dolarů (asi 22 miliard korun). Nynější let byl podle agentury ITAR-TASS pojištěn na 300 milionů dolarů (asi šest miliard korun), japonská družice byla pojištěna v Japonsku.

Už letos v létě dal Kazachstán najevo přání s Ruskem znovu projednat podmínky startů raket Proton-M z Bajkonuru, který má Rusko pronajatý.

Důvodem byly právě obavy z možných ekologických škod spojených s používáním paliva pro kosmické nosiče.

Podle ruských údajů bylo v raketě ve chvíli startu přes 600 tun velmi toxického paliva, většina však shořela při práci prvního ze tří stupňů rakety. Havárie nastala po třech minutách letu, když se vypnuly motory druhého stupně, sdělili tiskové agentuře ITAR-TASS představitelé ruské kosmické agentury Roskosmos. Tou dobou byla raketa 76 kilometrů nad zemí.

Zákaz provozu Protonu-M bude platit do vyjasnění všech okolností nehody, řekl tiskové agentuře Interfax Adilbek Basekejev, představitel Kazachstánu na kosmodromu.

Noční start měl být od počátku letošního roku třetím komerčním letem rakety Proton-M, která v současné verzi poprvé vzlétla v roce 2001. Raketa, kterou využívá sovětská a ruská kosmonautika od roku 1965, se ve vesmíru v různých modifikacích ocitla už ve více než 320 případech.