Kosmické lodi Sojuz a Progress kotvící u Mezinárodní vesmírné stanice

Kosmické lodi Sojuz a Progress kotvící u Mezinárodní vesmírné stanice | foto: AP

Ruské Sojuzy vrátí turisty do vesmíru v roce 2013. Chystá se i hotel

  • 4
Na pravidelné turistické lety do vesmíru si zájemci musejí počkat ještě dva roky. Potom každý rok navštíví kosmos tři cestovatelé. Ruské Sojuzy se přitom brzy stanou jediným dopravním prostředkem, který bude schopen zásobovat vesmírnou stanici ISS. Ke stanici má být navíc v roce 2016 připojen hotelový modul.

Společnost Space Adventures podepsala dohodu o obnovení turistických letů s ruskou vesmírnou agenturou Roskosmos a společností Eněrgija, která Sojuzy vyrábí. Od roku 2013 tak budou z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) shlížet na Zem z výšky 350 kilometrů tři zájemci ročně.

K tomu na rok 2016 připravuje Eněrgija projekt hotelového modulu s kapacitou až sedmi lidí. Zájemci by v něm mohli strávit až 6 měsíců.

Hotelová část ISS bude menší než prostory stanice vyhrazené profesionálním kosmonautům, ale vybavení bude podobné. Kromě oddílu pro osobní hygienu se počítá s malou jídelnou a posilovnou. V extrémních situacích by se do hotelových prostor mohla uchýlit i posádka ISS.

Znovu zapojit turisty do vesmírných letů umožní větší počet vyrobených vesmírných lodí, které budou muset nahradit raketoplány. Ty mají brzy odejít do důchodu. Ruské lodě tak budou jediným dopravním prostředkem létajícím na ISS.

Soukromá konkurence

I když zatím není známa cena, za kterou poletí turisté na ISS, určitě nebude výrazně nižší, než kolik stála cesta dosavadní výletníky. Ti v přepočtu zaplatili za let výrazně více než půl miliardy korun.

Zájemci se mohou do vesmíru podívat i levněji. Dostanou se však jen k jeho hranici ve výšce 100 km a jen na několik minut. Umožní jim to společnost Virgin Galactic už během příštího roku za 200 tisíc dolarů (cca 3,8 milionu Kč). Více si o možnostech soukromých letů do vesmíru přečtěte v článku: "Čtyři Češi poletí do vesmíru. Za čtyři minuty beztíže zaplatí čtyři miliony."

Za deset let 7 vesmírných turistů

Prvním vesmírným turistou byl v roce 2001 Američan Denis Tito. Do kosmu se se Sojuzem zatím podívalo sedm "civilistů".

Posledním soukromým výletníkem byl v říjnu 2009 kanadský miliardář Guy Laliberté, zakladatel zábavní společnosti Cirque de Soleil, který strávil ve vesmíru jedenáct dní. Zaujal místo po kazašském kosmonautovi, kterého jeho země odvolala z ekonomických důvodů.

V roce 2009 Rusko dočasně vyhradilo lety Sojuzů, které mají tři místa pro posádku, pouze pro profesionální kosmonauty.

,